Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
valderama

Williamson schema si realizare

Recommended Posts

Cel din stanga face probleme?Punctul ala trebuie sa fie chiar langa C.Ca sa poti vedea mai usor care e problema,se decupleaza complet de la alimentare canalul bun.Traseele de masa oricum nu sunt corecte,daca tu ai legat masa de la o finala la alta,chiar daca e pe acelasi canal.Trebuie sa tii cont si de decuplari.Acele C-uri mici de 10uf... Nu prea ai posibilitatea sa faci o masa in stea generala.Eu nu zic ca nu se poate,dar e dificil.Cel mai bine...imparti pe din doua.Fiecare canal cu masa in stea proprie,iar acolo tii cont obligatoriu de C-urile de decuplare.Sau ca sa nu mai darami tot ce ai lucrat,cablezi identic pe cel cu problema cu cel bun,dar asta identic... Si apoi la sfarsit le legi pe amandoua la ultimul C din filtrare. Plusul se cableaza la fel ca traseul de masa.

Probabil nu sa înţeles ... , masa în stea de care se tot vorbeşte se dezvoltă ca punct comun chiar din terminalul de minus al condensatorului de filtraj şi într-adevăr Den precizează bine "Plusul se cableaza la fel ca traseul de masa".

Steaua de care se tot face vorbire nu trebuie să fie plecată dintr-un punct de masă ales aleator conectat la terminalul de minus prin 10cm-15cm... de conductor... ,steaua se formează din însăşi terminalul minus sau plus cf.

Corect dacă discutăm de stea pe terminalul cât mai scurt(2mm-4mm) minus respectiv plus condensator electrolitic de filtraj se lipesc două elemente stea şi condensatorul nepolarizat.Nu se pune "punctul" din care se formează steaua la "un km" de terminal cf.

Pentru circuit imprimat arata de această manieră(în cetrul stelei vine cositorit terminalul de plus respectiv minus condensator electrolitic de filtraj).

post-18717-139829584818_thumb.gif

post-18717-13982958482_thumb.gif

Legatura intre "masa sasiu" si pamantare din fisa de alimentare retea se realizeaza prin intermediul unui rezistor de circa 10-47 Ohm la 1-2 W.Tot la masa sasiu se leaga si infasurarea de ecran din transformatorul de retea (daca are)...Am gasit "sugerat", cum ca "masa sasiu" ar trebui sa fie realizata in punctul de mijloc geometric al sasiului metalic caz in care si minusul condensatorului de filtraj ar trebui sa fie... pe aproape!

Poate ajuta.... http://www.valvewizard.co.uk/Grounding.pdf

Avand in vedere ca schema si celelalte imagini au disparut de la acest subiect, il rog pe autorul acestuia sa le mai ataseze inca o data.

A, si inca ceva...in general e bine ca sasiul sa fie inchis pe toate laturile si sudat. In felul asta el se comporta ca o spira in scurtcircuit (imunitate la campuri electromagnetice).

Multumesc!

Foarte intuitiv articol...Rezistorul la care am facut referinta are rol si de protectie in caz de curenti de defect... Teoretic reprezinta un compromis practic este o necesitate dictatata de siguranta...

La 07.07.2009 la 15:05, valderama a spus:

Pentru orice preamplificator cu lampa aproape indiferent de impedanta de iesire a acestuia recomand acest model de repetor, el a fost gindit de mine sa aiva o impedanta mare de intrare astfel incit sa se adapteze corect aproape in toate conditiile,ineditul acestui repetor fiind constituit din modul de polarizare a portilor prin rezistentele de 470k.Realizarea fizica se vede in img. de mai sus.Caracteristica lui de baza este ca nu atenuaza tensiunea cu care este atacat datorita faptului ca dispune de impedanta mare de intrare !.Poate repeta o tensiune alternativa de audio-fregventa de cca 55Vvv-60Vvv aprox 20Vef .Din semireglabilul de 2k5 se regleaza pe iesire 0V in repaos si din cel de 4k7 se regleaza 8-9V intre porti pt curentul de repaos ce traverseaza feturile(in functie de curentul dorit si modelul de tranzistori,recomand masurarea tensiuni intre porti inainte de a conecta feturile o valoare a acestei tensiuni de10-11v sau mai mult poate fi periculoasa canalele conducind prea mult in repaos).La el se poate cupla chiar etajul descris de mine aici : viewtopic.php?f=28&t=42674&st=0&sk=t&sd=a&start=15 pt a auzi montajul din link chiar pe boxe am facuto prin intermediul acestui repetor.Si cred ca aceasta varianta il satisface si pe "misa" ?.PS.Precizez ca toate etajele cu tub de audio care nu sint etaje finale le probez intii prin intermediul acestui repetor direct pe boxe de orice impedanta !.(de regula 4_16 ohmi).

Buna seara. Ati putea va rog sa postati din nou schema? Am avut-o salvata, imi place mult, dar acum cand vreau sa o folosesc, nu o mai gasesc. Va multumesc.

Caut schema repetor MOSFETs, de moment asta am găsit:

(cablaj și câteva oscilograme, etajul care asigura câștig în tensiune 1/2-6n6 sarcina la ieșire repetor 8Ω)

La momentul  când am vizualizat semnalul sqw de mai jos mă interesa viteza de creștere/descreștere mosfet_uri ordinare în montajul dat buclă deschisă.

(un transformator de ieșire extrem de rar poate asigura o asemenea viteză de creștere/descreștere între palierele sqw)

LE în timp osciloscopul a fost donat(vivian), amplificatorul hibrid finalizat a fost donat(bogdan)

0 VEDERE CABLAJ.gif

1.jpg

2.jpg

3 .jpg

4.jpg

Edited by valderama

La 07.07.2009 la 15:05, valderama a spus:

Pentru orice preamplificator cu lampa aproape indiferent de impedanta de iesire a acestuia recomand acest model de repetor, el a fost gindit de mine sa aiva o impedanta mare de intrare astfel incit sa se adapteze corect aproape in toate conditiile,ineditul acestui repetor fiind constituit din modul de polarizare a portilor prin rezistentele de 470k.Realizarea fizica se vede in img. de mai sus.Caracteristica lui de baza este ca nu atenuaza tensiunea cu care este atacat datorita faptului ca dispune de impedanta mare de intrare !.Poate repeta o tensiune alternativa de audio-fregventa de cca 55Vvv-60Vvv aprox 20Vef .Din semireglabilul de 2k5 se regleaza pe iesire 0V in repaos si din cel de 4k7 se regleaza 8-9V intre porti pt curentul de repaos ce traverseaza feturile(in functie de curentul dorit si modelul de tranzistori,recomand masurarea tensiuni intre porti inainte de a conecta feturile o valoare a acestei tensiuni de10-11v sau mai mult poate fi periculoasa canalele conducind prea mult in repaos).La el se poate cupla chiar etajul descris de mine aici : viewtopic.php?f=28&t=42674&st=0&sk=t&sd=a&start=15 pt a auzi montajul din link chiar pe boxe am facuto prin intermediul acestui repetor.Si cred ca aceasta varianta il satisface si pe "misa" ?.PS.Precizez ca toate etajele cu tub de audio care nu sint etaje finale le probez intii prin intermediul acestui repetor direct pe boxe de orice impedanta !.(de regula 4_16 ohmi).

Buna seara. Ati putea va rog sa postati din nou schema? Am avut-o salvata, imi place mult, dar acum cand vreau sa o folosesc, nu o mai gasesc. Va multumesc.

Ok. Astept raspuns, poate il gasiti. Multumesc din nou.