Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

help - schema tehnium cu 3055

__farad__
 Share

Recommended Posts

Intr-un almanah tehnium de prin 80 si un pic parca am vazut o schema de amplif cu 5(da cinci)tranzistoare (2N3055 ca finali) putere 100W alimentare 63V(se recomanda 2N3055 de 80 V cu D in coada sau parca asa ceva).La vremea respectiva nu i-am dat importanta nu credeam ca este posibil dar acum parca sunt curios.Doar ca nu mai am schema.Daca cineva o are sau are ceva asemanator astept un raspuns si comentarii

2N3055 nu scoate 100W la 60V, iar aceia cu H, sau W în coad?, folosi?i în sursele tv a/n, au fost de fapt 2N3442 ?i 2N3773, marca?i înainte de licen??. Cum au f?cut ?i cu BDX-urile care erau marcare ini?ial TD3xx, iar unele mai mici au fost ?i în capsul? TO67 în loc de TO220.Oricum schema e primitiv?, cu condensator pe ie?ire.

Iti dau un sfat : daca vrei sa faci ceva mai putin banal incearca constructia unui hibrid lampa-mosfet e un pas inainte vis-a-vis de calitatea sunetului, e mult mai usor de facut decat o constructie integrala pe lampi si costa mai ieftin. Suna mai bine ca orice amplif "total siliciu". Eu nu agreeam hibridele, consideram ca ce castigi cu lampa strici cu tranzistorii insa am ascultat un hibrid home made lampa-mosfet la un prieten si mi-am schimbat parerea. Lampa aia conteaza!

Salut, Am si eu o intrebare in legatura cu acest amp. Acum merge pe douaboxe pe 4 ohmi, e stereo cu doua module finale si doua corectoare de ton,si vreau sa mai adaug doua boxe dar astfel voi avea 2 ohmi pe ramura, si ma gandesc sa dublez finali. E bine? :dans: Va duce cele 4 boxe ?

Guest ionut100

Si eu am realizat amplificatorul in varianta stereo(acum 10 ani daca nu o fi si mai mult) din almanahul tehnium 84 si chiar scoate 100 W pe o sarcina de 4 ohmi .Nu asi recomanda sarcini mai mici de 4 ohmi.

Guest ionut100

La tensiunea din schema (63V) se duce undeva pe la 100W,dar am marit tensiunea pana la 75V (si condesatorul de iesire l-am marit la 10 000)si acum sare de 100W pe 4ohmi.Statia functioneaza si in prezent,dupa atati ani.