Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

filtru activ 2 cai


lorik199

Postări Recomandate

are cineva o schema pt un filtru activ care sa aiba frecventa reglabilaadica sa explic ce vreu sa fac: am 2 boxe active de 50 W si bass-ul ma nemultumeste, si m-am gandit sa-mi fac un subwoofersi vreau ca boxele sa ramana pe medii, adica de la 100....150 hz in sus si subwooferul de la 100....150 hz in jossi as vrea ca sa pot modifica parametri in urmatorul fel: cand invart de un potentiometru sa urce frecventa de taiere a subwooferului , eventual sa am si frecventa satelitilor variabilamultumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

e ceva mai complex varianta lui mely17 dar din pacate nu are un cablaj iar cu proiectatul lui sigur ma apuca batranetea

djlove poti pune cablajul in alt format ? ca sa-l pot scoate la imprimanta si sa fac transferul de toner

multumesc de scheme, dar cred ca raman la varianta lui djlove si o voi continua pana la capar daca poate posta cablajul in alt format

Link spre comentariu

Am terminat o varianta de cablaj care mai trebe verificat! Nu am avut timp sa il verific si sa mai si scriu conectiunile dar daca te uiti la schema afli usor ce unde vine! Fi atent ca la alimentarile OP-urilor trebe sa duci cu fire ca nu am avut cum sa fac altfel! Restul sper sa fie OK!

Am pus o poza sa vada ori cine cablajul si daca vede greseli sau proiectare gresita il rog sa ma corecteze! http://img269.imageshack.us/img269/6765/procesor21.jpg

O seara placuta si spor la treaba,

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

am si eu o nedumerire. din auzite, am inteles ca nu-i bine sa sa fie prea multe amplificatoare operationale in cascada pe calea de semnal. este adevarat?mentionez ca vreau sa construiesc un procesor pt subwoofer care o sa contina:buffer de intrare - 1 AOhi-pass la 30Hz 24dB/octava - 2 AOlow-pass reglabil 100-150Hz 12dB/octava - 1 AOreglajul fazei 0 - 180 de grade - 1 AOetaj cut/boost la 50Hz reglabil - 1 AOe vreo problema daca o sa am atatea AO pe calea de semnal?

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări