Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
lorik199

Coil gun? - pusca electromagnetica?

Recommended Posts

am dat pe youtube de:

si am incercat si eu sa fac ceva

am luat un electromagnet dintr-ul majak205 i-am scos bobina, care lucra pe la 30 v parca

am luat un pai de unica folosinta, si l-am trecut prin bobina

ca proiectil am folosit o bucata de vre0 15 mm de cui de 6

condensator 3 bucati de 2x100 uf + 47uF /350 V IPRS din 1975 :ras: incarcati la 150 V

am reusi sa trag cam 1,5-2 metri

sugestii de imbunatatire?

acum vorbind de chestii mai practice:Probabil iti trebuie mai putine spire in bobina, eventual sarma mai groasa. Condensatori noi, sa aiba ESR cat mai mic. Element de comutare cu rezistenta serie echivalenta cat mai mica...Desigur, poate si tensiune mai mare... condensatori mai multi. Ai cam 2J acolo in ce ai facut tu, si luand in calcul ca nu ai o eficienta neaparat foarte mare de transfer...Ce folosesti pentru comutarea bobinei?

@bogdan_ - multumesc de sfaturio sa-ncerc cu niste condensatori mai buni, cu o capacitate si tensiune mai marebobina o s-o fac pe carcasa bobinei electromagnetului, cu sarma de 1mm cat o sa-ncapa :dpt a alimenta bobina folosec un simplu fir care il ating de capatul bobinei :rade:

Sunt foarte mari condensatorii tai. Impreuna au mai bine de 1KJ incarcati la 400V. Probabil vei vrea sa ii incarci mai putin, dar tot e o energie mare. Gandeste-te ca in cazul unui proiectil de 1g, sa zicem ar trebui sa iasa cam cu Mach3 din coil gun. Desigur presupunand transferul ideal. Dar eficienta e mult mai mica. Eu zic sa ai grija mare, ai energie multa acolo. Eventual coboara tensiunea. la 100V vei avea doar 68J pe ambii condensatori ceea ce e mai rezonabil. Oricum, eu as merge pe legarea in paralel, se reduce rezistenta echivalenta serie. Succes si ai grija!

te sfatuiesc sa-nseriezi condensatorii, si sa-i incarci la aprox 350 V(220 V redresat)

fa o bobina cu sarma groasa, cam de 7-10 cm lungine, spatiu interior cam 5-10mm (depinde de proiectil), 2-3 straturi, sarma minim 1,5 mm grosime

L.E: un site foarte documentat http://www.powerlabs.org/coilgun.htm

si date mai precise pt bobina gasesti acolo

am facut ridicatorul de tensiune cu un minitransformator , functiona , dar dupa 2 incarcari la condesatori si-a dat duhul :rade: sa ars secundarul trafului , precizez ca inainte de condesatori am legat o rezistenta de 1Kohm 3W intrebarea ar fi urmatoarea : as utea sa construiesc un ridicator de tensiune numai din piese 350-380V ,(fara trafuri ) si sa fie destul de puternic ca sa pot incarca 2 condesatori de 400V si 6800uf , :rade: