naminator2003 Posted May 15, 2005 Share Posted May 15, 2005 Salut! Vreau si eu sa-mi fac un amplificator cu LM1875 dupa o schema din Connex electronic nr 4/2005 dar nu gasesc integratul asta in orasul meu. Mi-a zis cineva ca pot folosi si TDA 2030, ca are aceeasi capsula etc. Se poate? e vreo diferenta intre cele 2? Care e mai bun? Link to comment
csl1131 Posted May 15, 2005 Share Posted May 15, 2005 in principal sunt cam la fel...(la pini...)oricum LM-ul e net superior fata de TDA2030A(cu A in coada, ca fatra A e mai prost integratul....,neaparat cu A in coada...ca celalalt are vreo 14W,daca...si asta cu A in coada are vreo 18W, si lm-ul are 20W,cu sunet multtt mai clar,si mai curat....)oricum daca vrei sa pui TDA atunci trebuie sa mai pui inca 2 diode in plus fata de schema aia care e in conex(nu am vazut-o,daca o poti scana si pune,...da ma gandesc ca e cea din datasheet....)si tda-ul tre sa il alimentezi de la maxim +- 21V si lm-ul merge si pe la +- 25-26V linistit...asa ca daca vrei sa le schimbi..ai grije....in principal merge, ca schemele sunt cam identice...(in afara de cele 2 diode..) Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now