Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

internet zapp 2,4Mb/s VS vodafone 7,2Mb/s

Recommended Posts

• Administratori

Am testat pe ambele 2 ani zapp si 2 saptamani acuma vodafone. Ei... eu injuram zapp dar vodafone merge mult mai prost.Pe zapp dowmnoad de pe torente 100KB/sPe vodafone ciuciu... nimic. Cateodata merge dar numai cand are chefPe zapp dowmnoad DC++ 120KB/sPe vodafone la fel ca pe torente, ciuciuNavigare pe situri pe zapp instantPe vodafone are delay mare pana gaseste siturile dar continutul se incarca rapid dupa astaDownload de pe HTTP pe zapp 100KB/sPe vodafone 200KB/sYoutube pe zapp se mai ineacape vodafone merge cursivDeci in concluzie daca vreti torente si dc++ vodafone nu e bunsi mai e o kestie la vodafone, ai IP gen 233 care este interzis pe o gramada de situri... incluziv pe unele din serverele lor, de coma :sparge:

• 1 month later...
  • Replies 20
  • Created
  • Last Reply
  • Administratori

Dupa testare mai indelungata NU va recomand in nici un caz Vodafone din 2 motive mari si latedelay mare la cereri cand vrei sa deschizi o pagina de net, pana face cererea te plictisestidupa expirarea celor x gigabiti limitarea aia e de toata jena, daca merge cu mai bine de 15kbp te poti considera fericit, eu mai mult nu am reusit sa prind. Eu injuram mai demult Zapp dar e miere pe langa Vodafone :sparge:

daca nu ma insel , zapp-ul a cam dat faliment , sau este deja cu un picior in groapa...!pentru cine nu a observat , nu mai exista reclame la ei nici la tv , nici in ziare...asa ca , vrind - nevrind ....tot la vodafone vor ajunge confratii , din pacate...chiar daca pe buna dreptate observatiile dvs sint corecte...

hmmm....ma cam indoiesc ca grecoteii o sa bage banul intr-o astfel de investitie...astia sint obisnuiti sa traga tot caimacul de pe munca fostului romtelecom si sa-l duca in tarisoara lor...pentru a merge net-ul mobil bine , trebuie investit cascaval gros de tot...mai degraba vine orange-ul tare din spate...astia au si bani si isi cunosc si interesul...eu prevad o impartire a pietei net-ului mobil la noi in tara intre orange si vodafone...in viitorul apropiat , desigur...

asa este....insa avem o mare problema...pregatirea de atac e una....iar atacul in sine e cu totul alta poveste... :rade: e cale lunga intre cele 2...asa , din gura...e usor sa ataci pe oricine...trebuie sa mai ai si posibilitatea financiara sa o faci....si vointa...si climatul adecvat...grecoteii nostri nu au nici forta financiara , vointa nici atit...ca doar au mentalitate de balcanici...iar climat , nici pe departe....ca doar e criza ,nu...?parerea mea este ca au cumparat zapp-ul numai pentru a scapa de un concurent de pe piata gsm si pentru a ocupa segmentul lui de piata...daca impartim tortul la 4 operatori , felia e mai subtire....daca il impartim doar la 3 operatori....felia e mai groasa ,nu...?

zapp-ul o sa fie ingitit de cosmote, doar asa o sa supravietuiasca.cum firmele o duc tot mai greu in perioada asta si clientele majoritara erau persoanele juridice nu vad cum zapp mai putea rezista pe piata .telefonele lor erau cam depasite si au probleme cu acoperirea - mereu cand vorbesc la zapp sunt nevoit sa repet anumite fraze, si uneori ma aud in casca cu o intarizere de 1 secunda.in perioada asta vad ca Vodafonul cinvesteste foarte puternic in publicitate, cosmote prezinta doar telefonalele la 1 leu si "plimbare, plimbare ...", de la orange nu am vazut mai nimic.Vasile vorbeste cu cei de la Vodafon si povestestele ce net de kkt au si daca se poate face ceva, cum incepi sa ii ameninti cu renuntarea la abonament cum isi schimba si ei politica si aflii de niste super oferte - pana atunci parca nici nu existasera.

• 2 weeks later...

Vasile, si Orange-ul iti ofera posibilitatea sa le testezi serviciile de date. Vrei ca testul sa fie unul obiectiv? Include si Orange-ul in acest triunghi si discutam atunci.

Totusi, sa nu uitam un lucru: diferenta majora in Zapp si Vodafone/Orange este legata de tehnologia folosita. Zapp-ul a ales sa foloseasca CDMA, cu retea pe 450 MHz. Noi si Orange folosim o alta tehnologie, WCDMA sau 3G Broadband pe mai multe frecvente. Nu stiu daca ai observat, dar si Zapp-ul isi construise o retea 3G, motiv pentru care Cosmote a avut grija sa ii inghita, tocmai pentru ca, dupa cum bine stiti, RDS-ul le-a luas licenta de sub nas verzilor.

Acum intrebarea se pune in felul urmator: de ce Zapp si-a facut retea 3G si nu a continuat pe CDMA? Oare pentru ca CDMA ar fi fost viitorul in domeniu? Ma indoiesc, sincer. Din cate am vazut Romtelecom se baga si el in seama, timid ce-i drept, in afacerile cu internet mobil, insa au decis sa mearga pe tot pe o solutie CDMA, unde viteza maxima atinsa ar putea fi 3,1 Mbps, iar acoperirea doar in resedintele de judet si alte orase mai mici.

stefan_ro, cum ai tras tu concluzia ca internetul de la Vodafone ar fi "de kkt"? In comparatie cu ce? Cu RDS???

Sa nu uitam totusi conceptul de Conexiune Mobila la Internet si ce anume presupune acesta: in primul rand mobilitate! Cand a fost dezvoltat acest tip de conexiune la internet nu s-a plecat de la premisa ca utilizatorul sa descarce sute de MB de muzica si filme de pe torrente sau DC++, cu toate ca poti face asta, ci a fost dezvoltat ca o solutie de conectivitate mobila pentru business, si care ulterior, a prins foarte bine la public, astfel ca s-a decis trecere si catre piata Consumer. Ca unii nu au habar de aceste detalii asta e o alta discutie, dar nu poti incrimina o solutie doar pentru faptul ca nu se potriveste nevoilor tale. Repet, pentru ce a fost gandit, internetul mobil ( chiar si de la Vodafone daca vrei tu), la ora actuala, este mai mult decat OK!

Vasile, daca chiar vrei internet pentru torrente apeleaza cu incredere la o solutie fixa, aceea este pentru tine, insa daca vrei o solutie mobila cu care sa ai acces si in varf de munte atunci ia-ti un card de date (nu modem pe USB!) impreuna cu un abonament de date dedicat sau o extraoptiune de date pe un numar de voce prin care sa poti avea acces la internet de pe laptop prin telefonul mobil conectat ca si modem. Iar pentru aceste lucruri poti apela cu incredere la Vodafone sau la Orange.

Eu mi-am luat o solutie de VMC cu viteza de 3,6 Mbps si iti garantez ca am viteza de download constanta de 400 Kbps (si chiar mai mult) in aria de acoperire 3G Broadband, pentru ca in afara acoperirii 3G ai viteza de 53,6 Kbps, adica o viteza normala pentru GPRS.

• Administratori

Eu am facut doar o comparatie intre cele 2 servicii, tu daca lucrezi la ei si te-ai ofensat ca Vodafone e mai prost ca Zapp asta e treaba ta.Comentariu tau este in plus si chiar jicnitor, daca merge prost insemna ca utilizatorul e prost ? Daca le-am dat telefon si i-am intrebat dece merge prost mi sa spus ca sunt multi(fraieri) in zona...

Eu am facut doar o comparatie intre cele 2 servicii, tu daca lucrezi la ei si te-ai ofensat ca Vodafone e mai prost ca Zapp asta e treaba ta.

Comentariu tau este in plus si chiar jicnitor, daca merge prost insemna ca utilizatorul e prost ? Daca le-am dat telefon si i-am intrebat dece merge prost mi sa spus ca sunt multi(fraieri) in zona...

