Guest drbas Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 Stie cineva vreo schema de aparat cu ultrasunete pt tantari? Link to comment
niq_ro Posted May 13, 2005 Share Posted May 13, 2005 cred ca un oscilator cu 555 e indeajuns si pui niste tweeter-e piezo http://www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/555/555.html Link to comment
Guest s3xpistols Posted May 23, 2005 Share Posted May 23, 2005 chiar sunt curios si eu cum mere ca nu am inteles nimic din ce am citit acolo ...Poate esthi un pic mai Koncret si tu ...pls Link to comment
csl1131 Posted May 23, 2005 Share Posted May 23, 2005 mai demult am incercat si eu ceva de genul ala.. si am incercat sa reglez frecventa..si oricum o reglam altceva in afara sa ma "bazaie" pe mine, si sa nu aud tantarii care veneau si ma piscau nu facea.....era un tantar care statea pe tw si nu il deranja sunetul....si nici nu se sinchiseau sa nu zboare cum scriea pe acolo..era cam la fel si cu si fara... Link to comment
habarnam Posted May 24, 2005 Share Posted May 24, 2005 am incercat si eu asta-vara in delta asa ceva. Rezultatul? NICI UNUL. Asa ca va recomand cu multa caldura cremele de piele anti tantari... Norocul meu ca avea prietena mea asa ceva... Ca altfel ma bazaia si montajul si tantarii. asa ca sunt de acord cu csl1131. nici un efect. Link to comment
ALEKS Posted May 24, 2005 Share Posted May 24, 2005 Montajul l-am incercat si in varianta cu tranzistori cu germaniu publicata acum aproape jumatate de veac in Tehnium, si cel cu BE555 si nici un rezultat palpabil. Tiuiala si zbarnaiala cat incape si din partea tantarilor... Nu va recomand altceva decat cremele (dupa cum bine spunea habarnam) sau FLIT. Succes! Link to comment
Guest dex Posted May 25, 2005 Share Posted May 25, 2005 se poate face un aparat de tantari eficient cu nu fel de plasa (grilaj) ,nu trebuie sa faca contacte intre ele. In interior se pune o sursa de lumina si de kur imprezur se construieste plasa grilajul care se conecteaza la un ridicator de tesiune 800-900V. tantarul este atras de lumina si atinge de plasa sau se aseaza pe ea si este practic prajit de tensiunea mare. aici este un link cum functioneaza dar astia sunt maniaci cu 2000v, 800-900v ajunge si se poate face direct din retea cu triplor ,dublor de tensiune etc. http://home.howstuffworks.com/bug-zapper1.htm Link to comment
Gheorghe Dracu Posted May 25, 2005 Share Posted May 25, 2005 Scuze de intrebare, dar odata prajit tantarul nu risca sa cada asa prajit cum e in ciorba sau exact unde ai vrea sa nu cada? Intreb ca la unele restaurante tot vad asa ceva si tot timpul am impresia ca odata si odata tot o sa cada un cadavru la mine in tocanita. Sper sa gresesc... Link to comment
csl1131 Posted May 25, 2005 Share Posted May 25, 2005 pai daca faci asa ceva atunci pui si o bucata de ceva jos, sub chestia aia(adica fundul il faci mai mare decat peretii exteriori, si tantarii,sau gazele alea cad pe fundul respectiv.... )totusi peretii aia cu tensiune cum vin pusi..unul langa altu, unu are + si celalat - ..???si primul de afara e mai rar si celalalt mai marunt..sau cum se "frig" tantarii aia ??? Link to comment
Guest dex Posted May 25, 2005 Share Posted May 25, 2005 plasele sunt un fel de "gilaj" puse la distanta minca unu jata de altu si unu e conectat la plus si celalalt la -. - + - | | | | | | | | |si tot asa. Link to comment
Guest drbas Posted May 25, 2005 Share Posted May 25, 2005 de incercat montaje am incercat si eu dar tot asa fara nici un rezultat, sunt curios cum merge ala de sperie cainii, ca banuiesc ca e pe acelasi principiu facut. Apropo stie careva vreo schema daia? :lol: Multumesc Link to comment
Incepator Posted May 26, 2005 Share Posted May 26, 2005 Citeste aici: http://forum.izatech.ro/viewtopic.php?t=3022 Link to comment
Guest drbas Posted July 1, 2005 Share Posted July 1, 2005 tot cautand pe net am gasit ceva antitantari la http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Circu ... ecrep.html, o sa il fac sa vedem daca da rezultate. Link to comment
csl1131 Posted July 1, 2005 Share Posted July 1, 2005 paote reusesti sa faci sa latre cainii cu ala..sau reusesti sa te doara pe tine capul de la zgomot daca e suficient de tare..dar insectele nu le respingi Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now