Guest lucian_v Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 Va rog mult de tot , poate sa imi spuna cineva cum fac +/- 12v din bateria masinii? Cat mai explicit, asa pt prosti daca se poate :oops: Link to comment
Guest lucian_v Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 Chiar nu stie nimeni? Va rog... Link to comment
niq_ro Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 o discutie despre +/- 6V din +12V la http://forum.izatech.ro/viewtopic.php?t=4092 vreo 30 de pagini (in momentul asta) de cum obtii +/-30V din 12V la http://forum.izatech.ro/viewtopic.php?t=61 PS: doar trebuia sa dau cautare :x Link to comment
Guest lucian_v Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 PS. Stiam de subiectele alea pt ca am dat cautare inainte. Nu vreau cu traf, iar pt primul subiect nu era definitivat nimic si am specificat ca sunt incepator. A fost doar o rugaminte. O sa caut in continuare pe net poate gasesc totusi ceva.Multumesc oricum. Link to comment
margarit2001 Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 nu cred ca ai cum sa faci asa ceva fara macar un inductorcel mai simplu tl497(dupa mine) :wink: Link to comment
Guest lucian_v Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 Eu citisem pe un forum ca sunt integrate care fac din +12v -12v dar acolo nu dadeau nici un nume.... ma gandeam ca stie cineva de aici. multumesc de raspuns Link to comment
adi_0106 Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 +- 12 V inseamna 24 V :shock: ceea ce nu prea ai cum sa scoati dintr-o baterie de masina fara un ridicator de tensiune :wink: Link to comment
niq_ro Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 Va rog mult de tot , poate sa imi spuna cineva cum fac +/- 12v din bateria masinii?pana la urma ce vrei sa alimentezi cu tensiunea asta? ce amperaj ai nevoie? etc Link to comment
al_ex Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 Uita-te aici: http://sound.westhost.com/project95.htm Link to comment
Guest lucian_v Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 am nevoie de un curent mic. e pentru un filtru activ.al_ex - multumesc mult pt raspuns, dar cum era de asteptat am o intrebare:)eu fac montajul ala si imi da -12v , apoi + si masa de la filtru le leg la baterie si minusul la montajul asta?multumesc mult inca odata pt raspunsuri. Link to comment
al_ex Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 Montajul ala iti da -12 volti fata de masa masinii, borna "+" ramane nemodificata. Masa aparatului alimentat de tine o legi la masa masinii. Link to comment
Guest lucian_v Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 multumesc mult de tot inca o data. Link to comment
nicu_stef Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 uita-te si la data sheet-ul ICL7660succes Link to comment
Guest lucian_v Posted May 12, 2005 Share Posted May 12, 2005 multumesc mult dar cred ca o sa incerc prima schema Link to comment
niq_ro Posted May 13, 2005 Share Posted May 13, 2005 poti folosi la aplicatia ta si schema asta (aparuta in cartea "Circuite integrate CMOS - Manual de utilizare", publicata de Editura Tehnica, in 1986): Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now