Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformare din CA in CC.

ionut_h

Recommended Posts

• Replies 18
  • Created
  • Last Reply
Guest stefan71

ce vrei sa alimentezi cu el?Diodele 1N4001, condensator de 1000 microF/25v. pune un condensator dupa puntea de diode.

Salut ,ar fi indicat sa spui exact ce vrei sa faci ,ce vrei sa alimentezi .Tensiunea de 12V ac dupa redresare si filtrare ajunge pe la 16,9V cc ,iar ca sa obtii tensiunea de 13..14V i-ti trebuie un stabilizator de tensiune integrat (LM317T ,LM 7815) sau unul realizat cu componente discrete.Daca ai consumul riguros constant la un curent de 300mA poti reduce tensiunea de la 16,9V la 13,9V folosind o rezistenta serie de 10 ohmi /2W , pe rezistenta se disipa aproximativ 1W(3V x0,3A =0,9W).

am pus 4 diode, condensator 100uF de 16V, si de la 12Vca am obtinut 19Vcc.am pus 2 rezistente in paralel de 1Mohmi, am 16Vcc..tot e mult.Am nevoie de 14 cel mult.

De la 12Vca nu obtii mai mult de 16,9Vcc nici daca diodele au tensiunea de deschidere ZERO. Deabea la 12,9Vca obtii aproape 18Vcc. Undeva ai gresit la masuratori.

probabil era 12 volti si ceva.si mie mi sa intamplat la un traf mic de 12 volti sa gasesc dupa redresare si filtrare 29V :ras: scadea in sarcina mult tensiunea oricum, dar in gol atata era.

Daca era un traf cu o SINGURA infasurare si redresarea era monoalternanta sau in punte atunci inseamna ca ai descoperit Perpetuum Mobile si ar trebui rescrisa fizica de-a zecea. Dar cel mai probabil era redresare dublor de tensiune (doua diode si doua cundensatoare electrolitice). :nebunrau:

am gasit pana la urma traf de output 12VDC cu 500mA; pe aparat imi arata 16,3V.am nevoie de 13-14Vcc, cu 300mA.daca pun 2 rezistente reduc tensiunea, dar amperajul e prea mare sau e bun?mai am un traf OUTput 12V cc cu 500mA, pe aparat scoate 0.28V.care e diferenta decat celalalt?multumesc.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines