Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme atmega8 + LCD


Vizitator sandigol

Postări Recomandate

Cauta cu google si o sa gasesti rezolvarea .(Faci media aritmetica la citire nu ?)Are inclusiv atmel vreo doua aplication note despre cum sa cresti rezolutia sau acuratetea masuratorilor cu adc- ul intern . Documenteaza-te si nu tot astepta mura in gura !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cauta cu google si o sa gasesti rezolvarea .(Faci media aritmetica la citire nu ?)Are inclusiv atmel vreo doua aplication note despre cum sa cresti rezolutia sau acuratetea masuratorilor cu adc- ul intern . Documenteaza-te si nu tot astepta mura in gura !

Deci e problema soft?
Link spre comentariu

Cauta cu google si o sa gasesti rezolvarea .(Faci media aritmetica la citire nu ?)Are inclusiv atmel vreo doua aplication note despre cum sa cresti rezolutia sau acuratetea masuratorilor cu adc- ul intern . Documenteaza-te si nu tot astepta mura in gura !

Deci e problema soft?
Si totusi daca masor tensiunea unei baterii nu am aceasta problema.Scuzati pentru postul dublu, graba, am vrut sa-l modific pe cel precedent.
Link spre comentariu

Atunci ai mai multe de testat : cum e masa analogica fata de cea digitala ?De ce crezi ca sunt 2 mase si doua alimentari la atmel (una digitala si una analogica)?Studiaza poate ai oscilatii din cauza unei probleme de conectare a tensiunii masurate !uneori se intampla si asa ceva ...(Inclusiv poti incerca condensatoare de filtraj si soc pe ferita la alimentare dar si la intrarea de masura !)

Link spre comentariu

Atunci ai mai multe de testat : cum e masa analogica fata de cea digitala ?De ce crezi ca sunt 2 mase si doua alimentari la atmel (una digitala si una analogica)?

Nu inteleg cum e cu cele doua mase, care e un care cealalta adica pinii 22 si 8, nu?L.E. Am gasit, era sursa de alimentare :sparge: o sursa reglabila pe care o consideram sigura si pe care deabia astept sa o schimb cu asta la care lucrez si la care vreau s-ai fac acest afisaj LCD cu atmega8. Cind alimentam montajul din aceasta sursa o lua razna afisajul(ca in filmulet), acum am inversat, alimentez montajul din noua sursa, afisajul acum e "lin" si citet :dans:Si totusi cum e cu cele doua mase?
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări