Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
TECH_FUN

at89c2051

Recommended Posts

Salut ! :)Ma ajuta cineva cu un algoritm de impartire pe 16 bit (pe care nu-l gasesc nicaieri)....pls, pls. Ma intereseaza algoritmul, eventual poate chiar o rutina gata facuta, pe care s-o studiez si sa deduc eu cum lucreaza :idea:.Am incercat sa-l fac singur, dar intotdeauna ma lovesc de faptul ca impartirile intermediare depasesc 8 digit, si nu mai pot folosi instructiunea DIV AB :( Multumesc oricine ai fi :)

Ms mult, dar din C imi mai amintesc vag ceva de "printf si scanf", adica ce-am facut acum vreo 8 ani in urma, in primul an de facultate...:( Succes si tie in continuare :), inteleg ca ai ceva experienta in domenul uControlerelor. Si totusi, NU GASESC UN ALGORITM DE IMPARTIRE PE 16 BIT in limbaj de asamblare :( Chiar nimeni nu stie cum se face? :? pls...

Ms mult, dar din C imi mai amintesc vag ceva de "printf si scanf", adica ce-am facut acum vreo 8 ani in urma, in primul an de facultate...:( Succes si tie in continuare :), inteleg ca ai ceva experienta in domenul uControlerelor. Si totusi, NU GASESC UN ALGORITM DE IMPARTIRE PE 16 BIT in limbaj de asamblare :( Chiar nimeni nu stie cum se face? :? pls...

Uite pt Atmel MCS51 intreg cu semn (signed int)
        __divsint:	                                        ; dph in dph	                                        ; (__divsint_PARM_2 + 1) in (__divsint_PARM_2 + 1)	                clr F0 ; Flag 0 in PSW	                                        ; available to user for general purpose	                mov a,dph	                jnb acc.7,a_not_negative	                setb F0	                clr a	                clr c	                subb a,dpl	                mov dpl,a	                clr a	                subb a,dph	                mov dph,a        a_not_negative:	                mov a,(__divsint_PARM_2 + 1)	                jnb acc.7,b_not_negative	                cpl F0	                clr a	                clr c	                subb a,(__divsint_PARM_2)	                mov (__divsint_PARM_2),a	                clr a	                subb a,(__divsint_PARM_2 + 1)	                mov (__divsint_PARM_2 + 1),a        b_not_negative:	                lcall __divuint	                jnb F0,not_negative	                clr a	                clr c	                subb a,dpl	                mov dpl,a	                clr a	                subb a,dph	                mov dph,a        not_negative:	                ret
si fara semn
	                mov r2,#16	                clr a	                mov r3,a	                mov r4,a        loop:	mov a,dpl ; a <<= 1	                add a,acc	                mov dpl,a	                mov a,dph	                rlc a	                mov dph,a	                mov a,r3 ; reste <<= 1	                rlc a ; feed in carry	                mov r3,a	                mov a,r4	                rlc a	                mov r4,a	                mov a,r3 ; reste - b	                subb a,(__divuint_PARM_2) ; here carry is always clear, because	                                        ; reste <<= 1 never overflows	                mov b,a	                mov a,r4	                subb a,(__divuint_PARM_2 + 1)	                jc smaller ; reste >= b?	                mov r4,a ; -> yes; reste = reste - b;	                mov r3,b	                orl dpl,#1        smaller:; -> no	                djnz r2,loop	                ret
Sper sa-ti fie de ajutor asa ca idee.Aveam si intr-ocarte un algoritm de impartire dar din pacate l-am dat la cineva si dureaza pana il recuperez Succes

pe site la atmel e o nota de aplicatie cu inmultiri si impartiri pentru avr.

AT89C2051 nu este AVR ! AT90Sxxx, ATTiny, ATMega sunt AVR ...8030,80C30,8051,8052,80C51,80C52,AT89C51,AT89C2051,89S8252 sunt toate MCS51 compatibile. Sunt mai lente ca AVR

Ms mult psanyi, ai fost dragut:). Am sa studiez sa inteleg algoritmul, poate folosesc rutina chiar in forma in care este. Cat despre a ma ajuta tu (sau altcineva) cu programul, mai bine nu --multumesc oricum--, pentru ca stii foarte bine ca e mult mai FUN :d atunci cand ceea ce vrei sa faci obtii prin forte proprii si nu ajutat, nu as avea aceeasi satisfactie... :wink:

Ceea ce vreau sa fac e in aceeasi masura in scop (auto)didactic cat si pentru FUN :) http://www.luberth.com/analog.htm Daca dai cautare dupa propeller clock vei gasi si alte site-uri interesante de genul asta...Poate-ti dau idei :d

Succes !

Ms mult psanyi, ai fost dragut:). Am sa studiez sa inteleg algoritmul, poate folosesc rutina chiar in forma in care este. Cat despre a ma ajuta tu (sau altcineva) cu programul, mai bine nu --multumesc oricum--, pentru ca stii foarte bine ca e mult mai FUN :d atunci cand ceea ce vrei sa faci obtii prin forte proprii si nu ajutat, nu as avea aceeasi satisfactie... :wink: Ceea ce vreau sa fac e in aceeasi masura in scop (auto)didactic cat si pentru FUN :) http://www.luberth.com/analog.htm Daca dai cautare dupa propeller clock vei gasi si alte site-uri interesante de genul asta...Poate-ti dau idei :d Succes !

Corect asa este.Si mie imi place sa ma chinui.As fi in stare cateodata sa redescoper si roata :lol: :lol: :lol: desigur daca este vorba de FUN si nusunt stresat de nimeni. Sper sa-ti fie de ajutor .Idei am si io multe dar pare interesanta si asta :)

Guest crushedy

Am si eu nevoie va rog de un program care imi afiseaza pe 3 digits timpul dintre 2 apasari succesive ale unui comutator!

Am si eu nevoie va rog de un program care imi afiseaza pe 3 digits timpul dintre 2 apasari succesive ale unui comutator!

Dupa ce schema sa mearga programul ? In ce limbaj de programare ?( C ASM sau format binar)

Guest crushedy

In Assambler sa fie programul iar LED-urile sa fie conectate la P1 si P3.1 P3.2 P3.3 iar comutatoarele la P3.4 si P3.5.