Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Poten?iometru de volum în trepte


zal

Postări Recomandate

Bravo ratza! :aplauze

Comutatorul e RDG-ist, parc?, e bun, poate pui ?i lista de rezisten?e, s-o vedem cu to?ii.

Arat? bine, s? nu fie prea mare în diametru. Dac? ai un galet în plus, îl po?i folosi ca s? indici cu leduri pozi?ia sau faci un codificator cu diode ptr un afi?or cu 2 cifre.

M-am uitat mai bine ?i nu ai galet în plus. Eu a? scoate regletele de la mijloc s? pun un ecran între cele 2 canale. Plus c? se mai scurteaz? din lungime. :dans:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

zal, s? moar? ceachi dac? nu mi-ai dat o idee genial? cu ledurile. Încape în cutie, n-are gre?uri. Lista cu piesele o s-o pun cînd dau de excelu cu care le-am calculat. N-am galet pe ax, dar am alte comutatoare de unde pot scoate. Am uitat s? zic, comutatorul e f?cut de ITT în Germania de vest. An de fabrica?ie: 1966. O gr?mad? de bun?t??i am scos din osciloscupu' ?la.

Link spre comentariu

M?-sa-n cur de treab?, am dedus ?i scris gre?it formula pentru atenuator în Excel ?i am cîte 4 decibeli pentru fiecare treapt?. În loc de A = 20*log(Uout/Uin) cum trebuia am pus A = 10*log(Uout/Uin), nu ?tiu de ce dracu' m-am gîndit la putere ?i nu la tensiuni. A?a c? atenuarea mea total? e de 104dB. Cred totu?i c? e în regul?, dup? SRPP o s? fie mare excursia de tensiune. Dac? nu e... o s?-l refac. Excelu' corectat e în ata?ament, iar între timp m-am gîndit s? caut ?i cu gogu, de verificare.

http://www.euronet.nl/~mgw/background/a ... tor_1.html

Link spre comentariu

P?i gre?eala e c? un pu?ometru nu e construit dup? formula atenuatorului, cum socotesc unii mai snobi s?-l numeasc?. El cre?te într-o anumit? progresie cu fiecare pozi?ie. deci dac? vrem s? imit?m un pu?ometru, trebuie s? o facem ca el. Mai e o problem?, ?i eu am comutaor cu 26 pozi?ii, dar am l?sat una liber?, acolo unde e piedica, a?a c? am efectiv 25 pozi?ii ?i 24 rezisten?e (grupuri de rez în serie ptr valorile ciudate).?i-am calculat valorile ptr 250k, cu progresie 1,25 x R anterioar?, multe valori se potrivesc cu cele normalizate sau se pot face din 2 valori.

Link spre comentariu

Mul?umesc frumos, danzup. Sper s? mearg? mai bine de cum arat? cînd va fi pus la loc?orul lui. Lipsa de timp m? împinge s? tot amîn terminarea proiectului care e destul de simpatic, cel pu?in în viziunea mea:- 6 intr?ri selectate cu comutator rotativ (similar cu cel din atenuator);- preu cu E88CC în dou? stagii (SRPP pe intrare, atenuatorul, buffer);- selec?ie Mute-Bypass-Direct (relee sau comutator, s? v?d care scurteaz? firele mai bine);- finalul cu LM3886.La ie?irea selectorului de Mute-Bypass-Direct o s? leg dou? RCA-uri care vor putea fi decuplate de la intrarea LM-urilor pentru a putea trimite semnalul mai departe, la ampliful cu l?mpi. Cînd o s? termin, o s? deschid un topic nou în care o s? explic detaliat care cum func?ioneaz?.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări