Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inainte sa ma "arunc" la o ARITMA


nooob64

Postări Recomandate

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat. Am relizat mixajul dintre aritma si amplificatorul cu ef80. Sincer am ramas uimit cat de bine se aude (aici sunt un pic subiectiv deoare este primul amplificator pe lampi construit), cu toate ca am putin brum...... Asta nu este anormal avand in vedere ca a fost construit numai din recuperari (inclusiv traful de iesire) si "jungla" de fire de aici. Urmeaza sa-l reconstruiesc (sa scap de multe din firele respective). Va tin la curent. ....deci urmatorul pas....un PP cu GU50.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator viobio

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat. Am relizat mixajul dintre aritma si amplificatorul cu ef80. Sincer am ramas uimit cat de bine se aude (aici sunt un pic subiectiv deoare este primul amplificator pe lampi construit), cu toate ca am putin brum...... Asta nu este anormal avand in vedere ca a fost construit numai din recuperari (inclusiv traful de iesire) si "jungla" de fire de aici. Urmeaza sa-l reconstruiesc (sa scap de multe din firele respective). Va tin la curent. ....deci urmatorul pas....un PP cu GU50.

traful de iesire este de baleiaj vertical de la tv cu tuburi? sau doar pachetul de tole?acel traf nu este tocmai ce trebuiesunt doua modele primarele alimentate la 220v scot 7..7,5v sau 40..42vchiar daca ai traf care scoate 7..7,5v inpedanta lui nu se pupa cu cea a lui EL84felicitari pentru pasii facuti si incearca sa te perfectionezi
Link spre comentariu
Vizitator viobio

:aplauze Aproape ca amplificatorul d-lui Lazaroiu imi da o alta idee...se poate folosi la intrare si ECF80 sau 6F1P rusesc - cu cate un etaj trioda la intrare se poate mari sensibilitatea amplificatorului. In felul asta ar putea fi valorificate lampile 6F1P pe care le gasim relativ usor - cel putin in Temp6 parca erau doua bucati...Ramane de vazut daca pentoda din ECF80 e identica sau asemanatoare cu simpla pentoda EF80...poate verifica cineva mai repede, eu nu am timp acum.

6F1P este echivalent cu ECF82 !http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/fran ... /ECF82.pdfhttp://www.mif.pg.gda.pl/homepages/fran ... 6/6F1P.pdfdaca se monteaza in cascada trioda+ pentoda sau invers ,avem o amplificare mult prea mare EL84 se poate ataca doar cu o trioda,la ce panta are nu este nevoie de mai multfa o experienta executa un montaj cu 6F1P tioda + pentoda sau invers in cascada si ataca un EL84 din CD sa vedem cum se comporta cu 1v la intrare... se satureaza imediat finalacu aceasta configuratie poti face un amplif de chitara destul de bun ,dat fiind semnalul mult mai al dozei ,poti incerca si cu o acustica dotata cu doza piezzo
Link spre comentariu

@viobio:Da, e perfect adevarat ce spui, eu ma gandeam la adaugarea triodei tocmai pentru a permite atacul amplificatorului si cu semnale sub 500mV, evident ca nu as ataca ampliful cu semnalul de 1-1,5V prin trioda.E drept ca n-am specificat asta, eu as face intrarea pentu CD la intrarea pentodei si as pune o trioda cu amplificare minima pentru a avea si o intrare de sensibilitate mai mare, pentru preamplifuri RIAA, deck-uri, tunere etc.Ar fi interesant de prezentat un etaj de amplificare redusa cu trioda "ramasa" din acel 6F1P, care stiam ca e echivalent cu ECF80 dar fie si 82, practic o corcitura intre buffer si amplificator in tensiune...se poate face asta? ma gandeam eventual la o reactie negativa locala, sau cum se poate reduce amplificarea triodei?***Si in alta ordine de idei, nu neaparat de dragul valorificarii, dar sunt totusi multe asemenea lampi NOS disponibile (evident ma refer la 6F1P rusesc) si nu prea bagate in seama, ar fi o idee construirea unui amplificator si cu intrare RIAA, s-ar putea folosi pentru intrare un ECC83 sau ECC88, cate o trioda pe canal, iar pentru etajul al doilea sa fie folosita trioda din lampa compusa...S-ar putea astfel obtine un amplificator integrat, cu intrare RIAA si folosind doar cinci lampi...ca design ar fi o chestie interesanta, anume dispunerea lampilor in forma de V, la varf trioda dubla de intrare, apoi 6F1 si la capete, practic pe laterale, pentodele finale...?

Link spre comentariu

Eu am inceput sa strang piese de aritma dar in final am ajuns sa fac o clona a unui amplificator foarte laudat. Decware Zen Triode. Al meu functioneaza si in trioda si in pentoda. in trioda suna suficient de tare si destul de bine cat sa ma faca sa astept cu nerabdare urmatorul proiect. 6c33 SET :)

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări