Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

cuc2410


silviu_marian_2005

Recommended Posts

am gasit la acest televizor triplorul si tda3654 defecte. Dupa schimbarea componentelor , tv porneste dar dupa 10 secunde canalele din banda III se vad cu pureci pana nu se mai vede de loc dar canalele din banda I-II se vad. Sugestii?

Link to comment
  • Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • silviu_marian_2005

    4

  • Tavi

    3

  • GRIGORE

    1

  • dan cod

    1

Daca ai schimbat triplorul este posibil sa fi avut descarcari de IT care au ca efect secundar distugere altor CI.Deci este posibil ca si CI amplificator de FI sa fie lovit. GRIG

Link to comment

am schimbat selectorul cu altul bun si defectul persista. Voi schimba calea comuna care are lipsa procesoarele de sunet dar ar trebui sa mearga imaginea, nu?

Link to comment

da , ar trebui sa mearga imaginea insa ..... defectul pare sa fie din selector din moment ce este comandat sda scl si merge pe banda I ( chiar merge perfect sau si acolo merge mai prost decat de obicei ? )verifica totusi RAA in calea comuna

Link to comment
  • 2 weeks later...

Rezolvat partial: selectorul pe care il aveam avea culmea, acelasi defect. Am pus altul si s-a rezolvat dar acum nu memoreaza ceea ce banuiesc ca este procesorul pe care mi l-a oferit cineva contra sumei de 800klei.Totusi, nu merita! :x

Link to comment
  • 9 years later...
Guest SemnalMec

Reinviu acest topic intrucat am gasit un televizor Grundig echipat cu sasiul CUC 2410. Din pacate nu am si telecomanda acestui TV si din setarile manuale ale televizorului lipseste taman posibilitatea reglarii luminozitatii (are doar posibilitatea de reglare a contrastului si atat).Ma deranjeaza faptul ca lumiozitatea este foarte puternica fiind obositor.

 As dori asadar sa ii intreb pe cunoscatori daca exista vreo telecomanda universala cu la care poate "raspunde" acest televizor (modelul exact este Grundig SuperColor 56-240 CTI ) sau poate are cineva vreuna tipica de care nu mai are nevoie

Link to comment
Guest SemnalMec

Daca reduci un pic screenul nu e bine?Telecomenzi se găsesc.

 

Nu prea ma pricep la tv-uri color,nu am nici schema lui macar.Radiouri pe tuburi si tv Alb negru am mai mesterit dar sunt de alta specilitate. De unde pot sa reduc screenul?De aici? http://i57.tinypic.com/ilaem9.jpg

Daca da am incercat sa rotesc de acolo dar faca nici un efect.Potentiometrul pare ok,chiar l-am uns cu niste ulei grafitat dar nu raspunde,probabil nu face contact bun cu cursorul

 

Referitoar la telecomanda,cam pe unde se gasesc de cumparat si daca in afara de pilot 1621 mai exista si alte modele compatibile ( in ideea ca nu resuesc sa gasesc pe aici o telecomanda ca cea indicata de santamihai )

Edited by SemnalMec
Link to comment

grundig cuc2410 - ElektroTanya aici schema asteptati 5 minute si dati clic pe get menu si de acolo se regleaza focusu screenu

se regleaza din semireglabil de pe modulu video care vine la tub parca asa tin eu minte 

 

ai mp unde sa gasesti telecomanda

Edited by Harhas Florin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines