Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest crocodylu

Acordare incinta

Recommended Posts

Guest crocodylu

Salut poate sa-mi spuna cineva cum se acordeaza o incinta ? La cati (Hz) e bina sa fie acordata?

De obicei in jurul frecventei de acord sau mai sus , in nici un caz mai jos de frecventa de acord.

Cred ca ai vrut sa zici in jurul frecventei de rezonanta a difuzorului, sau mai sus de aceasta.O cutie se acordeaza in functie de raspunsul pe care vrei sa-l obtii (in limitele date de difuzor), de obicei se cauta un raspuns cat mai plat. Un program de simulare te poate ajuta dar este destul de diferit de realitate. Ca sa afli lungimea tubului rezonator trebuie sa stii sectiunea acestuia si volumul intern al incintei.

Guest crocodylu

De unde pot lua un astfel de program ? Am cautat p google si nu am gasit .Cum pot masura volumul intern?

Cauta winisd ca este gratis. Cum se calculeaza volumul inveti la scoala la matematica. Pt boxele normale adica dreptunghiulare formula e L*l*h (acestea fiind dimensiunile interne).Din volumul rezultat trebuie sa scazi volumul ocupat de difuzor.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines