Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest narcis

transmisie de date serial sau usb

Recommended Posts

Guest narcis

Salut, Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de schema si un exemplu de programel in visual basic sau cum apelez subrutina pentru a transmite date catre microcontroller de pe un PC. Defapt eu vreau ca atunci cand deu clic pe un buton din visual basic sa-mi faca pe 1 pe un pin al microncontroller-ului(Atmega8). Stiu sa programez microcontroller-ul dar transmisie de date nu am mai facut pana acuma. Ma gandeam la ceva de genu RX/TX cu un max232. Multumesc de ajutor!

Guest narcis

Salut Imi trebuie neaparat o modalitate de a controla pini unui microcontroller(de preferabil Atmega8) prin usb. Multumesc.

Guest narcis

am vazut asta de o mie de ori am download-at si proiectele dar nu-mi dau seama cum se foloseste. Explica-mi si voi aplica. Eu nu am inteles nimic cum s-ar folosi v-usb, unde il apelezi si cum se apeleaza?

mai mult decat cum explica acolo nu stiu ce sa iti spun. eu nu am folosit prea mult, m-am jucat cu el doar. asta: http://www.obdev.at/products/vusb/powerswitch.html e un punct de plecare foarte foarte bun.

E vorba despre implementarea protocolului de USB in soft, nu exista usb-phy pe atmega8, asa ca totul e facut soft. si usb-ul nu e o chestie simpla, pe care o intelegi in 5 minute. vrei sa intelegi cum functioneaza, pe usb.org gasesti documentatie cata vrei.

Daca vrei sa nu te complici, foloseste un FT232R si faci adaptor de la usb la seriala si il conectezi la atmega pe uart.

Guest narcis

Explica-mi un pic cum te-ai jucat tu cu el? Mai babeste sa inteleg si eu: atica ai scris programul hex care se numeste "main.hex", ai facut schema are e acolo, si ai deschis programul powerSwitch.exe? care mie nu-mi merge zicandu-mi ca nu gaseste libusb0.dll.Si pe urma ti-a mers OK? Multumes de intelegere !

CHIAR va trebui sa pui un MAX232 intre MCU si PC, fiindca placile de baza noi nu au un nivel al semnalului pe RS232 comparabile cu cele de acum 7-8 ani. Plus ca, in unele cazuri, rutine din XP "se baga in fata" si intrerup comunicarea pe serial, lucru care la win95 nu se intampla.

de fapt, porturile com au nivele logice de -+ 12 vol?i, iar nivelele logice pe pinii uc nu pot dep??i tensiunea de alimentare maxim?, aka 3,3/5 vol?i!!!!în plus, nu se mai folosesc nivele negative de tensiune ca 0 logic la microcontrollere...cu max-ul te asiguri c? nu dep??e?ti vcc la intrarea uc. (dac? te doare mintea r?u, ?i ai un uc pe care îl po?i afuma f?r? regrete, dac? faci vre-o gre?eal?, po?i încerca ?i cu un adaptor de nivel cu tranzistoare ?i zennere...)cât prive?te problema XP, nu prea ai multe de f?cut, chiar dac? e?ti pe cont de administrator, nu po?i avea acces direct la porturi, ci numai prin dll/vxd...?tiu c? exist? un dll special pentru accesarea portului paralel, aka LPT, în win xp, dar pentru COM nu mai ?tiu dac? exist?...

Com-ul il poti accesa direct daca sti putin Visual C++, in mediu de dezvoltare are un generator de Serial port, in care se seteaza destul de usor ceea ce vrei sa trimiti din punct de vedere a structuri de biti si formatului framului de date. daca vrei dam un PM si iti trimit un proiect in care am implicat com-ul. Acum depinde ce vrei tu sa faci. Daca ai structrui de implementare hardware diferite eu am folosit un adaptor de USB in loc de MAX si niste chesti in plus ca sa simulez un COM pe USB si mi-a iesit toata comunicarea perfect. Chipul folosit a fost un FT232BL il gasesti pe www.ftdichip.com + o groaza de exemple si instrumente softwere.