sxnel Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 Trafo linii strapuns ( facea "scantei" la masa....) Schimbat traf verificat "perimetru" linii , consum linii , la o noua pornire , ce sa vezi ?.... nimik de vazut doar sunet ok. Rastru laptos, mat, fara afisare de nici un fel ! nici imagine nici osd .Sceen lumineaza ecranul dar fara sa apara imaginea . Schimba posturi , au sunet dar nimik la capitolul imagine . Este un sasiu 11ak19 cu jungle TDA 8842 si finali video TDA 6108 jf. Ajutati-ma daca ati intalnit un caz asemanator ! Unde sa fac sapaturi , ce sa caut ???Poate fi dus jungle ? sau ceva la bcl ??? please help me !!! Cu acelasi respect ... Sorin ! Link to comment
fane Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 sar putea saai ceva surprize pe BV verifica tens de protectie pe iesirea ci din BV. lasal porni mai mult sar putea sa axeze mai greu. eu am avut unul fel si piana la urma am schimbat jungla care avea ceva axa greu sitot dupa inloc trl. Ar trebui sa ver.8842 daca ai unul de rez. Link to comment
sxnel Posted May 13, 2005 Author Share Posted May 13, 2005 Dupa ce am verificat mai atent ( am facut rost de schema !) am gasit lipsa tensiune alimentare integrat finali video ( U catozi era 0 !!! ) . Rezistentza inseriata pe bara de alimentare finali video era intrerupta , ceea ce m-a convins ca TDA 6108 jf era "dus" . Dupa inlocuire TDA 6108 jf si rezistentza respectiva , totul a revenit la "normal" . Multzumesc oricum pentru sfaturi , fane ! Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now