Vasile, eu imi cer scuze daca te-am jignit in vreun fel, nu asta era intentia mea, in nici o situatie n-as face asta. Faptul ca internetul merge "prost" nu inseamna ca utilizatorul e prost, ci inseamna ca undeva e o problema, fie de asteptari, fie una tehnica. Iar cea din urma trebuie rezolvata de catre noi.

Daca sunt multi utilizatori conectati pe aceeasi celula asta nu depinde de noi. Zapp-ul oricum are foarte putini utilizatori/km2...iar asta ar putea fi un avantaj pentru tine ca si utilizator.

In plus, daca tot vrei sa faci o comparatie care sa fie si publica fa-o cu toti operatorii pentru ca unii s-ar putea sa inteleaga din asta ca Zapp-ul e mai bun decat Vodafone la capitolul internet mobil. Lucru care nu este adevarat. Sau nu in totalitate pentru ca e vorba de nevoile fiecaruia pana la urma. Chiar tu ai subliniat avantajele si dezavantajele fiecarei solutii in parte. Si iti spun sincer, m-as bucura ca Orange sa fie cel care iti rezolva toate nemultumire legate de problemele pe care le-ai semnalat la ceilalti doi operatori. Alegerea unuia sau a altuia este o chestiune stricta de nevoi si preferinte personale.

... este evident faptul ca domnul electron nu are cum sa aiba o pozitie obiectiva , de vreme ce este partener al lui vodaphone...

era clar inca din start ca le va tine partea ,nu...?

Stimabile,

Nu, nu prea este clar aspectul asta deoarece cred ca am fost destul de obiectiv, zic eu, daca am ajuns sa iau apararea si Orange-ului, tu ce parere ai? Dupa parerea mea maximul de obiectivitate se atinge atunci cand ai in concurs toti jucatorii de acelasi nivel. Sau poate esti tu suficient de obiectiv ca sa arbitrezi testul asta, cine stie ?!

Vrei sa-ti spun un secret? Sa stii ca Vodafone nu este reteaua care sa ma avantajeze foarte mult pentru ca majoritatea convorbirilor mele sunt catre Orange, insa ma avantajeaza abonamentul de servici ca altfel mi-as fi facut un abonament la portocalii. Intotdeauna am fost de parere ca reteaua pe care o alegi trebuie sa iti reflecte nevoia de comunicare cat mai fidel, altfel o poti schimba ca nu e greu.

Acum este clar ca nu tin partea Vodafone-ului? Tin partea celui mai bun, indiferent care o fi acela.

• Administratori

Lasa-ma in pana mea ca nu am net de ieri de azi. Am avut net de la dial-up la fibra de 1Gb/s asa ca nu incerca sa-mi dai lectii cu ce se mananca. Ai cumva impresia ca Elforum este pe o conexiune de Vodafone cu "viteza periculoasa la internet" ? Acest net il am acasa ca si cel ce intra in serverul de la forum. Mi-am luat solutii mobile ca doar nu stau toata ziua acasa

Nu stiu ce incerci tu aici sa ma convingi dar eu am facut doar o comparatie intre cele 2 si am ajuns la concluzia ca Vodafone este mai prost ca Zapp sau invers daca asa nu iti place Zapp este mai bun ca Vodafone si PUNCT.

Daca mai vrei sa convingi pe cineva incearca sa convingi fraierii sa-si faca abonamente la Vodabone nu pe mine.

• 4 months later...
  • Administratori

Vodafone este INFECT, se opreste transferul asa din senin cand are chef si isi revine tot cand are chef dupa zeci de reconectari. In cea mai mare parte a timpului merge cu 500-800 BITI pe secunda... nici macar radio pe internet nu poti sa-l asculti cu el.E cel mai prost internet mobil din cate am vazutFeriti-va ca de dracu de aceasta firma, au servicii care de care mai proaste. Desi sunt abonat la ei de 8 ani in curand am sa intrerup orice contact cu ei, sunt jalnici.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines