Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hashimoto EL34 PP


bolek

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

KT88, 6550, EL156... recomandate ptr respectivul trafo de ie?ire, scot mai u?or o putere a?a mare, EL34 e mai ''firav?'', un 50W e mai suportabil ptr ea.

Hai nu zau ! Am ajuns sa il contrazicem pe senior HASHIMOTO ! Urmariti datele de catalog din dreapta pagini jos pt EL34 si VEDETI CINE ARE DREPTATE ! http://www.tube-amps.net/EA_Hashimoto_EL34_PP_01.htm acolo unde scrie EL 34 Data Sheet from Mullard EL 34 Data Sheet from Philips EL 34 Data Sheet from Telefunken In conformitate cu datele de catalog HASHIMOTO se afla exact la 70W http://www.tube-amps.net/images/Data_Sh ... funken.pdf (notatie pagina 366 colt stinga jos)
Link spre comentariu

Valderama,nu vorbim aceiasi limba!Acum totul e clar: fara definirea termenilor, fiecare intelege ce vrea.Cand cineva spune ca un amplificator are 100W/canal (de exemplu) trebuie sa specifice CLAR daca se refera la puterea nominala, sinus, muzical, varf sau PMPO. Un amp. de30W/c. poate livra in impulsuri si mai mult de 100W/c.Am stat zeci de ore sa masor Pnom. a amplificatoarelor in decursul ultimelor 4 decade. Importanta este Pnom., mai ales atunci cand se doreste fiabilitate, dar si fidelitate, in plus astea sunt si normele internationale.La mijloc, e clar o nedefinire clara a termenilor.

Link spre comentariu

Valderama,nu vorbim aceiasi limba!

Domnule uitate te rog aici sa vezi ca este vorba de puterea nominala !. http://www.tube-amps.net/images/Data_Sh ... funken.pdf si spunemi cum interpretezi acea 100W ca fiind putere muzicala,pmpo,etc. "N"_UL ALA SEMNIFICA NOMINAL si pleaca de la 36W cu Ub=350V PP pina la 100W cu Ub=800V,pe la Ub=500V APAR CEI 70W HASHIMOTO !!!!!!!!.De ce nu vreti sa acceptati date de catalog ?,Ce va deranjeaza,putera nominala prea mare pt 2 x EL34 PP clasa B ?.Faceti un calcul daca doriti ! va veti convinge ! sau practic daca aveti timpul si curiozitatea necesara ! Veti vedea ca ,, catalogul nu minte !.Daca doriti pot sa fac si demonstratia practica in public_ul ales de dumneavoastra si sculele alese de dumneavoastra dar NU MOCA !.Altceva ce sa mai adaug ?.Domnule ca sa beneficiem de un transfer corect de putere din anod(anozi) la sarcina trebuie sa avem si ceva transformatoare de iesire corespunzatoare,altfel nu se poate! modelul de traf HASHIMOTO(care era in discutia initiala) stie ! si poate ! face acest lucru corespunzator.PS.Sa nu va suparati ! citez: "Am stat zeci de ore sa masor Pnom. a amplificatoarelor in decursul ultimelor 4 decade" am incheiat citat.De ce transformatoare de iesire dispuneati in timpul masuratorilor ?(Poate in aceasta zona ceva nu mergea cum trebuie ?).Datimi datele unui transformator ca exemplu(preferabil si geometria),lampile finale clasa de functionare tensiunea de alimentare anodica si pot estima puterea nominala care trebuie obtinuta cu o precizie de +_10%(pot detecta probabil si eventuale erori in ceea ce priveste transformatorul de iesire daca se vine cu mai multe amanunte din realizarea lui).
Link spre comentariu

Era vorba oricum de 70W numai , ce s-ar obtine dupa indicatiile Telefunken si dupa masuratori reale pe la vreo 500V sau putin peste , ceea ce EL34 duce linistit ,oricum multe amplificatoare s-au facut cu 4 bucati pentru ca e dificil si neeconomic de facut un traf hi-fi de 11K 100W , pe cand jumatate e aproape de valoarea stas ( la 70W ajunge 4K oricum ) . Pentru tuburile din productia actuala , totusi se pare ca nu mai rezista pana la 800V .

Link spre comentariu

Era vorba oricum de 70W numai , ce s-ar obtine dupa indicatiile Telefunken si dupa masuratori reale pe la vreo 500V sau putin peste , ceea ce EL34 duce linistit ,oricum multe amplificatoare s-au facut cu 4 bucati pentru ca e dificil si neeconomic de facut un traf hi-fi de 11K 100W , pe cand jumatate e aproape de valoarea stas ( la 70W ajunge 4K oricum ) . Pentru tuburile din productia actuala , totusi se pare ca nu mai rezista pana la 800V .

Daca te referi la cele de productie chineza asa e.....
Link spre comentariu

Multumiri pentru ajutor.

 

Deocamdata din opinia colegului valderama inteleg ca nu avem nici o sansa de abordare a trafului de iesire in regim diy, nu? :jytuiyu Eu initial nici nu observasem in specs. inductanta aia de 200H... :aut: si nu numai pe seama numarului de spire (din rezistenta ohmica e clar ca vb de foarte multe spire) , posibil si miez mai special.De aia il vedem numai in cutie capsata.

Link spre comentariu

?i ptr EL34 vechi exista o dezbatere despre puterea scoas? de cele ''slabe'' fa?? de cele ''grase''.

...De aia il vedem numai in cutie capsata.

Dou? trafuri de genul ?sta la carcas? am desf?cut ?i erau pe miez C-C, plus mult? zmoal?. E adev?rat c? nu erau ptr ie?ire, dar poate ajut? cu ceva informa?ia.
Link spre comentariu

Miezuri dublu C,sectiune mare,un calcul si o geometrie pe masura.Echilibrarea nr. de straturi,pierderi mici in infasurari,izolatii corespunzatoare,toate astea pot duce un traf la 10hz-300khz la +/- 0 db pe masuratelea.Mult fier si de calitate pentru performanta maxima.Asta e reteta.Simplu. :naughty:

Link spre comentariu

Atunci luati fratilor...Tamura,Tango eu nu-mi permit.. :jytuiyu

Din experienta personala, Lundhal nu mai este justificabil din punct de vedere acustic. Fara sa intru in vreo polemica fara rost, diferenta de pret fata de Hammond, unele surse germane sau chiar chinezesti, NU mai este justificata, testul de diferentiere fiind facut pe acelasi amplificator, doar prin schimbarea transformatorului. Si cu un traf DIY corect facut nu sunt diferente notabile.Seria noua, cu miez amorf, are raspunsul la joase mai slab decat cel pe tola, specificat de altfel si de Lundahl, doar ca acustic este mult mai pregnant decat pare din date.Japoneziim, cel putin inainte, chiar faceau arta pentru arta! Sper ca si acum.
Link spre comentariu

.Japoneziim, cel putin inainte, chiar faceau arta pentru arta! Sper ca si acum.dat fiind faptul ca un trafo de iesire la nivel de arta implica pt realizarea bobinei pe linga experiente si multe ore de lucru ....la ora actuala cel putin in japonia doar pensionari (cred) se mai incumeta (desigur cei pasionati si cu posibilitati........) oricum din fericire este si sper ca va mai fi si in viitor o piata de desfacere pt produsele hi-end................ex: Yamamoto sound craft arta si pasiune :aplauze .......

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări