Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Poten?iometru de volum în trepte


zal

Postări Recomandate

  • 5 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator saa1293

Eu am o ideie mai complicata putin.Potentiometru in trepte folosind traductori de proximitate si relee.E mai mult de munca dar poate ca merita.De fapt incerc un proiect in care inlocuiesc potentiometrul cu transformator pe intrare cu prize din 6 in 6db in 12 trepte.Forta de rotatie aproape zero si indicatie cu led la fiecare prag.Am experimentat prima celula care la actionateaza la 1-2 mm.Orice metal la distanta de 1-2 mm aclanseaza releul.

post-52334-139829424539_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Super ideea asta cu reed-urile....poate chiar fac asa ceva...acum mi-e ciuda ca am refuzat o cutie de relee din alea la 48V de la telefoane....Poate nu e tarziu, o sa intreb...chiar si rotativ se pot monta...doar ca iese ansamblul ceva mai mare decat cu comutator....Eu am mai vazut ceva fadere, cred ca de la Soundraft-urile vechi, in care era potentiometru rotativ, dar actionat de un melc elicoidal invartit de butonul de la fader, care avea o furca....o sa caut poze si revin....daca mai tin minte cum am ajuns acolo....

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări