Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pickup - unde il poti repara?

Guest chiar_alex
 Share

Recommended Posts

Guest chiar_alex

Buna,Am intrat de ceva vreme in posesia unui pickup NAD de prin '80 si a unei colectii de viniluri pe care chiar mi-as dori sa le ascult. Problema e ca pickupul a cam imbatranit si are nevoie de ceva reparatii pentru un sunet ok. La toate centrele de reparatii electronice pe care le-am intalnit indrumurile mele si la care am intrebat de reparatii am fost refuzat pe motiv ca e mult de munca si e riscant...... Stie cineva unde pot repara asa ceva in Bucuresti?Multumesc,

• Replies 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cureaua se g?se?te sau merge oricare de la pick-up-urile Tesla, problema cea mare la NAD e bra?ul, e f?cut din cablaj ?i e neecranat. În afara aspectului futurist nu e nimic spectaculos la acel model.

Cureaua se g?se?te sau merge oricare de la pick-up-urile Tesla, problema cea mare la NAD e bra?ul, e f?cut din cablaj ?i e neecranat. În afara aspectului futurist nu e nimic spectaculos la acel model.

Cu putin efort si imaginatie se poate face alt brat, eu am facut unul mai de mult la un "Ziphona" parca, cu rezultate f bune!Sunetul de pick-up e extraordinar, chiar imi pare rau ca nu mai am asa ceva. Orice defect ar avea, merita reparat, nimic nu e imposibil de facut.

Da, unghiurile si contragreutatea m-am chinuit sa iasa cat mai aproape de adevar. Problema era ca cineva mai "temperamental" rrupsese bratul :rade: si toata lumea zicea ca nu se mai poate face. Am folosit o teava subtire de aluminiu adusa de proprietarul aparatului, contragreutati de fier moale facute la strung (erau asemanatoare unei saibe de dif grosimi, facusem 5 buc) m-am folosit si de o parte din articulatia originala care era buna. E adevarat, dupa multe de incercari pt echilibrarea corecta a bratului si imitarea unghiurilor am reusit. Stiu ca a mers multa vreme dupa aceea.

dozele r?mân totu?i marea problem?... tr?im în epoca cd-urilor ?i a iphone-urilor, ?i dozele, dac? le g?se?ti, au ni?te pre?uri de te scuturi.unde pui c? vârful se mai ?i toce?te, ?i bele?ti discul cu un ac tocit...