Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema memorie


Vizitator mariusikbuzau

Postări Recomandate

Vizitator mariusikbuzau

salut, am si eu o mica problema, am un audi a4 b5 din 1996, am inlocuit casetofonul original (care tinea fara curent posturile radio si altele) cu unul nou de la sony, mai exact CDX-GT230, dar acesta are un cablu (galben) care trenuie alimentat cu curent permanent(nu stiu de cati v si a) pentru a pastra memoria (setarile, posturile radio, etc). mufa cu cablurile care vine de la masina la casetofon nu are acest fir :cry: , cum trebuie sa procedez sa conectez acest fir ca este stresant :sparge: , cum scot cheile uita tot, si de fiecare data trebuie sa il resetez :speriat . va multumesc mult,cu stima, mariusikbuzau

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

trebuie sa ai pe mufa de la masina un fir care are curent permanent(fara contact),dar ca sa vezi care e trebuie sa masori cu un aparat de masura si masori fara contact pus si il legi pe acel fir cu galbenul,e imposibil sa nu fie,e alta culoare dar treb.sa masori ca sa vezi care e,trebuie sa fie pe el 12v,daca nu ai pe nici unul 12v fara contact verifica un pic sigurantele

Link spre comentariu
Vizitator mariusikbuzau

vezi ca ala galben e firul de putere,adica de acolo consuma cd-playerulsa reziste la 7A fara problemeala rosu se pune dupa contact si consumul acolo e f mic

multumesc mult,am reusit, am inversat rosu cu galbenu, mersi inca odata :101
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări