Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
CATA2003

Motocultor briggs & stratton 3hp

Recommended Posts

Salutare,Am un motocultor briggs & stratton care a fost mesterit inainte cu un tip in vederea reparari , iar acum am ramas cu el in pana si cu piese in minus , in cele din urma am reusit sa -i curat carburatorul , acuma merge dar scoate mult fum albastru si nu are putere ...si mai cosuma si la greu 1 l in 20 de minute daca il las .... carburatorul are un singur surub de reglare..... fumul albastru eu zic ca e de la benzina prea multa pe care o arde cu greu , compresia e buna , ulei nu mananca ,motorul fiind in 4 timpi , motorul mai continu o valva la aer care il protejeaza impotiva exploziei la turatii foarte mari ...Problema este urmatoarea , de ce mananca asa multa benzina si cum o pot limita ? Tin sa zic ca pompa de benzina e construita in corpul carburatorului fiind actionata de variatiile de prsiune din galeria de admisie .... normal nu ar trebui sa manance multa benzina deoarece e cu aspiratie normala si diuza carburatorului e foarte mica (jiglerul acela)....

De regula fumul albastru inseamna consum de ulei. Excesul de benzina = fum negru, bujie afumata sau chiar uda. Cum ti-ai dat seama ca nu consuma ulei?

Pai a fost folosit mult timp , si tot cu acelsi ulei a mers , putin de tot lipseste , daca are putina benzina in rezervor de nu ajunge la sorb , merge perfect ,dar cand are multa , consuma de rupe si scoate minunatul fum albastru , benzina e fara plumb si fara ulei de amestec , fiind in 4 timpi , ma tot gandesc sa nu fie cumva membrana la pompa de benzina sparta si sa ajunga benzina in galerie direct prin membrana..matzul asta e http://www.youtube.com/watch?v=hjzHqG1t ... re=related

update , mananca ulei ....... de acolo e fumul albastru , plus ca dupa 5 ore de functionare trebuie curatata bujia , cred ca trebuie sa-l resegmentez , e ciudat faptul ca cildindrul nu e din fonta , ci tot din aluminiu peste care are "cred" un strat subtire de material mai dur , de alezat imi e frica sa-l duc , probabil se va duce stratul si apoi ramane doar aluminiu .......