Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am terminat sursa de alimentare dar nu functioneaza


Vizitator gaby_gaby08

Postări Recomandate

Vizitator gaby_gaby08

Buna ziua . Am terminat sursa de alimentare de la electonics-lab (http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html) dar nu stiu de ce nu functioneaza . Adica nu scoate nimic ( 0v , 0a ) . Rezistenta de 2k2 / 1w se incinge foarte tare in primele 2 minute . Am uitat sa mentionez ca operatinalele nu sunt TL081 ci LM108RN . Din aceasta cauza sa nu functioneze?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator hackdoom

pin-out pentru cele 2-ua ic-uri !...daca ai folosit schema ar trebui sa fie ok dar...daca ai folosit layout-ul de pe site...reanalizeaza

Link spre comentariu
Vizitator gaby_gaby08

pin-out pentru cele 2-ua ic-uri !...daca ai folosit schema ar trebui sa fie ok dar...daca ai folosit layout-ul de pe site...reanalizeaza

Am folosit layout-ul de pe site ... dar am inca o intrebare : integratele mai sunt bune sau sunt arse?
Link spre comentariu

Nu s-au ars integratele, deja ti-a pus cineva dispunerea pinilor la integratele respective, ti-e chiar asa greu sa te uiti putin pe ele? Daca faceai asta observai ca trebuie sa invesezi pinul 5 cu pinul 8 de pe cablaj pentru a putea functiona, asta la toate integratele de pe placa.Succes

Link spre comentariu
Vizitator gaby_gaby08

Nu s-au ars integratele, deja ti-a pus cineva dispunerea pinilor la integratele respective, ti-e chiar asa greu sa te uiti putin pe ele? Daca faceai asta observai ca trebuie sa invesezi pinul 5 cu pinul 8 de pe cablaj pentru a putea functiona, asta la toate integratele de pe placa.Succes

Am inversat pinul 5 cu pinul 8 la un integrat ca decat la 1 era nevoie , restul de pini 5 si 8 nu erau conectati . Toate bune si frumoase . Alimentez sursa de la un transformator si descopar ca functioneaza ,dar decat pe 11.9V . Ulterior am dat jos 2 circuite integrate si am observat ca tensiunea era aceeasi decat cu un integrat . Asta chiar e ciudat ...... . Puteti sa imi explicati ce ar trebuie sa fac in aceasta situatie?
Link spre comentariu

Alimentez sursa de la un transformator si descopar ca functioneaza ,dar decat pe 11.9V . Ulterior am dat jos 2 circuite integrate si am observat ca tensiunea era aceeasi decat cu un integrat . Asta chiar e ciudat ...... . Puteti sa imi explicati ce ar trebuie sa fac in aceasta situatie?

Cu doua circuite integrate scoase din montaj schema nu are cum functioneze corect !!Cateva poze cu sursa ta ar spune multe .Piesele folosite sunt noi sau recuperate ? le-ai verificat?ma refer la diode redresoare, tranzistori ,zennere ,condensatori ,rezistente .Ce tensiune alternativa scoate in secundar transformatorul ,ce putere are ?Ce tensiune continua ai pe C1 ?Pe D7 ai minus 5V(cat scrie pe zenner 5....5,6)?Ce tranzistori ai folosit pentru Q1...Q4?Trebuie sa o iei de la inceput ,cu rabdare si sa verifici cablaj ,piese .Citeste si topicul unde trebuia sa postezi :http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=14&t=22142&start=0
Link spre comentariu
Vizitator gaby_gaby08

Eu am doar 14 ani . La Clubul Copiilor , la cercul de electronica am realizat aceasta sursa . Piese sunt noi cu exceptia unei rezistente de 2k2 si cele doua diode zenner . Am cerut ajutorul d-lui prof. dar dansul nu a stiut de ce nu functioneaza . Mi-a spus acelasi lucru . Sa verific piesele , si cablajul . Pana acum nu am descoperit nimic in neregula .Momentan nu pot sa va dau poze . Dar va asigur ca in cursul saptamanii viitoare voi atasa si niste poze

Link spre comentariu
Vizitator dudulescu

Am si eu o intrebare ...la sursa asta as putea sa pun potentiometru pentru reglaj fin al voltajului....daca stie cineva sa=mi spuneti si mie va rog....

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări