Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

S-au fabricat in Romania tuburi electronice?


feri.visky

Postări Recomandate

Un subiect controversat...

 

Am gasit afirmatia din titlu cu precizarea seriei de 10000 bucati de tuburi pentru utilizari industriale...

 

Dar nici o alta sursa nu confirma faptul ca am fi fabricat tuburi electronice. Poate am incercat pe vremea lui S.A.R. Philips (Societate Anonima Romana)

 

Ce parere aveti?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Ba chiar la un moment dat eram printre cei mai buni in Europa la cinescoape alb/negru,si era ceva concurenta(Rusia,Polonia,Cechoslovacia,Ungaria,R.D.G,numai in Europa de est,sa nu mai vorbim de cei din vest,la vremea aia...)Banuiesc de la cinescoape la lampi industriale e ceva diferenta,dar e posibil sa fi abordat si asa ceva,numai ca trebuiau scoase sub o marca anume,si dintre toate,macar una trebuia sa ajunga la un colectionar ca sa poata fi expusa,ori eu personal nu am auzit de asa ceva,si imi vine greu sa cred ca au fost produse si nu s-a mai pastrat nici una...

Link spre comentariu

Eu personal am lucrat o perioada la "cinescoape " din Pipera Bucuresti si tot ce pot spune e ca aici doar se montau elementele interne ce compun tubul cinescop....practic erau aduse din alta parte din ce-mi aduc aminte desigur se facea tubul de sticla (conul ),ecranul si se sudau intre ele cu .....arc electric :da dar asta e o alta poveste ....... oricum initial nu faceau si tuburi pt tv sport....astea erau aduse de afara din rusia mi se pare ...si aveau de gind sa faca si tuburi pt color...am vazut citeva cinescoape Mullard ptr "experimente" :drac:

Link spre comentariu

Vedeti ce grea e istoria? Nici macar ceea recenta nu o mai retinem... Chiar si la tuburile cinescoape sunt probleme de interpretare...Sa inteleg ca sistemul de grile si anozi erau aduse din alta parte adica de afara? si numai sticla, ecranul si partea cu pinii erau facute la noi? Sudate impreuna etc.

Link spre comentariu

Vedeti ce grea e istoria? Nici macar ceea recenta nu o mai retinem... Chiar si la tuburile cinescoape sunt probleme de interpretare...Sa inteleg ca sistemul de grile si anozi erau aduse din alta parte adica de afara? si numai sticla, ecranul si partea cu pinii erau facute la noi? Sudate impreuna etc.

Din pacate da!? :cry: asa zisul tun electronic ...venea ambalat frumos la cutii :rade: iar fabrica in sine a fost demontata piesa cu piesa din SUA si remontata la...noi pe bani grei sau mai bine zis platita cu papica noastra care nu prea se gasea in magazine....de ce spun americane pt ca am avut colegi care au fost in SUA la specializare (dezmenbrare) ca sa nu zic toata mecanica surubaraia etc era pe standardul SUA in toli etc
Link spre comentariu

Asa este. Ceausescu cand a inceput sa se obrazniceasca la rusi, americanii au crezut ca au un viitor aliat in partea de est a Europei si au inceput sa ne vanda tehnologie. Fabrica de cinescoape, Microelectronica, linia de semiconductori de la IPRS Baneasa au fost aduse de la americani. S-au folosit tunuri din SUA pana la inceputul anilor 80 iar apoi din cauza renuntarii la "clauza natiunii celei mai favorizate" americanii au incetat sa ne mai aprovizioneze si am inceput sa luam tunurile electronice pentru cinescoape de la rusi. Asta a fost pana in 1990 cand s-a reluat colaborarea cu firma producatoare din SUA si pana la inchiderea fabricii de cinescoape.

Link spre comentariu

Americanii or fi vandut la romani fabrica aia ca au renuntat la tuburi cinescop alb-negru stiind ca ei au vechime in domeniu, tunul electronic se importa de la unguri si in curtea fabricii era un morman cat toate zilele de rebuturi , asa ca cei care sustin ca eram asa buni la cinescoape se cam insala :da drept dovada la asta o pot sustine cel mai bine depanatorii.La TV indigene MIRAJ ,VENUS si satra,trebuia tot mereu sa mai bobinez cateva spire pe trafo linii si sa suplimentez filamentul sa mai aiba ceva viata, pe cand cele cehoslovace japoneze unguresti, nu prea au facut astfel de probleme.Sa nu mai zicem de cele cu CI mai multe probleme au facut pe cand cele aduse din vest asa contrast aveau ca ziceai ca sunt noi.In ceea ce priveste tehnologia tranzistorilor, este din Franta ; s-a inceput cu EFT si restul din serie.Numai bine

Link spre comentariu

Primele tv-uri A / N cu CI romanesti aveau filamentul supravoltat din fabrica , dintr-o greseala de calcul - proiectare , tuburile " cadeau '' in mai putin de un an , in perioada de garantie . Celor din service li se sugera in buletinele tehnice sa dea jos o spira de la infasurarea de filament de pe trafo linii . Ceausescu a vrut sa fabrice si tuburi cinescop color , prin 89 a vizitat o fabrica de cinescoape din fosta RDG . N-a mai apucat...

Link spre comentariu

Americanii or fi vandut la romani fabrica aia ca au renuntat la tuburi cinescop alb-negru stiind ca ei au vechime in domeniu, tunul electronic se importa de la unguri si in curtea fabricii era un morman cat toate zilele de rebuturi , asa ca cei care sustin ca eram asa buni la cinescoape se cam insala :da drept dovada la asta o pot sustine cel mai bine depanatorii.La TV indigene MIRAJ ,VENUS si satra,trebuia tot mereu sa mai bobinez cateva spire pe trafo linii si sa suplimentez filamentul sa mai aiba ceva viata, pe cand cele cehoslovace japoneze unguresti, nu prea au facut astfel de probleme.Sa nu mai zicem de cele cu CI mai multe probleme au facut pe cand cele aduse din vest asa contrast aveau ca ziceai ca sunt noi.In ceea ce priveste tehnologia tranzistorilor, este din Franta ; s-a inceput cu EFT si restul din serie.Numai bine

Eu am facut comparatie cu tuburi facute in estul Europei,nu la japonezi,francezi s.a.tuburile romanesti,erau mai bune decat cele rusesti si poloneze cu certitudine,iar daca vorbim de miraj,venus,opera s.a.sa fiu eu sanatos la cate am schimbat sasiul pe lampi cu sasiu cu 5 CI,si au mai mers cativa ani,pe criza televizoarelor,asa ca sa nu exageram,eu am apreciat tuburile romanesti,nu am avut probleme,si le-as fi dat la schimb doar pt NEC-japoneze,e adevarat ca nu am stiut amanunte despre procesul de fabricatie si ce era de import si care era contributia noastra,dar am si acum tub de 31cm rusesc si romanesc,pe tv sport,diferenta e vizibila,si e net in favoarea celui romanesc.Sa ne auzim cu bine.
Link spre comentariu

Primele tv-uri A / N cu CI romanesti aveau filamentul supravoltat din fabrica , dintr-o greseala de calcul - proiectare , tuburile " cadeau '' in mai putin de un an , in perioada de garantie . Celor din service li se sugera in buletinele tehnice sa dea jos o spira de la infasurarea de filament de pe trafo linii . Ceausescu a vrut sa fabrice si tuburi cinescop color , prin 89 a vizitat o fabrica de cinescoape din fosta RDG . N-a mai apucat...

In '82 s-au adus citeva cinescoape color mullard ptr. RLV-uri va spune unu care a vazut si :sparge: unu din curiozitate :drac: ma fascina grila aia cu multe gaurii :limb:
Link spre comentariu

Deci tunurile electronice de la cinescoape erau sau nu erau române?ti?Cic? ar fi adus dup? r?zboi ?ia de la "Philips" o instala?ie de fabricat tuburi electronice, dar au reu?it s? ?i-o ia înapoi.În leg?tur? cu încercatul de a se fabrica cinescoape color, am auzit urm?toarea poveste: primul se vedea alb-negru, al 2-lea avea ceva culori, al 3-lea a bubuit.

Link spre comentariu

Deci tunurile electronice de la cinescoape erau sau nu erau române?ti?Cic? ar fi adus dup? r?zboi ?ia de la "Philips" o instala?ie de fabricat tuburi electronice, dar au reu?it s? ?i-o ia înapoi.În leg?tur? cu încercatul de a se fabrica cinescoape color, am auzit urm?toarea poveste: primul se vedea alb-negru, al 2-lea avea ceva culori, al 3-lea a bubuit.

IAR AL-4-LEA A MERS PERFECT ...DATORITA GEAMULUI COLORAT PUS IN FATA :rade: CARE DE ALTFEL SE GASEA SI DE CUMPARAT. :sparge: .......daca mai tineti minte :limb:
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări