Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect Boxe Visaton


Postări Recomandate

Ultimul proiect in , materie de boxe...Difuzoare basi Visaton W250NG + medii tot visaton + inalte din boxe Jvc. Cutiile ( la dimensiuni ) sant copii dupa Unitra 75 . Suna bine si cu un singur bassreflex , asi fi pus 2 dar nu am mai gasit de cumparat . Vor fi , probabil , mochetate , asta daca nu gasesc un procedeu estetic mai bun si tot in banii aia.....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In general nu sint de acord cu utilizarea difuzoarelor cu suspensie elastica in boxe bass reflex deoarece la putere relativ mare vor avea o cursa exagerat de mare ceea ce duce in timp (nu prea lung) la distrugerea echipamentului mobil (in special bobina careia i se pot desprinde spire) ; am intilnit frecvent difuzoare de acest tip care au fost utilizate in boxe deschise/semideschise care aveau rupte firele de legatura dintre placuta cu borne si membrana (si nu neaparat stifturi chinezesti !). Difuzorul de medii NU poate sta in aceeasi incinta cu difuzorul de joase deoarece presiunea creata de acesta din urma va actiona pe membrana difuzorului de medii ca pe o membrana pasiva ! Din aceasta cauza difuzoarele de inalte cu bobina mobila au carenata toata partea din spate iar in boxele "de fabrica" difuzorul de medii se separa cu un ecran de lemn, etans, de difuzorul de joase.

Link spre comentariu

Materialul fonoabsorbant , nu-l am inca ( cu siguranta voi folosi ) . Basi la fel are un prieten si pt ca au o muzicalitate foarte buna pe bass-subbass , Ii foloseste ca sub. in masina de 3 ani si nu a avut nici o interventie la ele ( suna impecabil ). Mediile sant complet inchise , nu au gauri in carcasa , deci nu au cum sa vibreze ( pozele le-am facut cu telefonul, deaia nu se vede calumea + ca nu pot pune poze mai mari )...Ma uitam putin peste poze si pt prima oara am realizat ca magnetul inaltei e mai mare in diametru decat cel al basului :ras:

Link spre comentariu

La fostul loc de munca se foloseau ca mosoare pt cabluri de izolatie ,la tevile de aer conditionat la masina , si mi-am adus cateva si acasa :freaza: . Deci le-am avut gata facute , a trebuit doar sa gasesc difuzoarele potrivite si sa acordez la frecventa dorita :da

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Se pot asculta :band , cine va dori sa asculte vreun proiect postat mai sus , sa-mi dea un tel : 0724913159 sau bojin37 ( mes. ID )si vb.........Valabil doar daca nu s-a vandut intre timp

Data viitoare iti recomand:

- o asezare zero delay plane

- media si tweeterul lipite, sau la o distanta cat mai mica unul de celalalt.

In mod sigur vei obtine un rezultat mai bun si filtrul va fi mai usor de pus la punct.

SUCCES!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări