Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest danteo23

Ajutor! Problema sunet cd-player profesional Technics

Recommended Posts

Guest danteo23

Am cumparat de la cineva de pe internet un cd player Technics si se pare ca am luat o mare teapa, playerul avand un defect destul de ciudat.Problema e la sunet; sunetul iese pe ambele canale, insa pe un canal se aude peste muzica, din cand in cand un zgomot 'digital' ca un hâsâit (un sunet similar cu cel de la discurile zgariate), foarte suparator si destul de puternic.Mentionez ca acel zgomot se aude numai pe un singur canal.Chiar la iesirea din placa unde sunt convertoarele D/A se aude cu acel zgomot.Mai mentionez ca acele zgomote se aud in aceleasi portiuni din melodie mereu si nu aleatoriu; daca redau melodia cap-coada de mai multe ori, exact in aceleasi portiuni din melodie se aude acel tacanit. Am folosit si discuri originale si trase, la fel face cu orice disc.Care ar putea fi cauza acestui defect? Unde ar trebui sa caut buba?Modelul playerului este SL-DZ1200.Va rog mult ajutati-ma!Multumesc tuturor anticipat.

dupa parerea mea de incepator treaba sta cam asa: fasciculul laser reflectat de CD este transformat in impulsuri electrice de o anumita frecventa care apoi sunt amplificate. problema zgomotului poate fi din cauza ca unele din aceste impulsuri sunt interpretate gresit sau transformate gresit de catre etajul de preamplificare al cd-palyer-ului. asculta piesa respectiva de pe un alt cd-palyer sau de pe calculator si vezi cam care sunt frecventele care domina in redarea sunetului (joase, medii, inalte) exact in momentul in care apare acel zgomot de pe cd-player-ul defect. alta problema ar putea fi sursa se alimentare a preamplificatorului din cd-player.P.S. Mentionez ca asta e doar o parere proprie a unui incepator, asteapta parerile unor profesionisti de aici. recunosc ca am toate sansele sa gresesc.

Guest danteo23

dupa parerea mea de incepator treaba sta cam asa: fasciculul laser reflectat de CD este transformat in impulsuri electrice de o anumita frecventa care apoi sunt amplificate. problema zgomotului poate fi din cauza ca unele din aceste impulsuri sunt interpretate gresit sau transformate gresit de catre etajul de preamplificare al cd-palyer-ului. asculta piesa respectiva de pe un alt cd-palyer sau de pe calculator si vezi cam care sunt frecventele care domina in redarea sunetului (joase, medii, inalte) exact in momentul in care apare acel zgomot de pe cd-player-ul defect. alta problema ar putea fi sursa se alimentare a preamplificatorului din cd-player.P.S. Mentionez ca asta e doar o parere proprie a unui incepator, asteapta parerile unor profesionisti de aici. recunosc ca am toate sansele sa gresesc.

Imi pare bine ca ai avut rabdarea sa-mi citesti mesajul; acum ca sa concluzionam:partea cu sursa de alimentare nu prea cred ca are legatura din moment ce un canal se aude perfect; banuiesc ca se alimenteaza cu aceeasi tensiune ambele preamplificatoare sau convertoare. Astept in continuare pareri si sfaturi.Multumesc 'omu_negru' pentru raspunsul dat.

Defectul este destul de greu de depistat.Poate fi de la blocul optic,pana la integratul care face conversia asta discutand de elemente acive.La fel de bine poate fi un condesator smd care sa faca figuri.(desi zici ca face pe anumite bucati de melodie).As miza la prima privire pe blocul optic.Daca se poate face o inlocuire pt proba sau umblat la focalizare,pt. a regla fascicolul,daca mai are viata in b.o.