Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

incinte cu compresie


mapostu

Recommended Posts

Cine i-mi explica ce sunt astea si daca au ceva avantaje.Am un VISATON T200 - se preteaza la asa ceva ?; din simularile care le-am facut el merge bine pe incinta inchisa (are si volum mic incinta ~ 25L)

Link to comment
  • Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vale

    5

  • Sharky

    3

  • mapostu

    3

  • Mircea Bartic

    1

parca le zice incinte de comprtesie si se refera la incintele inchise(in care se camprima aerul)au avantajul(si dezavantajul) de a avea panta de taiere trece sus de 12dB/octava fata de 24 la incintele bas-reflexdezavantajul major este randamentul scazutse pare totusi ca au o fidelitate mai buna daca ai difuzoara care sa se preteze la asa cevaEdit: am corectat pentru evitarea confuziilor

Link to comment

24dB/oct la bassreflex si 12dB/oct la compresie.Compresia =incinta inchisa mai mica decat Vas (Vol de aer cu aceeasi constanta elastica ca si a difului)

Link to comment
Guest ge[]rge18

dar daca incinta este inchisa basul se aude mai gros si aceste incinte sunt recomandate pentru exterior in concerte spre exemplu..... si mai ales daca le ai la bloc deranjezi mai mult vecinii decat cu incintele deschise cu conditia ca vei folosi aceleasi dif.si asa ca pt camera este rec incintele deschise intrucat se aud mai fan si produc un zgomot care iti infunda urechile

Link to comment

dar daca incinta este inchisa basul se aude mai gros si aceste incinte sunt recomandate pentru exterior in concerte spre exemplu.....

:lol: abia astept sa vad instalatii de 100KW pt sonorizari de concerte cu basii montati in incinte sealed :lol: se pare ca eu imi pierd vremea cu incinte horn-loaded, si bassreflex, cand "baza" sunt cele inchise :roll:P.S. Iti dai seama ce tampenii ai spus? :P
Link to comment
Guest ronix4000

pot sa intreb si eu ceva?? de ce a spus mai sus ca la incintele inchise se poate folosi filtru cu 6 dB pe octava in timp la cele deschise trebuie cu 12 dB..nu inteleg de ce????

Link to comment

se poate folosi orice filtru la orice incinnta...datele de mai sus reprezinta atenuarea produsa de incinta acustica(chiar si in lipsa filtrului) asupra frecventelor joase. Incinta actioneaza ca un filtru trece-sus la o frecventa functie de dimensiunile cutiei(si a fantei pentru bas-reflex), filtru care are o panta de 12dB/octava in cazul incintei inchise si 24dB/octava in cazul incintei deschise. Incearca sa citesti Help-ul din Bass Box. E foarte edificator

Link to comment

Legat de VISATONUL meu, are cineva o idee pt o incinta ?Din simulare am vazut ca este recomandat pt incinta inchisa, cea bass reflex ar iesi prea mare.Poate ceva band pass ?????Parametrii T/S sunt pe site la Visaton.Multumesc anticipat

Link to comment

Eu, personal, in locul tau, as fi fericit ca merge pentru in cinta inchisa si l-as face asa... altfel poate ar trebui sa te orientezi catre alt difuzor... am inteles ca Visaton sunt difuzoare foarte bune si nu stiu daca marita sa le folosesti altfel decat au fost gandite

Link to comment

am pomenit eu... nu stiam ca nu e voie... si eu tot pe forum am citit de el prima data... ideea era ca citesti Help-ulPS. Acum nu am mai zis cum se numeste... :lol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines