Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema semafor


Guest mihaiap

Recommended Posts

  • Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andiy

    3

  • niq_ro

    2

  • psanyi

    2

  • habarnam

    1

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o schema care foloseste 4017 si cateva tranzistoare. NU mai stiu de unde am descarcat-o, e in format pdf si nu am cum sa o postez. Ori imi dai o adresa de mail, ori se ofera cineva sa o posteze!!

Link to comment

Am o schema care foloseste 4017 si cateva tranzistoare. NU mai stiu de unde am descarcat-o, e in format pdf si nu am cum sa o postez. Ori imi dai o adresa de mail, ori se ofera cineva sa o posteze!!

Daca ai YahooID (ai messenger pe Yahoo sa mail)poti sa-ti faci cont pe http://www.geocities.com de 10MB. Acolo pui imaginea si-l bagi cu .adresa%20. in text-ul pe care-l postezi.Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger tot sub acest ID psanyi ...
Link to comment

Daca ai YahooID (ai messenger pe Yahoo sa mail)poti sa-ti faci cont pe http://www.geocities.com de 10MB. Acolo pui imaginea si-l bagi cu .adresa%20. in text-ul pe care-l postezi.Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger tot sub acest ID psanyi ...

Pai cred ca am reusit. Iata si SEMAFORULPS: multumesc psanyi :!:
Link to comment

Daca ai YahooID (ai messenger pe Yahoo sa mail)poti sa-ti faci cont pe http://www.geocities.com de 10MB. Acolo pui imaginea si-l bagi cu .adresa%20. in text-ul pe care-l postezi.Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger tot sub acest ID psanyi ...

Pai cred ca am reusit. Iata si SEMAFORULPS: multumesc psanyi :!:
Cu placere oricand !
Link to comment

eu ma gandeam ca ar fi frumoasa o schema care sa aiba urmatoarele stari:

Posted Image

ca cele de pe strada, adica sa fie o intersectie in care sa am si semafoare pentru pietoni :wink:

Posted Image

Link to comment

de ce nu puneti un microcontroller si gata? Aveti ce secventa vreti voi... :wink:

 

Modificabila oricand, si soft-ul este extrem de simplu de scris. Un tutorila pe tema asta, bun pentru oricine (totul se ia de la inceput, nu sunt necesare cunostinte de microcontrollere):

 

http://www.voti.nl/cursus/e_index.html

 

Hardware-ul este luat de la simplu la complex, la fel si soft-ul. Nu trebuie decat citita cu atentie pagina respectiva, cumparat un pic16f84, cateva led-uri si rezistente, si un cuartz. Compilatorul se gaseste la aceeasi adresa si ese FREEWARE. Un programator de pic-uri se poate face simplu (vezi sectiunea PIC a acestui forum)

 

Spor la treaba :d

Link to comment
  • 6 years later...
Guest copacel
post-33610-139829387901_thumb.gifAm realizat schema aceasta, dar au inceput sa apara probleme.Imi ramane aprins doar un led sau cate 2 culori, ori nu se aprinde deloc, asta daca las placuta neatinsa.Daca incerc sa o arcuiesc functioneaza normal sau cel putin se aprind unele si se sting altele.Ma poate ajuta cineva cu aceasta problema?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines