Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Cat6

depanare goldstar ckt 2135

Recommended Posts

buna! am un tv goldstar ckt 2135 (sasiu pc 08x8) si nu se lumineaza ecranul. sursa functioneaza, BH functioneaza, la aprindere am simtit electrizare a parului de pe mana in fata ecranului. schema am. oare tubul e blocat? cu ce sa incep ma poate ajuta cineva? multumesc

Unul din defectele banale este defectarea unuia din conzii de pe bara de 117 volti. Aceasta duce la marirea tensiunii de 180 volti ( cca 280 volti, astea sunt de acum ripluri ) si totodata la disparitia rastrului, sau luminozitate foarte scazuta. Am patit-o, nu o data. :da

Buna ziua! Multumesc pentru promptitudine! Revin dupa ce voi masura tensiunile, sa zic ce am facut. Ajung dupa-masa acasa foarte obosit. Acum scriu de la lucru. Trimit schema gasita pe http://www.eserviceinfo.com/ inregistrare gratuita, poate ii trebuie cuiva. Sasiul PC08X8. Trimit si programelul cu care se vede. S-auzim numai de bine! O zi faina.

Buna dimineata! Ieri m-am uitat la tv-u. Am inceput sa aspir praful din interior, apoi cu o carpa stoarsa de apa sa sterg indicatiile de pe IC-uri, si restul de praf. Vroiam sa-i dau drumu sa masor ceva tensiuni, dar nu l-am mai aprins. Cand colo ce vad, in timp ce identificam functiile fiecarui IC cu schema, integratul LA7830 e negru si are o mica crapatura ce am simtit-o numai cu acul de trasat plimbat pe suprafata IC-ului. Trimit niste poze. Se vede crapatura in muchia de jos putin in stanga pe orizontala (2-3mm) inscriptiei LA7830, incepe de jos in sus. Se vede ca e si ceva negru sub el. A iesit din functie. Trebuie sa-l schimb. Voi reveni cu informatii dupa schimbarea lui. Multumesc tuturor electronistilor care mi-au dat indicatii, Saru-mana! Hai Romania!! (Asta nu inseamna echipa ci si asa ca popor ce suntem)

Inainte de a schimba LA7830, schimbati C812, C813, C806, C807(din sursa), apoiC821 si C822(de pe bara de 112v), si C310, C312, C304(baleiaj vertical), dupa care puteti monta LA7830, nu inainte de a pune pasta siliconica pe integrat!Spor la treaba!p.s-schimbati si C422-10uf/250v

Buna dimineata! Am lucrat vineri si sambata la tv. Am gasit 2 condensatoare uscate, C427 47?F 25V (alim. BV) si C820 10?F 160V (dupa L805) (pe tensiunea de 112V, alim. BH). Am inlocuit condensatoarele indicate. Am inlocuit apoi si CI BV, LA7830. Pentru o anumita pozitie a lui SW301, este dunga orizontala si in alta se deschide imaginea. Intr-adevar ecranul se lumineaza dar este doar rastrul. I-am pus cablul de antena in selector, dar nimic, nici sunet si acelasi rastru. Tensiunea de 112V, era 121.9V am readus-o la 112V cu VR801. Am masurat si tensiunea (de fapt doua) pe placa tubului, una de 174.9V si una de 12.07V. Tranzistorii finali video de pe fiecare catod sunt buni. I-am masurat cu multimetrul pus pe dioda (cu tv oprit). Dar nu este curent de fascicul!! caderea de tensiune pe rezistorii dintre colectorii tranz finali video si catozi pentru fiecare nu exista. Aceeasi tensiune exista si pe catozi si pe colectoare, cam 130V,145V,135V. Lumina rastrului se observa modificand din SCREEN (G2) nu prea mult. Nu stiu ce ar putea fi. Probabil TDA3561A nu functioneaza. Dar nici receptia, ca nu este sunet. Totusi la schimbarea benzilor I (BI), III (BIII) si U (UIF) se observa pe ecran lipsa luminii din rastru, ca atunci cand se schimba posturile. SAA1293 posibil sa functioneze. Ce sa mai verific?? Multumesc. Catalin

Puneti semnal pe euroscart, si dati pe AV. Vedeti daca este sunet si imagine corecta. Daca este, ar putea fi defect LA7520 (GL3120) sau lipsa alimentare pe pinii 23-24 cu 12v. O alta cauza a lipsei sunetului si a imaginii, ar pute fi, memoria(MDA2062), care trebuie rescrisa.Nu am inteles cum este acel rastru.Este cu "pureci" sau este ca si cum ar fi in AV?