Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
mapostu

incinte cu compresie

Recommended Posts

parca le zice incinte de comprtesie si se refera la incintele inchise(in care se camprima aerul)au avantajul(si dezavantajul) de a avea panta de taiere trece sus de 12dB/octava fata de 24 la incintele bas-reflexdezavantajul major este randamentul scazutse pare totusi ca au o fidelitate mai buna daca ai difuzoara care sa se preteze la asa cevaEdit: am corectat pentru evitarea confuziilor

Guest ge[]rge18

dar daca incinta este inchisa basul se aude mai gros si aceste incinte sunt recomandate pentru exterior in concerte spre exemplu..... si mai ales daca le ai la bloc deranjezi mai mult vecinii decat cu incintele deschise cu conditia ca vei folosi aceleasi dif.si asa ca pt camera este rec incintele deschise intrucat se aud mai fan si produc un zgomot care iti infunda urechile

dar daca incinta este inchisa basul se aude mai gros si aceste incinte sunt recomandate pentru exterior in concerte spre exemplu.....

:lol: abia astept sa vad instalatii de 100KW pt sonorizari de concerte cu basii montati in incinte sealed :lol: se pare ca eu imi pierd vremea cu incinte horn-loaded, si bassreflex, cand "baza" sunt cele inchise :roll:P.S. Iti dai seama ce tampenii ai spus? :P

Guest ronix4000

pot sa intreb si eu ceva?? de ce a spus mai sus ca la incintele inchise se poate folosi filtru cu 6 dB pe octava in timp la cele deschise trebuie cu 12 dB..nu inteleg de ce????

se poate folosi orice filtru la orice incinnta...datele de mai sus reprezinta atenuarea produsa de incinta acustica(chiar si in lipsa filtrului) asupra frecventelor joase. Incinta actioneaza ca un filtru trece-sus la o frecventa functie de dimensiunile cutiei(si a fantei pentru bas-reflex), filtru care are o panta de 12dB/octava in cazul incintei inchise si 24dB/octava in cazul incintei deschise. Incearca sa citesti Help-ul din Bass Box. E foarte edificator

Legat de VISATONUL meu, are cineva o idee pt o incinta ?Din simulare am vazut ca este recomandat pt incinta inchisa, cea bass reflex ar iesi prea mare.Poate ceva band pass ?????Parametrii T/S sunt pe site la Visaton.Multumesc anticipat

Eu, personal, in locul tau, as fi fericit ca merge pentru in cinta inchisa si l-as face asa... altfel poate ar trebui sa te orientezi catre alt difuzor... am inteles ca Visaton sunt difuzoare foarte bune si nu stiu daca marita sa le folosesti altfel decat au fost gandite