Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine stie cam ce putere reala au boxele acestea ?


Vizitator dori_x

Postări Recomandate

Nu am scris niciunde ca ar fi de 15". Am spus la inceput doar ca are 30 cm si nu scrie nimic pe el.

Nu ai citit cu atentie ! Boxele care le-ai prezentat la inceputul subiectului aveau difuzor de 30cm...adica de 12" iar cel care l-ai aratat astazi are diametrul de 15" ! In boxele cu gaura de 30cm vrei sa pui difuzoarele de 15" ? Te-ai uitat daca nu sint rupte firele de conexiune de la cursa exagerata a difuzorului ?
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator dori_x

Nu am scris niciunde ca ar fi de 15". Am spus la inceput doar ca are 30 cm si nu scrie nimic pe el.

Nu ai citit cu atentie ! Boxele care le-ai prezentat la inceputul subiectului aveau difuzor de 30cm...adica de 12" iar cel care l-ai aratat astazi are diametrul de 15" ! In boxele cu gaura de 30cm vrei sa pui difuzoarele de 15" ? Te-ai uitat daca nu sint rupte firele de conexiune de la cursa exagerata a difuzorului ?
Aaaa, imi cer scuze. Asa este, nu observasem. Da, m-am uitat, nu sunt rupte. Este sigur bobina intrerupta.
Link spre comentariu

Citeodata le-am gasit rupte sub calota de carton (sau pinza). Poti incerca indepartarea ei, usor, sa vezi daca nu s-au rupt imediat la iesirea din bobina - am intilnit destule cazuri. Oricum nu ai ce pierde !

Da, si eu am patit la fel, dar nu e tocmai usor de reparat, depinde ce dexteritate ai, si scule probabil. Taie bulbul acela cu o lama si vezi daca se vede ceva, daca nu e nimic vizibil, leaga difuzorul la amplificator si impinge un pic, trage, firele acelea, daca se aude ceva/intrerupt, inseamna ca-s intrerupte acolo.
Link spre comentariu

Unele difuzoare au diametrul calotei mult mai mare decit al bobinei si ar putea fi intrerupt un fir in portiunea aceea. Calota se poate dezlipi de membrana (citeodata se poate si reutiliza, daca nu, se poate confectiona alta) ; principal ar fi daca intreruperea e acolo sa poata fi recuperat difuzorul. Fara calota se va vedea daca zona bobinei e incalzita.

Link spre comentariu
Vizitator dori_x

De obicei la difuzoarele mai vechi se poate indeparta calota cu rabdare si putina acetona fara sa o distrugi, zic la alea mai vechi pt ca sunt unele mai noi sunt lipite cu un fel de adeziv ca nici dracu nu il dizolva.

Am reusit sa-l desfac, relativ usor. Intradevar, am gasit bobina intrerupta. Acum sa vad cum reusesc sa refac bobina ( trebuie cat mai stransa si sa ocupe cat mai putin loc in grosime, pentru a putea culisa intre magnet si alt suport). Daca aveti vre-o propunere care sa-mi usureze munca, o astept. Eu reusisem dar era totusi prea groasa si nu mai culisa. Daca rebobinez cu o sarma putin mai groasa, pun mai putina, sa obtin tot 8 ohmi, cu ce va afecta sunetul ?
Link spre comentariu

Sirma mai groasa are mai putini ohm/metru asa ca va trebui sa pui mai multi metri si nu -ti va incapea ! Daca pui sirma mai subtire (nu cu mult !) va iesi de putere ceva mai mica si daca vei face acelasi numar de spire va iesi o impedanta cu putin mai mare, ceea ce nu e rau. Problema va fi centrarea si solutia care o vei folosi la rigidizarea spirelor si la lipirea bobinei de membrana si de spiderul central. Dar mai ales centrarea, altfel i-ti va hirii ingrozitor ! :ghjfgj

Link spre comentariu
Vizitator dori_x

Sirma mai groasa are mai putini ohm/metru asa ca va trebui sa pui mai multi metri si nu -ti va incapea ! Daca pui sirma mai subtire (nu cu mult !) va iesi de putere ceva mai mica si daca vei face acelasi numar de spire va iesi o impedanta cu putin mai mare, ceea ce nu e rau. Problema va fi centrarea si solutia care o vei folosi la rigidizarea spirelor si la lipirea bobinei de membrana si de spiderul central. Dar mai ales centrarea, altfel i-ti va hirii ingrozitor ! :ghjfgj

M-am convins ca nu merita efortul. Mai bine cumpar alt difuzor.
Link spre comentariu
Vizitator dori_x

Ia-ti un alt difuzor, dar cind ai timp "joaca-te" si cu asta ; vei capata indeminare si experienta chiar daca il strici (daca ai mai avea ce strica mai mult la el !) .

Asta era si intentia mea. De aceea l-am desfacut. Eu zic ca, cineva cu experienta, il poate face. Nu are nimic decat bobina aceea.... In fine. O sa cumpar alt difuzor.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări