Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

AT90USB1287

aghora17
 Share

Recommended Posts

iaca ce mi-am tras la lucrarea de disertatie:

http://aghora17.idilis.ro/electronica.html

este un datalogger care face:

- inregistreaza date de pe 8 canale analogice si multe digitale (programabile din soft)

- le scrie intr-un SD-card in format FAT

- inregistreaza pe seriala date de la un GPS

- comunica pe usb (il vede windoza, linuxu' si vista ca pe un hard disk) si permite descarcarea fisierului log

- capacitate de stocare cat tine sd-ul (nu merge pe high density SD), am facut eu un calcul pe la 2 luni cu scriere la secunda

- impreuna cu o aplicatie simpla care ruleaza pe PC, toate datele se pot pune intr-un fisier tip kml (compatibil Google Earth), si vizualiza ca in poza cu pricina plus alte detalii care nu se vad in poza.

- mai da si informatii pe seriala pentru debug, dar numai daca ii cumpar bere, ca cica e prea simplu sa se deranjeze pentru mine(trebuie activata la compilare optiunea)

- cred ca mai face si alte chestii, dar nu mai imi aduc aminte, ca e tarziu.

- are si o schema la liber pentru cei care vor sa o foloseasca ca referinta, si daca o sa fie cerere, o sa pun si softu'

- a, era sa uit, in materie de soft, am folosit numai software free (ma rog, windows-u' e chiar cumparat pe bune, dar se poate dezvolta in linux tot ce am facut eu in windows) dupa cum urmeaza:

pentru compilare firmware: winavr + avrstudio si compilat cu gcc-ul care se baga el acolo ca plugin

pentru editor de C am folosit visual C++ Express de la Micorsoft ca e (nu o sa credeti unii dintre voi) FREE. nu e o reclama ci e o informatie care sper eu sa fie utila multora care inca se mai chinue sa faca rost de licente crackware pentru visual studio .NET.

- inca un avantaj si gata, mcu nu are nevoie de programator, deoarece are boot-loader incorporat si se programeaza direct prin portul USB cu softul FLIP-AVR (free evident).

sper sa va placa