Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inainte sa ma "arunc" la o ARITMA


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Plus ca niste trafuri "adevarate", vor aduce cu sine alta problema-brumul-la volum mic, deoarece amplificatorul poate cobora in regiunea joaselor(50 Hz)...

CE_i cu brumul-la volum mic ??!!!(care brum,din cauza trafului de iesire !!??),n_ar trebui sa coboare in (50 Hz)??!!,ca nu prea inteleg ! fiti va rog atent la comentariile pe care le faceti !.La SE si EL84 unde puterea obtinuta este relativ mica inrefierul introduce o pierdere suplimentara de putere si nu numai,din cauza lui fregventele inferioare sub limita de 70-80Hz sint putrnic alterate si diminuate,intrfierul a fost o chestiune pur comerciala(costuri) si de gabarit(dimensiuni) pentru echipamentul cu tuburi de uz comun din perioada in care acesta se producea in serii mari.
Link spre comentariu

dj_dog daca te uiti la ce a zis +_Florin_+, el specifica acolo ca e fara intrefier, si daca vrei sa redea frecventele joase corect la un -3db e nevoie de miez mare;Trafurile de rubin erau gandite pt vremea aia sa fie cat mai economice din toate punctele de vedere dar reprezinta un inceput.Daca omu a zis ca 150lei e prea mult si totusi vrea calitate ii mai ramane varianta sa le bobineze el...in caz ca se pricepe, documentatie e pe forum garla.Pt noob64 daca ai de gand sa faci topicuri separate pt orice postare a ta cred ca ai gresit forumul!!!!!!!!!!!!!!!!!, mai aveai un topic deschis despre tuburile din aritma si daca nu stiai exista si topicul original unde a fost aritma prezentata!!

Link spre comentariu

posibil sa fie asaeu cu aritma mea pe 6cmp imi redau melodii cu pasaje la 4-6hz ( nu stiu cat de bine dar cum pun mana pe un asciloscop fac niste masuratori)

Domnule te tii de glume ! daca dumneata redai corect nu 4-6hz ci 20Hz in conditiile mai sus mentionate,eu ma las de tuburi !. 4-6hz nu se pot auzi daca discutam de sinus se vad numai membranele dif bas filfiind,pentru a reda cit de cit 4-6hz este nevoie in primar la SE de peste 50-60 H,cam gru pe 6cmp.
Link spre comentariu

nu ma tin de glume, doar ca difuzoarele din boxe se misca la frecventa aia ....a si nu am zis ca se reda corect frecventa aia, nu ai cum la specificatiie de mai sus, dar totusi se redaimi pare rau ca nu am un osciloscop sa fac niste masuratoriar mai fi o chestie de mentionat : tolele sunt cu graunti de siliciu orientat ( nu stiu cat de mult conteaza)

Link spre comentariu

...tolele sunt cu graunti de siliciu orientat ( nu stiu cat de mult conteaza)

Tolele pot fi din orice material nu mai conteaza !nu este loc in fereastra la 6cmp si SE pt un primar care sa poata avea 4-5-6k la fregventa aia(4-6hz) !In PP se ajunge cu greu ! la astfel de fregvente minime redate (4-6hz)chiar si cind discutam de semnal sinus(pe dreptunghi nici vorba !!!!!).Numai transformatoarele de EXCEPTIE in SE pot cobori pina la 8-10Hz si au preturi...tot de EXCEPTIE !.(si tot luind in calcul numai semnal sinus,dreptunghilar nici pomeneala !)Cine poate obtine un raspuns pe SINUS in SE pina la 30Hz corect chiar la jumatate din puterea nominala I_L FELICIT SI AM TOT RESPECTUL PENTRU EL !!!.
Link spre comentariu

Nooob64, parerea mea este sa incerci sa realizezi tu niste transformatoare corespunzatoare dupa datele care le-am scris mai sus. Nu este atat de greu precum pare la prima vedere. Banuiesc ca esti un tip indemanatic din moment ce ai preocupari tehnice. Satisfactia va fi pe masura. Daca nu, iti dau eu (gratis) un traf de iesire dintr-un "TEMP" dezafectat. Dar iti mai trebuie unul, poate mai are cineva si vrea sa te ajute. Dar rezultatele vor fi slabe. Cu acelasi fel de rezultate PROASTE poti folosi orice traf cu miez in jur de 7cmp si raport de transformare 24.5...25 pt o sarcina de 8 ohmi. Adica tr. retea 220V/9V. si sa aiba macar sirma de 0.6mm insecundar. Bineinteles cu intrefier incazul asta. Dar nu ar fi pacat sa strici totul cu un astfel de traf??? PS. scuze valderama ca am intrerupt discutia cu DJ DOG

Link spre comentariu

Nooob64, fara suparare, Trezeste-e! Construiesti amplificator cu lampi! E normal sa coste piesele mai mult ca la un amplificator cu TDA2030. La capitolul lampi, trebuie sa te astepti ca anumite componente sa fie greu de gasit, greu de construit sau scumpe. Acum ca te-ai lovit de pretul transformatoarelor, gindeste-te serios daca vei continua. Ai 2 alternative: stringi bani sau te apuci sa bobinezi, dar inainte stringi bani pentru sirma de bobinaj (cel putin). Socluri ai? Dar condensatoare de filtraj? Nu vreau sa te descurajez (doamne fereste) dar daca incepi sa cheltuiesti si nu finalizezi proiectul chiar ca sunt bani aruncati....Oricum succes, si gundeste-te la problema asta.Dupa ce vei construi un transformator de iesire BUN, iti vei da seama ca 150 lei pe unul gata facut nici nu e chiar asa mult...Inca odata succes,misa

Link spre comentariu
Vizitator PL509

Ma bag si eu in seama:Am construit mai demult un amplificator cu tuburi in urmatoarea configuratie:2 X ECC83 (RFT) , 2 X EL84 ( Adica 6P14P). Stereo.Intre cele doua triode ale lui ECC83 am pus un corector de tip Baxendall.Transformatoarele audio au fost recuperate din 2 radiouri ORION 612 Pacsirta. Au banda de trecere buna adica ceva de genul 35 - 18000 Hz. E suficient. Ca sursa am folosit un transformator recuperat dintr-un radio rusesc din anii 50, mai demult, iar redresarea am facut-o cu 5T4 (merge si GZ34). tensiunea anodica pe finale e undeva la 300 V si cam la fel si pe preamplificare ( ECC83). Amplificatorul scoate o putere de 5W reali, cu o banda de frecvente cam de 40 Hz - 18 KHz. Insa cu o linearitate deosebita. Constructia am facut-o in 2005 , si amplificatorul se afla in functiune aproape zi de zi. Nu am inlocuit nici un tub. Desi am stocuri. Constructia a fost facuta pe cose , nu pe placa de cablaj imprimat. Constructia am bagat-o intr-o cutie de metal , cu butoanele la vedere. Boxele folosite sunt niste RFT de 35W/4ohmi, si pot sa spun ca le duce excelent.Consumul de la priza maxim este de 70 W. Ma bate gandul sa ii bag si ceva vu-metre cu EM84 sau 6E5

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Eu as dori un amplificator cit mai usor de construit (imi ajung max 10W , m'am saturat de TDA'uri ) ... iar pretul nu as vrea sa treaca de 100 lei la piesele de baza iar ARITMA mi sa parut cel mai satisfacator ... iar daca as stii ca se merita , as da si 10 euro pe Sovtek EL84 pe care le pot primii noi,doar ca sunt cu totul nedumerit ...sa le cumpar noi si scumpe sau "putin utilizate" si mai ieftine , aparatul tin sa il folosesc destul de des ...

ai doua trafuri de iesire de la mine,de TRAVIATA(gratis)le ai daca iti iei angajamentul ca vei posta aici constructia amplificatoruluisper sa nu arunc (din nou)orzul pe giste
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări