Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ceas cu TMS3450NL


adicontakt

Postări Recomandate

am bucatit zilele astea un ceas cu radio din care i-am luat displayul si integratul TMS3450NL . as vrea sa fac un ceas cu aceste piese. schema din data sheet ma cam baga in ceata asat ca am cautat alta si am dat peste aceasta http://www.gdmec.edu.cn/jingpin/dianzhi/szz.htm (cu traducere aproximativa aici http://translate.google.ro/translate?js ... %258F%25B7 ) . acuma ce problema am , nu stiu cum sa ii leg dispalyul, spune ca 1-14 din integrat duce la 5-22 la dispaly , pai 14 fire la 17 de la display, plus ca displayul scos pinii spre ex 22 nu este conectat la nimic?? se pare ca unele sunt unite intre ele dar nu stiu care.intre timp am aflat ca TMS3450NL e echivalent cu LM8560 , asa ca am dat si deurmatoarea schema http://www.elecfree.com/electronic/wp-c ... -alarm.jpg dar si aici aceasi problema nu sunt numerotati pinii displayuluimai jos sunt atasate datasheturile celor doua integrate

Tipu asta de display foloseste multiplexarea la 50 Hz. Vezi in schema datasheetului ca are 2 catozi comuni. Se da comanda odata cu referinta un catod, apoi cu celalalt catod. Daca nu sti schema afisorului, cand il desfaci radioul, fa-i schema. Si fa-i schema pe o hartie si la afisor, incearca-l cu o sursa de 5V inseriat cu o rez de 1k sa zicem. Eu sti ce faceam la asa radiouri cand le reparam pe la prieteni. Puneam pinul 14 al integratului la cele doua puncte, ca sa "blinkuiasca" sa oscileze secundarul. E la fiecare ceas acea rezistenta dar e trasa la alimentare si nu la iesirea colon de la IC (lm8560 sau tms3450).
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • 1 an mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Astazi am pus o parte din ceas in functiune pentru teste....mai exact am legat doar cele dopua segmente ale orei si punctele de despartire intre ore si minute....totul merge normal mai putin faptul ca eu cand am conectat anodul punctelor la pinul 14 al lui TMS3450..a inceput sa palpaie..ceea ce e normal...dar....ce nu e normal.. a inceput odata cu ele sa palpaie si segmentele care aveau acelasi catod comun cu punctele de despartire...apoi am mutat pe celalalt catod comun si aceiasi problema.. a inceput sa palpaie celelalte segmente.......unde ar fi problema? atasez mai jos si schema dupa care am realizat ceasul ca sa stiti despre ce este vorba...

 

 

Rezolvare....

Am legat catodul punctelor de despartire printr-o rezistenta..direct la iesirea din traf.....acum palpaie doar punctele..

Schematic_CeasLM8560.pdf

Link spre comentariu

Pentru segmente din mai multe LED-uri nu e bine de pus LED-urile in serie? Ar trebui de verificat ce tensiune suporta integratul, (trebuie tensiune mai mare!) ca ar ramane acelasi curent...Legarea in paralel (sau grupe serie-paralel) impune o forma de egalizare a curentului prin LED-uri; buffer-area iesirilor se face relativ simplu cu cate un tranzistor npn, cu baza legata la iesirea integratului, colectorul la linia plus (atentie, integratul e P-MOS, cu plusul la masa!), si emitorul catre anodul/anozii ledurilor din segmentele de afisaj. Eventual, pentru siguranta, poate ar fi util de adaugat cate un rezistor intre colector si linia plus; acesta ar reduce disipatia pe tranzistor si ar limita si curentul maxim prin leduri. Adaugand si cate o rezistenta in baza, se renunta la functia de limitare a curentului din integrat, reducand si mai mult sarcina acestuia. Costurile sunt destul de modeste, rezistoarele fiind de putere mica, insa va trebui sa calculati valorile lor si a tensiunii de alimentare in situatia utilizarii a mai multor leduri per segment, functie de numarul lor si de configuratia aleasa (eventual corelata cu transformatorul disponibil).Spor!PS Personal, m-am lenevit: am preferat sa cumpar un ceas de perete cu afisaj LCD, cu cifre de 15 cm inaltime, alimentat din 2 baterii R6, cu data, luna, anul, temperatura pe linga ora si minut...

Link spre comentariu

Nu am incercat cu ele inseriate..poate ar fi mai bine....dar legate in paralel 4 leduri ep un segment am masurat nu ia mai mult de 10mA (nu stiu de ce) desi lumineaza destul de puternic....am facut proba fara tranzistor..care ulterior am vrut sa-i pun ca sa protejez ic-ul....si merge foarte bine...doar ca ma lovisem de acea problema care am spus=o mai sus dar careia ai-m gasit rezolvarea.

PS Personal, m-am lenevit: am preferat sa cumpar un ceas de perete cu afisaj LCD, cu cifre de 15 cm inaltime, alimentat din 2 baterii R6, cu data, luna, anul, temperatura pe linga ora si minut...

Da intradevar e mult mai siplu...dar chiar daca ar costa de 5 ori mai putin.....nu iti ofera fascinatia pe care tio ofera un produs facut de tine de la zero..sa vezi cum prinde viata si ca e unic in felul lui..... :dans:
Link spre comentariu

Salutare tuturor,

Ma bucura faptul ca schema realizata de mine este izvor de inspiratie pentru altii. La pinul 14 unde scrie colon output se leaga doar anozii ledurilor dintre ore si minute iar catozii se conecteaza la "Catodul 2" .

Mea culpa, acum am vazut ca in schema nu am notat ledurile despartitoare.

Pentru clarificare : https://docs.google.com/leaf?id=0B_dNmU ... i&cindex=1

Costyy86 pune si niste poze cu realizarea ta daca vrei. :aplauze !

Link spre comentariu

Am descoperit unde se leaga catozi punctelor de despartire...dar nu stiu din ce cauza daca leg la catodi comuni...indiferent daca leg la 1sau 2 se intampla ca incepe sa palpaie si segmentele care au catodul legat la puncte...asa ca am legat catodhl punctelor de despattire printr-o rezistdnta direct pe traf si totul merge ok...punctele palpaie normal .......Cu siguranta o sa pun si poze...dar inca este in faza ca nu prea intelegi nimic din poze...asa ca o sa pun cand mai avansez putin...

Link spre comentariu

Nu am incercat cu ele inseriate..poate ar fi mai bine....dar legate in paralel 4 leduri ep un segment am masurat nu ia mai mult de 10mA (nu stiu de ce) Pentru ca in integrat e un generator de curent constant (motiv pentru care nu e necesara rezistenta de segment/led pe care TREBUIE sa o pui daca utilizezi un SN7447 (cu MMC351, de exemplu)Da intradevar e mult mai siplu...dar chiar daca ar costa de 5 ori mai putin.....nu iti ofera fascinatia pe care tio ofera un produs facut de tine de la zero..sa vezi cum prinde viata si ca e unic in felul lui..... :dans:

EXACT! Am si eu un ceas pe noptiera pe care-l privesc in fiecare seara si in fiecare dimineata (cand dorm acolo, desigur!), pe care l-am re-construit de vreo 4 ori! E facut cu un HD38898 sau cam asa ceva (o "ghionoaie" PMOS de 40 de pini, nemultiplexat, parca echivalent cu LM386). Variantele au fost la baza de timp, construita cu diverse cristale de cuart - in iepoca de aur la priza erau doar 47 s-oleaca Hertzi! - cu diverse divizoare - TTL si apoi C-MOS - si cu diverse afisoare - fiind instalat intr-un "Cronos", varianta pentru Romania, fara ceasul cu placute de la Soundesign...Si ultima problema rezolvata a fost configuratia pentru functionarea pe baterie in perioadele fara alimentare din retea. Daca dati o "bere virtuala" v-o spun....Insa sa mai construiesc asa ceva, in momentul asta nu m-as incumeta; poate peste cativa ani...Spor!
Link spre comentariu

Si ultima problema rezolvata a fost configuratia pentru functionarea pe baterie in perioadele fara alimentare din retea. Daca dati o "bere virtuala" v-o spun....Insa sa mai construiesc asa ceva, in momentul asta nu m-as incumeta; poate peste cativa ani...Spor!

Va dau o bere virtuala si asa...prin simplu fapt ca incercati sa ma lamuriti in unele probleme....dar am in schema si legatura pentru retinerea orei si functionarea ei pe timp cat reteaua este cazuta....cu o baterie de 9v, desigur afisajul nu functioneaza pentru ca nu ar rezista prea mult ci doar ic-ul atat cat sa tina minte ora sa nu o reglez de fiecare data cand pica reteaua :dans:
Link spre comentariu

Am descoperit unde se leaga catozi punctelor de despartire...dar nu stiu din ce cauza daca leg la catodi comuni...indiferent daca leg la 1sau 2 se intampla ca incepe sa palpaie si segmentele care au catodul legat la puncte...asa ca am legat catodhl punctelor de despattire printr-o rezistdnta direct pe traf si totul merge ok...punctele palpaie normal .......Cu siguranta o sa pun si poze...dar inca este in faza ca nu prea intelegi nimic din poze...asa ca o sa pun cand mai avansez putin...

Mda .... nu stiu de ce iti clipesc digitii asa. Eu m-am uitat inca o data pe ceasul pe care l-am facut eu, l-am comparat cu PCB-ul de la mine de pe blog si nu am vazut vreo diferenta asa ca nu stiu ce sa zic.Oricum lumea merge inainte asa ca atunci cand voi avea un pic de timp voi publica un ceas cu PIC si afisaj LED.Ceasul e realizat cu un PIC16f870 si are displayul cu ore, minute si secunde in varianta de 24 de ore.Oscilatorul are un cuart de 3,2768 Mhz si din primele probe facute are o precizie de cateva secunde pe luna(Are un trimmer langa cuart care poate ajusta frecventa oscilatorului).De asemenea fiind realizat cu un microcontroller se poate adapta codul sursa in asa fel incat sa se foloseasca display cu anod sau catod comun la alegere iar pentru backup ma gandeam la un supercapacitor care sa alimenteze doar picul cand cade reteaua.
Link spre comentariu

Dci sa inteleg ca nu ai nici o problema in functionarea lui....rezista ic-ul fara tranzistori pe iesire? cam cat consuma un segment cu 4 leduri de care ai pus?

Da, rezista foarte bine, nu se incalzeste, iar consumul pentru 2 segmente (masurate seg a si f de la cifra unitatilor de minute ) este de vreo 3,5 ma pentru 7 leduri. Ledurile sunt no name de culoare galbena.
Link spre comentariu

Daca tot am primit berea virtuala...Baza de timp e realizata cu un cuart de ceas de mana (32768hz), un 4060 si cele 2 porti dintr-un 4012 (nand cu 4 intrari). Acesta "decupeaza" cate 4 impulsuri pe secunda din iesirea de 64 Hz. Partea asta se alimenteaza cu 6 volti, din retea sau baterie. Dintr-o iesire de la 4060 se alimenteaza un buffer din porti de putere legate in paralel (4049 sau 4050), care "alimenteaza" un redresor cu dublare, pentru circuitul PMOS. Integratul specializat e cablat pentru 60 Hz (divizarea e mai simpla decat pentru 50 hz) si are nevoie de minim 8 volti pentru functionare corecta (in Soundesign lucra peste 20 de volti).cand nu mai are alimentare la priza afisajul e stins (nu i-am facut aprindere la buton, cum am vazut prin Tehnium, intreruperile sunt destul de rare si oricum sunt vreo cateva telefoane mobile si un ceas cu LCD daca vrem ora).Bafta!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări