Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
spyry

TV PHILIPS ANUBIS PROBLEMA

Recommended Posts

Salutare meseriasi. Dupa cum v-am mai spus si in alt topic ,dupa tunete si trasnete mi s-a umplut atelierul de TV -uri care mai de care mai defecte, printre acestea si un Philips S Anubis A AB care a avut puntea redresoare arsa; BUT 11AF in scurt si dioda 6517 idem ,dupa inlocuirea acestor piese a aparut pe sursa tensiunea"U1" in loc de90v numai 40v si restul tensiunilor la jumatate .Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o schema a acestui tv si cu ceva sfaturi utile in remedierea acestui defect .

stimate domn...repararea acestui tip de sasiu este extrem de laborioasa...din pacate pentru dvs , s-ar putea sa munciti degeaba...deci...daca presupunem ca procesorul a scapat neatins si ca doar sursa e crapata , atunci avem asa...firma philips a ajuns la concluzia ca la acest tip de sasiu se cam strica des niscaiva piesulici si asta i-a determinat , probabil si din considerente comerciale , :ciuda: sa puna mina si sa faca un kit de reparatie sursa , care kit contine exact 13 piese ...si care este , evident extrem de scump...pentru cei interesati , codul philips al acestui kit este ...482231020491sigur ca puteti face chiar dvs aceasta punguta cu cele 13 piese , dar trebuie sa fie musai de calitate...problema este ca dupa ce va veti chinui prima oara sa gasiti cele 13 piesulici , urmeaza evident chinul dezlipirii celor 13- teoretic stricate , iar dupa ce le veti lipi pe cele noi , veti avea 50 la suta sanse sa mearga , repet , numai daca procesorul nu a fost ciupit...!concluzia...?cele 3 piese schimbate de dvs nu sint suficiente , oricum...sincer , v-as recomanda o proba prealabila a functionalitatii procesorului , simulind sursa originala a televizorului prin montarea in serie cu trafo chopper a modulului gri ups001 ... abia dupa aceea veti decide daca mai merita televizorul facut sau nu ...

Domnu Codrin va multumesc pentru urarea de succes pe care mi-ati trimis-o si la fel si pt schema, dar v-as fi recunoscator daca mi-ati trimite schema completa ,WIN RAR imi spune ce nu o poate deschide ca lipseste ceva din ia ,si pe net sa stiti ca am cautato si tot de aceeasi problema m-am lovit.MULTUMESC ANTICIPAT.

Cam asa se intampla cu televizoarele defecte in urma descarcarilor electrice.Dupa ce te chinui cu sursa , constati ca e defect ori procesorul, ori selectorul , ori jungla ,ori toate.Sant foarte rare cazurile cand gasesti ceva minor.

De aia e buna UPS001. :da