Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

este posibil sau nu ? 250w cu o pereche


kappa_ii

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

In mod continuu cu semnal sinusoidal ma indoiesc. Cam multa disipare pe tranzistorii aceia amarati.Chiar daca e clasa H, randamentul adevarat se vede pe semnale cu raport varf-medie mare precum muzica.Incearca sa afli ce e dynamic class H. Probabil alta abureala de marketing

Link spre comentariu

zal, te inseli! E in clasa H(dinamica), eficienta este mult mai mare, deoarece se moduleaza alimenterea in fucntie de semnal si niciodata nu o sa se disipe f mult pe finali intrucat diferenta de tensiune intre alimentare si semanlul util nu este decat de cativa volti(inmultita cu curentul nu da mai mult de 20-30W!).

Link spre comentariu

ahada !!!!!!!!! cumva eu am zis altceva ? oricum din cite am inteles in ultimile zile puterea respectiva nu este puterea care o poate scoate tranzistoru !era cineva pe un forum extern care zicea cam asadaca un tranzistor poate disipa maxim 150w atunci rezista fara mari probleme la 120w - dar mai zicea el ca acea putere nu repreziinta puterea pe care o scoate maxim acel tranzistor - ci cea care o pierde prin el - transformandu-se in caldura .deci daca ar avea un randament de 80 % - doar 20% s-ar transforma in caldura . acum cine stie ce si cum .

Link spre comentariu

Da asa e, puterea de iesire nu este egala cu a tranzistorului final, depinde f mult de clasa de functionare. De ex in clasa A, cu o pereche de finali de 150W nu poti sa scoti mai mult de 20W(si aia cu racire masiva). In clasa D, poti sa scoti si 500. Dar nu e adevarat ca un tranzistor de 150W duce 120w! Cel putin nu in conditii normale(poate doar racit cu apa). Aia e puterea data la 25 de grade in conditiile in care jonctiunea ajunge la 150 de grade(suntem limitati de rezistenta termica jonctiune-carcasa). Folosind radiatoare "normale" nu se poate sa depasim 50W si sa avem si o viata lunga a tranz. Aici e vorba desigur de puteri medii sustinute(ca asa un varf de putere sustine).

Link spre comentariu

A?a zi-sa ''dynamic class H'' nu e o noutate, un amplif celebru la vremea lui, Altec 9440A avea a?a ceva în 1978, circuitul de control deschidea dou? triace de 25A care suplimentau alimentarea de la +/-40V la +/-80V, în func?ie de semnalul de intrare, mixarea tensiunilor se face prin pun?ile de diode. Ampliful scoate 2x200W/8 Ohmi, 2x400W/4 Ohmi ?i 1x800W/8 Ohmi în punte, cu cîte 8 trz finali de 150W fiecare pe canal, în configura?ie de triple?i cvasicomplementari npn, r?cire for?at? permanent?. A?a c? spre compara?ie, din 2 trz a 150W fiecare... e cale lung? pîn? la 250W/4 Ohmi. Or fi wa?i chineze?ti. :rade:

Link spre comentariu

N-a zis nimeni ca e o idee noua... dar ce descrii acolo pare mai mult clasa G, aia comuta 2 tensiuni si intr-adevar randamentul nu este chiar asa grozav. In clasa H dinamica pur si simplu alimentarea urmareste semnalul + cativa volti deci disipatie e f mica tot timpul! Doar sub un anumit prag scazut al semnalului nu se mai urmareste tensiunea, deci teoretic poate sa duca aia 250W. Acum, e adevarat, difuzorul e o sarcina reactiva, deci sigur nu poate sustine atata putere pe timp nedefinit. Dar cu muzica se descurca sigur.

Link spre comentariu

Altii considera clasa H o comutare brusca de la o alimentare la alta, iar clasa G o trecere liniara cum ar fi 2 tranzistori inseriati, unul cu tensiune de colector V1 si la celalalt V2. Cand primul se satureaza curentul va fi furnizat de al doilea.Repet, e o conventie ce am gasit-o prin unele documentatii.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări