Guest mihaiap Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 va rog ajutor nu gasesc nicaieri scheme de semafor..macar generale Link to comment
andiy Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 Am o schema care foloseste 4017 si cateva tranzistoare. NU mai stiu de unde am descarcat-o, e in format pdf si nu am cum sa o postez. Ori imi dai o adresa de mail, ori se ofera cineva sa o posteze!! Link to comment
psanyi Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 Am o schema care foloseste 4017 si cateva tranzistoare. NU mai stiu de unde am descarcat-o, e in format pdf si nu am cum sa o postez. Ori imi dai o adresa de mail, ori se ofera cineva sa o posteze!!Daca ai YahooID (ai messenger pe Yahoo sa mail)poti sa-ti faci cont pe http://www.geocities.com de 10MB. Acolo pui imaginea si-l bagi cu .adresa%20. in text-ul pe care-l postezi.Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger tot sub acest ID psanyi ... Link to comment
Craciun Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 Cauta cu Google "Traffic lights schematic" si gasesti chiar in primele pozitii schema cu 4017 ! Link to comment
niq_ro Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 Cauta cu Google "Traffic lights schematic" si gasesti chiar in primele pozitii schema cu 4017 !corect:1) http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Traffic145.html un exemplu din mai multe: 2) http://www.doctronics.co.uk/4017.htm PS: vezi ca pe http://www.niqro.as.ro/4017.htm am inceput sa dezvolt subiectul.... :wink: Link to comment
andiy Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 Daca ai YahooID (ai messenger pe Yahoo sa mail)poti sa-ti faci cont pe http://www.geocities.com de 10MB. Acolo pui imaginea si-l bagi cu .adresa%20. in text-ul pe care-l postezi.Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger tot sub acest ID psanyi ...Pai cred ca am reusit. Iata si SEMAFORULPS: multumesc psanyi :!: Link to comment
psanyi Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 Daca ai YahooID (ai messenger pe Yahoo sa mail)poti sa-ti faci cont pe http://www.geocities.com de 10MB. Acolo pui imaginea si-l bagi cu .adresa%20. in text-ul pe care-l postezi.Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger tot sub acest ID psanyi ...Pai cred ca am reusit. Iata si SEMAFORULPS: multumesc psanyi :!:Cu placere oricand ! Link to comment
niq_ro Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 eu ma gandeam ca ar fi frumoasa o schema care sa aiba urmatoarele stari: ca cele de pe strada, adica sa fie o intersectie in care sa am si semafoare pentru pietoni :wink: Link to comment
habarnam Posted May 11, 2005 Share Posted May 11, 2005 de ce nu puneti un microcontroller si gata? Aveti ce secventa vreti voi... :wink: Modificabila oricand, si soft-ul este extrem de simplu de scris. Un tutorila pe tema asta, bun pentru oricine (totul se ia de la inceput, nu sunt necesare cunostinte de microcontrollere): http://www.voti.nl/cursus/e_index.html Hardware-ul este luat de la simplu la complex, la fel si soft-ul. Nu trebuie decat citita cu atentie pagina respectiva, cumparat un pic16f84, cateva led-uri si rezistente, si un cuartz. Compilatorul se gaseste la aceeasi adresa si ese FREEWARE. Un programator de pic-uri se poate face simplu (vezi sectiunea PIC a acestui forum) Spor la treaba Link to comment
Guest copacel Posted February 19, 2012 Share Posted February 19, 2012 Am realizat schema aceasta, dar au inceput sa apara probleme.Imi ramane aprins doar un led sau cate 2 culori, ori nu se aprinde deloc, asta daca las placuta neatinsa.Daca incerc sa o arcuiesc functioneaza normal sau cel putin se aprind unele si se sting altele.Ma poate ajuta cineva cu aceasta problema? Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now