Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

gerber in eagle


Vizitator guerila

Postări Recomandate

Vizitator guerila

Salutare.tocmai am schimbat softul de proiectare din Orcad in Eagle.Este posibil generarea gerberelor din eagle cu posibilitatea din orcad "keep drill holes open"?am nevoie de gaurica din pad pentru prototip care se face manual.multumesc.daca cineva e dispus la suport online id de yaho mess: florinl2000

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator guerila

multumesc, l-am rulat.practic creeaza un nou layer cu marcajul gaurilor insa asta nu ma ajuta deoarece in momentul in care generez gerbul, chiar daca suprapun sau nu cele doua layere ("cooper si drill marker"), padul componentei fiind plin , acopera gaura marcata.Deci nu ma ajuta pentru un cablaj home made pe care veau sa il si panelizez sa il scot in 3 exemplare (dublustrat).sa nu mai vorbim de gaurire, care e f dificila daca nu ao gaurica in pad.in Orcad e simplu da tocmai am schimbat softu asa ca mai sap.

Link spre comentariu
Vizitator guerila

ok, multumesc.Ce cam procesor trebuie rulat pentru ca excelon si gerb237 (sau cum io fi zicand) nu permite acest luctu.e selectat by defolt si nu pot sa il deselectez

Link spre comentariu

Depinde cum iti faci filmele. Este normal ca in formatul Gerber sa iti faca fill. Dar daca utilizezi un program de facut grafica ptr filme poti rula in format PostScrip ,PS, in care nu numai ca ai acces la optiune dar in plus, poti insera diverse alte chestii(text, sigla etc...).Daca totusi nu iti convine varianta exista si o alta posibilitate ptr orice format a CAM procesorului. Iti trasezi un CIRCLE pe layer BOTTOM si un altul pe layer TOP. Ai grija sa le centrezi in grila si ai obtinut o asazisa pastila de centrare.

Link spre comentariu
Vizitator guerila

sunt proaspat trecut la eagle , repet , dar deja de la primul proiect am probleme.din tot ce am auzit aici nu se poate ce vreau eu se pare.ce vreau eu:vreau un gerber.nu PS nu print din layout, nu export in poza.Asta pentru ca vreau sa il panelizez sa fie simetric astfel incat sa fac 3 placi de o data.vreau un gerber cu obtiunea "keep drills hole open"(posibila in orcad).daca nu am aceasta posibilitate ma ia naiba la dat gauri si in plus nu pot "sincroniza" topul cu bottomul.sunt tot felul de solutii primite da nu vad aplicabilitatea lor daca vreau sa fac 3 buc de cablaj dublustrat pe acelasi film, facut de mana(press'n pill).intre timp am scris la eagle poate ma ajuta ei, daca da o sa postez aici raspunsul.parerea mea despre eagle pana acum?un fel de autocad modificat, net inferior chiar si protel-ului sa nu mai vorbim de orcad si mai ales pads.Avantajul?vezi schimbarile in layout in timp real daca faci schimbari in shematic.din pacate e musai de folosit asta ca asa vea idiotii de sefi din alte tari care sustin ca asta e cel mai bun de pe pamant.chit ca avem licente si pentru restu.

Link spre comentariu
Vizitator guerila

The Gerber device is not able to show the drill holes inside the

pads or vias. Gerber uses a flash aperture, for example in

round or square or octagon shape, for generating a pad. The

drill holes are not visible there. EAGLE can't use a "donut

aperture".

What you could do is to use PostScript (PS) or encapsulated PS

(EPS) for it. There is a Device Driver in the CAM Processor, it is

possible to de-select the 'Fill pads' option.

 

I hope this helps,

Ed

--

Ed Robledo

[email protected]

 

 

mda

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări