Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Electromagnet Majak


Postări Recomandate

Salutare colegi forumisti.Am un electromagnet recuperat dintr-un Majak.Acesta functioneaza la o tensiune de 30V.Am masurat cu un ohmetru si indica 43Ohm.Eu as vrea ca acest electromagnet sa functioneze la tensiunea de 12V.Ce trebuie sa fac?sa mai scot sarma din el si cat?Va rog daca poate cineva sa-mi dea cateva indicatii.Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.Bafta.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Dac? vrei totu?i elmg ?sta, bobineaz?-l tot cu sîrm? mai groas?, cel pu?in dubl? ca suprafa?a sec?iunii firului. Ar trebui s? fie aproape de 12V. Practic trebuie s? umpli carcasa bobinei cu orice fel de sîrm?, vei ob?ine aceea?i for?? de atrac?ie dar la tensiuni diferite.

Link spre comentariu

E normal sa atraga mult mai slab, deoarece forta de atractie e proportionala cu patratul numarului de sprire si proportionala cu curentul.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnet

Vezi formula (4). La sfirsit se spune ce inseamna fiecare simbol.

 

In mod normal, ar trebui sa pastrezi numarul de spire si sa bobinezi cu sirma ceva mai groasa, in asa fel incit sa ai acelasi curent la tensiunea dorita de tine.

Link spre comentariu

Domnule misa am rebobinat cu fi=0,5mm patrati.Un vecin mi-a spus ca era de ajuns si cu 0,4 mm dar eu nu am avut.Daca tin electromagnetul sub tensiune mai mult timp atunci el se incalzeste.Cred ca este totusi cam mica rezistenta bobinei.Dar la aplicatia mea cateva secunde alimentat,adica pana cand deschid eu usa,nu apare nici o problema de incalzire excesiva.Oricum multumesc mult de sfaturi.Bafta.

Link spre comentariu

Sunt convins ca functioneaza, si inca odata felicitari. Am citit mai sus unde folosesti electromagnetul si tocmai de aia spuneam ca e prea mare curentul, chiar daca e de scurta durata. E posibil ca uneori sa se ia curentul si instalatia ta sa functioneze din acumulator. Testeaza si asta. Nu am pomenit nimic de incalzire pentru ca la aplicatia ta nu se pune problema. Nu am spus ca e mare curentul de dragul contradictiei.FI-ul, adica diametrul sirmei, se masoara in mm adica milimetri. Aria (suprafata) sectiunii se masoara in mm2 (milimetri patrati).Daca ai spus 0.5mm patrati, asta inseamna fi, adica diametru diametru cam 0.8mm. (aria=pi R patrat, diametrul=2R)Exprimarea ta de mai sus e eronata, dar nu-i nici o problema daca merge instalatia.Fara suparare,misa

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări