Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

generator eolian


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

sigur il poti face sa scoata si 5000v dar va fi util doar pt alungarea tintarilor :85 la o asemenea putere si asta numai cind bate vintul :57 ia mai bine un alternator de masina de la dezmenbrari si cu mici modificari vei obtine500-1000w si se schimba socoteala ....si eventual si factura la compania de electricitate :da

Link spre comentariu

M-am amuzat citind intrebarile tale, nu atat din cauza ideii cat a modului in care este exprimata (fregventa, cat mai multi amperi, etc...).1. Ce intelegi prin generator? Nu cumva detii un motor cu acele caracteristici si crezi ca este un alternator? Are magnet in interior ? Eu presupun ca este un motor de curent alternativ (probabil cu rotor in scurtcircuit).2.Alternatoarele dau frecventa fixa cand sunt mentinute la turatie fixa. Il rotesti mai repede, creste frecventa...3. De obicei generatoarele (fotovoltaice, eoliene) au un invertor pentru a transforma curentul continuu sau alternativ cu frecventa variabila in curent alternativ la tensiunea 220V.4. Alternatorul tau are 7.2W. Presupunand ca ai un invertor perfect, vei putea dispune de 30 miliamperi la 220V.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări