Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

** Pasi de urmat in depanarea unei surse in comutatie TV **

Guest RaduP
 Share

Recommended Posts

Guest RaduP

Buna ziua tuturor,

Doresc sa va propun deschiderea unui topic permanent / sticky - pe sectiunea "Depanari Radio-TV,Audio Video" si anume ,

** Pasi de urmat in depanarea unei surse in comutatie TV **

Am intilnit/citit numeroase exemple in care clientul/userul este la un nivel putin peste incepator si cu toate acestea doreste foarte mult sa isi rezolve problema care bineinteles incepe cu sursa.

Si aproape de fiecare data, pe posturi punctuale - afla cum sta treaba.

Dar - as spune - e un pic o experienta pierduta , pentru userii viitori care se pot lovi de probleme similare.Si care nu se descurca cu functia "Search".

Si timp bun pierdut de colegii forumisti care ,intr-un fel sau altul - trebuie sa explice aceleasi lucruri de "n"ori.

Ultimul exemplu de acest tip ,aici :

viewtopic.php?f=17&t=43437

Acest topic ar putea sa contina info despre partea practica de BAZA in depanare si verificare unei surse TV, avind un caracter mai general.

Si in masura posibilului, din experienta fiecaruia dispus sa impartaseasca - referinte la anumite defecte de finete.

Ideea este - sa fie strinse gramada ,sa poata fi citite si insusite de catre client/user.

Sau INVOCATE/CERUTE de colegii forumisti atunci cind e cazul.

Ma gindeam ca respectivul topic ar putea sta ca pozitie cumva sub "Revista Depanatorul".

Fiind si vizibil, si girat de seriozitatea si profesionalismul moderatorilor,

Fara sa cada in derizoriu ,si/sau infundat de vinatorii de mesaje.

Avem sprijinul moderatorilor acestei sectiuni referitor la idee.( Mircea 626 ,TV1 , Tavi).

Insa, pentru ca e democratie...))) - si e bine ca e asa - este nevoie SI de parerea colegilor forumisti.

Pare a fi o situatie in care toti am avea de cistigat.

Si nu in ultimil rind , si Elforum si Sectiunea - prin rezolvarea problemelor "clientilor" nostri incepatori ,care insa sint dispusi sa invete.

Deci , ce spuneti ?

Dl.Paun,la sectiunea incepatori nu se discuta asa ceva.personal sustin ideea ,dat fiind faptul ca multi pun intrebari la care exista deja un raspuns sau pun intrebari stupide,daca ar avea un asa zis ghid,adica pasii(macar in mare) care trebuie sa-i urmeze pentru depanarea unei surse,lucrurile poate ar sta altfel.numai sa aiba cine sa-l faca,eu momentan nu am timp.sa vedem ce spun si altii

Da, este o idee foarte buna, numai ca o sa patim ca la sectiunea DECODARI RADIOCASETOFOANE!!! Adica, in loc sa posteze la** Pasi de urmat in depanarea unei surse in comutatie TV ** vor posta tot aici la depanari! Sant de acord pentru infiintarea acestui topic

personal,sunt de parere ca trebuie sa ne ajutam,problema e cu cei efectiv zgarciti si cu cei care n-au de-a face cu depanarea,sau cu "meseriasii"de la coltul blocului sau al strazii care daca ti-a incaput tv,dvd,...pe mana lor sigur te costa de cel putin 2-3 ori mai mult decat in orice alt loc,asta daca duc la bun sfarsit "actiunea" .........cat despre stiinta de a face depanare,rezerv si altor electronisti adevarati doua-trei randuri sa-si spuna parereaO idee pe care cred ca o s-o agreeze si alti depanatori,ar fi ceva in structura ELFORUM,sectiunea depanare,un subcapitol sa zic special,in care discutiile sa fie concrete,intre oameni care stiu cu adevarat depanare,ce se discuta si despre ce e vorba intr-o discutie fara a "bate campii";astfel s-ar scapa de amatori si de idei fara "noima",oricum sectiunea incepatorilor exista dar e destul de rar frecventata.........

am si eu citeva probleme:1. vecinul de desupra a dat o cel mai rau in balarii, bla, bla ,bla , cambio il spaciatore cum zic itlaienii sau mai schimba domne pe ala de ti aduce drogurile ca nu are marfa buna.2. daca tot m ati dat pe mine la gazeta de perete, nu am sursa defecta, mai citi si voi cite o documentatie si daca tot ati bagat mina pina la cot explicati in 2 cuvinte cum e cu condensatoru de recuperare colector emiter final cadre, din care se regleaza dimensiunile imaginii. si poate mai sint si altii pe liga el cu rol in asta. cit trebuie sa fie, cit se poate jongla din el ca sa fie bine si mai ales nu mai tineti secreta aceasta infornmatie cum ca la schimbarea finalului cadre trerbuie schimbat si acesta. 3. majoritatea transpira de ciuda cind se intreaba cite ceva: vaaaaaaaaaaaaaaaaiii sa vezi citi tanzistori am ars noi pe banii altora pina sa invatam noi meserie si vi tu acum sa ne intrebi? la munca nu la intins mina!!! da? nu stiu care.4. vad ca va laudati ca ati deschis un topic depre depanare surse. da? unde? vad ca e un topic se birfe nu de surse, nu vad scheme nu vad nimic. acelesai persoane care de fapt nu spun nimic, nu se comporta ca niste electronisti, doar birfesc si arata cu degetul, doar complica spre nimic licrurile, nu fac nimic legat de electronica doar ceva legat de birfe. se vede clar cine. in aceasi idee, de birfit macar sper ca va place ce scriu nu?5. daca o persoana, cu conteaza cit de incepatoare sau nu intreaba ceva cu privire la electronica va rog sa va abtineti cu: vai sa vezi ti afost lene sa dai search. vai noi sinten vechi pe aici si sa vezi decit sa intrebi acelasi lucru mai bine nu ne mai plictiseai. iar terbuie sa citim aceleasi lucruri, ne am plictisit, mai vrem si altceva. du te domne la pescuit si la sa omu in pace daca nu ti place stergi topicu dupa ce termina sau la jumate il muti la inepatori ca sa il lasi cu buza umflata sa nu mai poata primi sfaturi de la cei care vor sa i dea si gata.6. daca e despre surse si nu stiti sa iesiti din incurcatura de birfe in care ati intrat, mai ales ca e pt incepatori, spuneti ce tensiuni se masoara si unde , ce condensatori se schimba si poate ordinea, posibile cauze secundare,laterale, colaterale, bla bla, care pot incurca functionarea sursei atunci cind te astepti cel mai putin7. nu in ultimul rind succes si nu uitati sa va creati si un doneniu "birfe" unde sa va puteti intilni in liniste si mai ales unde incepatorii, asa cum ii numiti pe cei pasionati de elctronica,sa nu se uite pt ca pur si simplu nu i intereseaza, nu au timp de birfele voastre, au copii care vor sa uite la un tv, au neveste care le pleaca la acasa la altu ca nu au tv, probleme pe care, "draga" sa puteti vorbi nederanjati de "ceilati" acolo la o tigare sau la o cafea dupa caz pentru ca aici, in acst mod dezorganizat in care o faceti deranjati foarte tare buna desfasurare a "incepatorlor". 8. bucurati va! atunci cind si ei vor fi avansati ca si voi vor avea toate conditiile create pentru a face ce faceti voi acum si isi vor spune cu nostalgie: eeeeehhhh... ce vremuri dragi colegi forumisti!!! :ras: :nebun: :nebun: :nebun: :nebun:

D.Mircea exista deja un subforum existent viewforum.php?f=66 pierdere de timp , "timpul costa bani!"

da timpul costa bani sa citim ce ai scris. ne consumi banii. laaaaaaaaaaaaaaasssssssssaaaaaaaaaaaaneeeeeeeeeeeeeeeee, laaaaaaaaaasssssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Guest RaduP

Salut Bogdan ,

In primul rind ma bucur ca ai reusit cu Hyunday-ul.

Date fiind imprejurarile, as zice ca e intr-adevar o mare realizare.

Sper ca "batrinul" ( adica tatal ) - a fost impresionat...)))

Parca asa spuneai printr-unul din comentariile initiale.

Ca initiator al IDEII topicului acesta - revin cu citeva clarificari la UNELE din comentariile tale, si pe subiect :

a) "vecinul de desupra a dat o cel mai rau in balarii, bla, bla ,bla"

Bogdan , vecinul de deasupra cum spui - nu a dat-o NICICUM in balarii.

ESTE PAREAREA / OPINIA DINSULUI asa cum si tu ,si eu sau alt alt coleg forumist are dreptul si poata sa-si expuna opinia.Buna ,rea - favorabila sau nu.

Si, asa cum am inteles/citit eu - in nici un caz nu te viza pe tine.

b) "daca tot m ati dat pe mine la gazeta de perete, nu am sursa defecta...."

Nu TU esti dat la vreo gazeta - ci problema intimpinata de tine ( care este una reala, spun eu ) - si se poate intimpla oricui coleg forumist, actual sau viitor

In ceea ce te priveste as spune ca ai avut noroc - ai probat sursa cu becul, a fost ok - si ai trecut mai departe, nu ?

Dar daca sursa nu era ok,si nu aprindea becul - ce faceam ?

Nu era foarte ok sa fi avut un loc unic DEDICAT ( un singur topic ) , un tutorial numai despre surse TV adica despre care cu cine voteaza ?

Eu as spune ca da, evident.

c) "vad ca va laudati ca ati deschis un topic depre depanare surse. da? unde?"

Bogdan, aici chiar te-am "prins" . Si chiar 200%...))).N-ai fost deloc atent.

Pai omule tocmai asta e - asteptam parerile colegilor forumisti ref. la IDEE , sintem in momentul votarii daca vrei.Nu s-a facut nimic,inca.

A spus-o si unul din moderatorii acestei sectiuni, Mircea 626 - FOARTE CLAR : " asteptam parerile dv. "

d) "daca e despre surse si nu stiti sa iesiti din incurcatura de birfe in care ati intrat, mai ales ca e pt incepatori, spuneti ce tensiuni se masoara si unde , ce condensatori se schimba si poate ordinea, posibile cauze secundare,laterale, colaterale, bla bla, care pot incurca functionarea sursei atunci cind te astepti cel mai putin "

Paai , de ce nu zici romaneste ca esti ok cu ideea ( ca si opinie a ta ) ? Tocma' asta vrem sa facem.

e) "nu in ultimul rind succes si nu uitati sa va creati si un doneniu "birfe" unde sa va puteti intilni in liniste...-..."

Bogdan , chiar exista asa ceva.Se numeste "Carciuma sau Bodega".

Uite aici linku' :

viewforum.php?f=40

Si nu cred ca te-a impiedicat ceva sau cineva sa deschizi vre-un post acolo.

f) " bucurati va! atunci cind si ei vor fi avansati ca si voi vor avea toate conditiile create pentru a face ce faceti voi acum si isi vor spune cu nostalgie eeeeehhhh... ce vremuri dragi colegi forumisti!!! "

Bogdan , sa lasam speculatiile din viitor pntru...viitorime.

Cine stie, poate chiar tu vei fi unul dintre aceia ?...)))

Hai s-o luam asa, cinstit - si cu lucruri concrete din PREZENT.

Cu scuzele de rigoare pentru devierea de la topic.

De miercuri 24 si pina ieri 27 , simbata - ADICA IN MAI PUTIN DE 4 ZILE - ai rezolvat problema cu Hyunday-ul, corect?

Asa , taras-grapis , mai tras, mai impins - mai un pic " ciufulit " ( las' ca si tu ai dat 'neste contre , 'neste alea ) - dar TV-ul e ok , nu ?

Poate cu niste intrebari secundare ( treaba cu condu' de recuperare ) dar rezolvabile.

Si atentie ! -in conditiile in care chiar tu spui : "stiu ca nu stiu "

Adica in conditii foarte grele.

Asa buni sau rai cum spui spui / lasi tu sa se inteleaga ca sintem - dar s-a rezolvat, nu?

Sigur , meritul iti apartine tie intr-o mare masura , pentru ca tu ai luat deciziile finale si care din sfaturi sa le urmezi.

DAR AI AVUT ACELE SFATURI , ai avut CE sa urmezi - si ai avut UNDE sa le citesti,analizezi.

Iar asta nu este decit meritul lui ElForum , al acestei Sectiuni si al moderatorilor sai / Depanari Radio TV - si mai ales al OAMENILOR acestei sectiuni.

PS: deci mai concret si taind coada vulpii - zi da sau ba ref. la idee DE A AVEA un topic grupat DOAR de surse TV.

Ca de critici toti sintem buni , inclusiv eu....)))

mda nu prea am citit da e rumos colorat cu albaaaaaaaaastru, are spatii, e aerisit, da ...vai ce frumos...ori despre surse ori la bodega, alegeti:pentru surse si pentru "incepatori" problema e ca asa: comentariile la bodega si pasii depanarii sursei aici. sint sigur ca nu veti intelege din prima.dar asta e. :bataie: :aut:

Este binevenita aceasta initiativa mai ales ca exista multe tipuri de surse care functioneaza diferit fata de cele clasice(ex.:philips, sasie11ak... si cred ca sunt mai multe) si care de multe ori dau batai de cap. Pe de alta parte tehnica evolueaza, lucrurile se complica si fara o documentatie nu cred ca mai poti tine pasul de aceea consider ca este util un astfel de subiect pentru cei mai putin initiati in tehnica depanarii. Toata admiratia pentru cei care isi rup din timp pentru a da raspunsuri celor care au nevoie.

D.Mircea exista deja un subforum existent viewforum.php?f=66 pierdere de timp , "timpul costa bani!"

da timpul costa bani sa citim ce ai scris. ne consumi banii. laaaaaaaaaaaaaaasssssssssaaaaaaaaaaaaneeeeeeeeeeeeeeeee, laaaaaaaaaasssssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:aplauze "locatia ta?" locul tau nu este aici frate ,lasa tu electronica si apucate de altceva: birfe , vorbe - n vant altceva si nu te baga in seama aiurea cu toti.va rog ... inchideti topicul acesta , deja a deraeat!

va rog ... inchideti topicul acesta , deja a deraeat!nu l inchideti ca e pacat mutati l la bodegaacolo ii e loculdomnule daca nu iti place de mine si nici de incepatori din cauza ca esti prea avansat, mcar nu ne mai deranjanu ne foloseste la nimicam spus clar sa nu se mai discute discutii discutate aici, sa se spuna ceva despre surse si doar depre ele.daca nu reusiti sa treceti peste acest moment greu, respectuos, rog sa va mutati la bodega.deschideti acolo cu acelasi titlue regretabil ce se intimpla. ma asteptam sa puneti informatii despre surse, nu bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines