Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Unde pot gasi in Romania oscilator VCTXCO 16.800 mhz?

Recommended Posts

Am tot cautat pe internet la magazinele cu piese si nu am gasit nimic, mi-ar fi de un real folos sa gasesc asa ceva la noi.Am nevoie pentru realizarea unui radio FM cu microcontroler, schema este aicihttp://hem.passagen.se/communication/pic/fmvcon.gif

Salut,Nu este neaparat necesar sa folosesti frecventa aia. LMX este configurabil si se poate ajusta pentru o intreaga gama de frecvente de referinta. Daca ai sursele softului si daca ai cu ce sa recompilezi, este foarte usor de incarcat LMXul cu rata de divizare care trebuie. Daca nu, poti sa incerci sa-i scrii si autorului sa recompileze pentru frecventa ta. Daca e cu pic si ai sursele, te-as putea ajuta eu.Poti sa postezi link la proiectul complet?

Sa inteleg ca se poate adapta la alt oscilator, singura chestie fiind modificarea "pasilor" pentru divizarea frecventei?

Da. Este impropriu spus "pasilor". Pasii vor ramane aceeiasi. Trebuie schimbata rata de divizare pe lantul referintei, ca sa ajungi la aceeasi frecventa de referinta la comp de faza (CP).Exemplu: Sa presupunem ca frecventa de referinta la intrarea CP si implicit pasii sunt de 100KHz. In cazul asta, frecventa TCXOului trebuie divizata cu 16.8MHz/100Khz=168.Daca folosesti un TCXO de 10MHz, divizorul referintei va trebui incarcat cu 10MHz/100KHz=100.Cam nasol ca nu da sursele, dar cu un pic de munca se poate dezasambla si schimba rata de divizare. Sau pur si simplu il rogi pe autor sa-ti re-compileze un hex in care sa folosesti TCXOul pe care il ai. Divizorul referintei din LMX2322 este de 10 biti, deci orice rata intre 1 si 1024 este posibila. Ai o gramada de posibilitati pentru frecventa TCXOului.

• 3 months later...

Am tot cautat pe internet la magazinele cu piese si nu am gasit nimic, mi-ar fi de un real folos sa gasesc asa ceva la noi.Am nevoie pentru realizarea unui radio FM cu microcontroler, schema este aicihttp://hem.passagen.se/communication/pic/fmvcon.gif

Bunaziua.As dori sa va-ntreb unde ati gasit un LMX2322 pentru schema dvs. Eu am cautat la magazinele de electronice din Bucuresti, si n-am gasit. Vad ca nici la Farnell n-au. As dori sa fac frecventmetrul asta:http://hem.passagen.se/communication/pic/fcpllz1.gifAm facut cablajul, montat toate piesele (in afara de cristal si trimmer) si acum nu pot gasi divizorul asta :dsgtre