Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator cu izolare galvanica folosind il300


Postări Recomandate

Vizitator Bredean

salutare tuturor electronistilor.va rog sa ma ajutati cu un sfat, am de facut(proiect facultate) un amplificator cu izolare galvanica folosind optocuplorul IL300 avand Vin +-10V si Vout +- 10V alimentarea amplificatorului(LM741) +- 12V. asta ar fi schema de principiu.Intrebarile mele sunt urmatoarele:1. ce este Vref si de unde o iau?(fig 1)2. La cea de-a 2-a schema atasata nu inteleg de unde au luat condensatoarele din chenarul rosu si nici rezistentele de 14,3k respectiv 13,7 si de ce e pus cel de 20pF in paralel cu rezistenta de 60K(Fig 2)Sunt numai ochi:D

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Tensiunea de referinta pentru primul operational este caderea de tensiune pe dioda 1N914, adica intre -0,6V si -0,7V.Condensatoarele de 20p previn autooscilatiile.Schema nu este corecta dpdv al separarii galvanice pentru ca al doilea operational are o referinta de tensiune (cele doua diode de pe intrarea neinversoare) formata din tensiunea de alimentare a primului operational. Trebuie sa ai surse de alimentare separate pentru in si pt out.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări