Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SISTEM GENIUS 5.1 5000


Vizitator fred

Postări Recomandate

Vizitator fred

buna ziua . st nou pe forum . am si eu o intrebare : am un sistem genius 5.1- 5000 si zilele trecute am descoperit ca boxa fata stanga[ front left] se aude mai incet[se aude dar ceva mai incet].am dat testul placii de sunet .care ar fi problema?ce este de facut?specific ca pe tv se aude egal la volum.Placa de sunet e integrata SOUNDMAX .ma bate gandul sa pun amandoua fata pe canalul dreapta . ce s-ar putea intampla?.as dori un sfat bun multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator fred

balansurile st la jumatate,la schimbare rca intre ele e la fel semnalul ,adica aceeasi boxa se aude incet,semnalul e 5.1.placa de sunet e SOUNDMAX integrata. am observat ca atunci cand prin sistem scot semnalul audio din tv si dvd prin cablu rca [ mufele alb si rosu] se aude la fel prin toate 5 boxe 2 spate +2 fata +centralul]. vreo idee de ce prin pc se aude stanga fata mai incet?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

poi inseamna ca e mufa de vina ia si tu un cablu cu 1 jack si 2 rca cre le conectezi intre pc si sistem :)

nu mai sfatui omul degeaba ,ca oricum nu spui nimic bine

si in primul rand la un sistem 5.1 trebuie 3 cabluri echipate cu rca-uri si jack stereo nu unul singur cum zici tu

 

stefan_ro a modificat acest mesaj.

Link spre comentariu

pai schimba cablul de pe front cu cel de pe rear spre exemplu, atat capetele de la pc cat si RCA-urile de la sistem, respectand rosu si alb asa cum era si cu celalalt cablu. Daca tot boxa aia se aude mai incet poate fi din pc sau din sistem, dar sigur nu de la cablu.Daca se aude aceeasi boxa incet, inversezi la intrare in sistem cele 2 mufe RCA de pe intrarea front intre ele. Daca se aude aceeasi boxa incet problema este din amplificarea din sistemul 5.1Daca se aude cealalta boxa de pe front mai incet inseamna ca acel canal de la placa de sunet "scoate" mai putin ... verifici balansul din player si din aplicatia de la placa de baza, sau controlul din windows.

Link spre comentariu

Ori am inteles eu gresit, ori ceva nu se leaga. Daca era ceva de sistem, amplif, difuzor, cablu....atunci, teoretic, nu ar mai fi trebuit sa:

specific ca pe tv se aude egal la volum

.La tv cum e legat? cu aceleasi cabluri cu care e legat si la calculator? ai incercat sa pui niste casti sau boxe stereo pe calculator? daca da, pe alea se aude egal? Posibil ca placa de sunet sa aiba auto-sensing, dar poti sa o fortezi sa dea sunet pe 6 canale chiar daca ai doar o pereche de casti. Ideea e ca daca pe tv se aude ok si normal, problema ar fi din comp....dar daca sistemul pus pe tv se aude normal iar compul pe alte boxe da semnal egal.....te-ai ales cu un mister :dans:
Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

nightmares993 are dreptate, am patit o groaza din simptomele discutate pe aici ce au legatura cu sistemul asta, ce vreti mai mult, daca mie mi-a crapat integratu` care are rol de selector de canale in momentul cand am stins calculatorul. Atunci din cate retin se auzea un pocanit tare in boxe. Nu stiu ce integratele lui peste sunt alea dar ii foarte sensibil si se duce dracu` tot.Eu nu mai am absolut nici-un integrat pe partea de preamplificare, placa de sunet imi face tot si evident softul acesteia. Asta ca sa nu mai zic ca traful imi sta incins si cand nu aplic nici-un semnal nimic, noaptea sting prelungitorul ca mai iau foc dracu`

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări