Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Claudiu_dar

Programatorele astea o sa ma duca la nebuni

Recommended Posts

Am 3 programatoare.1 memo01 de la adelaida pana la o memorie 95160 am fost foarte multumit de el.2 un programator cumparat din bulgaria destul de simplu care stie doar 24..,93..,25.. acesta a facut acea memorie 951603 un programator top 853 pe usb cu alimentarea prin usb.Pana sa cumpar top 853 am folosit doar memo01 si imi parea ok.dar dupa ce am primit top 853 mam pus pe comparat pt a proba care citeste corect si care merge bine.De aici a inceput distractia am incercat vro 4 softuri pt top 853 intr-un final am gasit la ei pe site un soft mai vechi care merge cred eu bine cel putin nu se contrazice pe el insusi toate celalate softuri vedeau programatorul dar citeau diferit mereu.Acum orice memorie 93.. citesc cu 16 sau cu 8biti citeste la fel.ma gandesc ca o fi de la soft altu nu stiu care sa il pun si citeste swap mereu si nu stiu cum sa il fac sa nu mai citeasca asa sau sa folosesc vr-un programel sa transoforme in normal.Acum patesc si cu memo01 acelasi lucru care il pateam cu top853 adica orice citesc mereu e diferit(nu stiu daca pateam si inainte la fel)in schimb cel bulgaresc citeste din 3 memori 93.. 2 diferit mereu si una cred eu corect mereu.Ce sa fac?Ce sa cred? Memorile pe care le citesc si le rescriu si le verifc sunt 93c56 si 93c46Am 3 buc si imi mananc nervi cu ele si incerc sa imi dau seama de la ce se intampla fenomenul asta.Am reinstalt pony si topwin si degeaba aceiasi problema citesc diferit.Am tot felul de programe gen ccleaner.am cautat de regisry am sters si tot degeaba.Sa fie windows-ul?(am multe programele de reinstalat)Sau sa fie de vina utilizatorul progrmatoarelor :jytuiyu

Daca banuiesti Windosul e bine sa mergi la un prieten care are un calc bun si sa incerci acolu nu de alta dar sa nu stergi de pe calc totul si sa nu fie de acolo.Referitor la programatorul bulgaresc sa nu fie softul facut in ceva limbaj de programare slav si atunci chiar ca e bai.Eu zic sa incerci sa compari programatorul AD 01 cu altu mai performat dar facut de o firma englezeasca si daca datele la ad si celalalt corespund inseamna ca ai o problema intre softul calc si programatorul bulgaresc.Ex:Am un prieten care a scris o memorie la un sistem 5.1 cu telecomanda Chinezesc desi a copiat dupa un sistem care mergea bine si de acelasi tip.Softul memoriei era scris intr-un limbaj China si nu a reusit sa faca nimic.

Ad 01 citeste diferit aceiasi memorie daca o citesc de mai multe ori iar cel bulgaresc merge sub pony si nu are nici un procesor are 3 tranzistori,2 diode si alte maruntisuri dastea.

top 853 citesc cu 16 sau 8 bit citeste la fel si identic cu cel bulgaresc la 16 bit.

topwin imi da mai multe variante de citire pt memori adica dupa producator nu am sesizat nici o diferenta dar e posibil sa difere de la producator la producator felul in care sunt scrise memorile sau trebuiesc scrise.Ma gandesc la swap,16 bit,8 bit, si sa ma lase sa citesc doar corect acel top?

ponyprog ma gandesc ca il stie toata lumea atasez topwin sa il vedeti si poate gresesc eu la folosirea lui.

http://www.top2048.com/gb/esoft.htm

e de 5,1m si nu l-am put atasa este vb de topwin 10.exe

chestia asta cu citit aleator alt con?inut fa?? de cel existent e destul de frecvent? în 2 cazuri:- cablul de conectare al programatorului cu pc-ul este prea lung sau nu este ecranat, ?i "culege" brum- device-ul poate cere un curent ceva mai mare decât poate oferi programatorul "autoalimentat" prin usb/serial?, ?i datele se înscriu/citesc eronat...zici c? programatorul bulg?resc folose?te 3 tranzistoare, 2 diode, ?i câteva componente pasive... ?i merge sub ponyprog, ceea ce m? face s? cred c? e siprogul base de pe site-ul lancos, plus un soclu, toat? afacerea destinat? exclusiv scrierii/citirii de epromuri, corect???uit?-te dac? pe pl?cu?? exist? traseele pentru stabilizatorul de 5 vol?i prev?zut în schema original? de siprog, ?i modific? schema ca s? po?i alimenta ?i cu o baterie de 9 vol?i sau un "wallwart" care s? alimenteze stabilizatorul sus pomenit...programatorul de la adelaida v?z c? are un stabilizator de 5 vol?i pe plac?, ?i o muf? de alimentare extern?... ?i b?nuiesc c? e ?i el ceva siprog modificat... ic-ul ?la a? zice c? e uln2003, care e o arie integrat? de tranzistoare, deci tot un siprog este, dar pe serial?...cel pe usb habar n-am ce e... chinezii pot s? foloseasc? orice, inclusiv o schem? concep?ie proprie de care te cruce?ti cum naiba merge, ?i totu?i merge!!! :rade: acestea fiind zise, încearc? s? cite?ti/scrii memorii ?i cu device-ul alimentat dintr-o baterie de 9 vol?i proasp?t?, sau un alimentator "de perete" micu?, gen 12-9v/500 mA, ?i vezi dac? sf-urile înceteaz?...

Am rezolvat problemele mele adica si cu cititu aiurea si cu spi-riule gen 95xxxCu un programator seeprog de la elnec.Abia dupa ce am avut acest programator am inteles ca pot aparea capacitati parazite din cauza contactilor inperfecti.Cum majoritatea epromurilor folosite azi sunt smd e nevoie de un soclu pt ele.Am cumaprat si un adaptor si acum sunt 99% sigur ca citesc sau scriu corect macar clasa de memori serialeMultumesc pt ajutor :aplauze