Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

preamplificator cu ECC86 ...alimentat la 12-16V..


Vizitator

Postări Recomandate

Propun celor interesati acest simplu si interesant preamplificator .....foarte util acolo unde nu avem tensiuni tipice preurilor pe tuburi( 150-250v) si de ce nu pt a mai indulci un pic sonoritatea ampurilor pe tranzistori sau ...integrate.

daca observam fisa de catalog a acestui tub vom observa ca...lucreaza cu tensiuni anodice foarte mici practic tensiunea limita max pe anod e de 30v iar optima .....6-12v asadar chiar daca a fost conceputa pt RF se comporta f bine si in audio......uite si schema:

Posted Image

am facut citeva probe si cu 70 mV pe intrare am obtinut cca 3v rms pe iesire cu o buna liniaritate ...pe o sarcina de cca 20k ,tranzistorul e un darlington folosit ca generator de curent constant ,din trimerul de 100k reglam punctul de functionare optim al tubului 0,8-0,9 mA avind ca referinta tensiunile indicate in schema...

in curind alte detalii cu realizarea practica ..........

eventualele comentarii sunt binevenite........

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

...,tranzistorul e un darlington folosit ca generator de curent constant ,din trimerul de 100k reglam punctul de functionare optim al tubului 0,8-0,9 mA avind ca referinta tensiunile indicate in schema...eventualele comentarii sunt binevenite........

Am binevenit un comentariu !Tipul de aranjament al celor doua elemente active este ingenios in felul lui !.Care ar fi generatorul de curent constant !!!???(ca sint depasit),daca te uiti mai atent vei constata ca este vorba de un repetor pe emitor(darlington),semnalul cules din anod este injectat in baza darlingtonului prin intermediul C_ului de 1uf si se regaseste in emitor amplificat in curent.PS.Ca sa fie generator de curent constant trebuia sa fie pnp cu emitorul (printr_o rez. data)catre +Vcc si colectorul catre anod si sa mai aiva si el o referinta baza +Vcc.
Link spre comentariu

...,tranzistorul e un darlington folosit ca generator de curent constant ,din trimerul de 100k reglam punctul de functionare optim al tubului 0,8-0,9 mA avind ca referinta tensiunile indicate in schema...eventualele comentarii sunt binevenite........

Am binevenit un comentariu !Tipul de aranjament al celor doua elemente active este ingenios in felul lui !.Care ar fi generatorul de curent constant !!!???(ca sint depasit),daca te uiti mai atent vei constata ca este vorba de un repetor pe emitor(darlington),semnalul cules din anod este injectat in baza darlingtonului prin intermediul C_ului de 1uf si se regaseste in emitor amplificat in curent.PS.Ca sa fie generator de curent constant trebuia sa fie pnp cu emitorul (printr_o rez. data)catre +Vcc si colectorul catre anod si sa mai aiva si el o referinta baza +Vcc.
Da , ai dreptate valderama .....eu as fi deconectat terminalul condesatorului de 1uF conectat la anod si l-as fi conectat la masa si astfel darlingtonul nu ar mai primi semnal audio in baza .
Link spre comentariu

Da , ai dreptate valderama .....eu as fi deconectat terminalul condesatorului de 1uF conectat la anod si l-as fi conectat la masa si astfel darlingtonul nu ar mai primi semnal audio in baza .

Nu coane,ca tocmai asta e smecheria schemei, iesiea se face din emitor,ar merge si cum spui dar semnalul pe iesire ar fi mult alterat pe apoape orice sarcina.In situatia descrisa de tine darlingtonul sar transforma intrun regulator de tensiune serie reglabil,semnalul de iesire ar trebui cules din anod(el acum asa cum este are doua functii 1-regulator serie reglabil,2-repetor pe emitor nicidecum generator de curent constant asa cum il descrie gabriele).
Link spre comentariu

Da , ai dreptate valderama .....eu as fi deconectat terminalul condesatorului de 1uF conectat la anod si l-as fi conectat la masa si astfel darlingtonul nu ar mai primi semnal audio in baza .

Nu coane,ca tocmai asta e smecheria schemei, iesiea se face din emitor,ar merge si cum spui dar semnalul pe iesire ar fi mult alterat pe apoape orice sarcina.In situatia descrisa de tine darlingtonul sar transforma intrun regulator de tensiune serie reglabil,semnalul de iesire ar trebui cules din anod.
Da . Exact asta spuneam eu ( ca poate folosi tranzistorul ca regulator serie ) !Normal ca semnalul se ia direct din anod si nu dupa rezistenta (asta am uitat sa precizez mai sus)!
Link spre comentariu

Gabriele este un constructor EXCELENT ! i_mi plac realizarile lui !(numai vorbesc de viteza cu care le executa) dar mai are unele lacune sau nu este suficient de atent,un comentariu care insoteste o schema chiar simpla trebuie sa fie foarte precis.

Link spre comentariu

Este un etaj de iesire SRPP unde trioda de sus a fost inlocuita cu tranzistorul Darlington , oricum nu are rol de generator de curent constant ci este repetor catodic. Motivul cred ca e tensiunea de alimentare asa mica , insuficienta pentru doua triode inseriate , tranzistorul poate functiona bine si cu tensiune mai putina .

Link spre comentariu

Este un etaj de iesire SRPP unde trioda de sus a fost inlocuita cu tranzistorul Darlington , oricum nu are rol de generator de curent constant ci este repetor catodic. Motivul cred ca e tensiunea de alimentare asa mica , insuficienta pentru doua triode inseriate , tranzistorul poate functiona bine si cu tensiune mai putina .

Asa este de altfel ideea de baza era .....economia ,posibilitatea de a folosi o singura lampa dubla trioda pt un stereo , oricum ma bucura interesul vostru .....de asemenea recunosc si gafa cu GCC-ul ....un reg. banal de tensiune...dar mergem mai departe si va propun o varianta clasica de SRPP tot cu o tensiune joasa..

 

 

Posted Image

 

 

initial am folosit ecc88 de la jj .....cum am procurat de curind tuburi 6N6P....voi inlocui sa vad cum se comporta :freaza:

Acest montaj l-am folosit pt a realiza un amp hibrid final mos+pre srpp cu tuburi , functionind excelent :da

Link spre comentariu

...Acest montaj l-am folosit pt a realiza un amp hibrid final mos+pre srpp cu tuburi , functionind excelent :da

Ma cam indoiesc ca acest srpp cu tuburi ar putea impinge corect un final mos,excursia lui de tensiune este costeliva si intrarea lui se satureaza imediat,dar ma rog ce nu se poate !?.Acest srpp nu poate lucra de principiu cu tensiuni pe intrare mai mari de 50mvef(probabil ceva mai putin,linii de semnal mic),sub nici o forma nu poate lucra la tensuni de audio fregventa pe intrare de 0,775Vef sau sa nu mai zic 2-3Vef se cam termina cu toate.Chiar daca este hibrid un amplificator final trbuie sa aiva o sensibilitate pe intrare in plaja 0,5Vef-1,5Vef pt a produce puterea nominala(cistigul etajului final hibrid sau nehibrid ca numar de ori trebuie sa se situeze in plaja 15-25 ori daca dorim ceva serios).
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

unde naiba ati gasit voi ecc86? pe aici n-am vazut deloc.Are vreun echivalent sovietic?e echivalent la craci cu ecc88. In asteptarea lui ecc86, cateva aparate de le-am facut lucreaza momentan cu ecc88.

Salut, ECC86 este de fapt echivalent cu 6n27p (sovietic) sau cu 6GM8 :http://www.classiccmp.org/rtellason/tubedata/6GM8.pdfSi un subiect interesant ECC86 versus ECC88 : http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... ecc88.html
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări