Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Mix

se poate lega strobo la dmx??

Recommended Posts

sal. am un dmx yr 192 si un stroboscop(nu stiu tipul.cam 2000w, reglaj pe frecventa si intensitate) cu doua mufe jack de 6.3mm, pe una scrie "in", iar pe cealalta "out".pot controla stroboscopul prin dmx?

Daca nu scrie DMX pe el nu poti sa-l controlezi decat analogic (0-10v).pt control DMX iti trebuie mufa tip kenon (3 terminale)si trebuie sa aiba si o arie de 10 minicomutatoare din care se seteaza adresarea DMX

iti cumperi o telecomanda pt stroBo 0-10 v,sau cauti pe net ca sant destule ,cu LM 317 parca..da si tu o cautare cu gogu :controler 0-10 v...vezi pe site la eliot ca este o schema de controler ...asta in cazul in care te descurci cu electronica

ma pricep la electronica. asta ar insemna sa fac un filtru de bass si sa redresez tensiunea pentru a comanda stroboscopul... sa se aprinda pe bass de exemplu... acum sa vad daca numarul de flash-uri e proportional cu tensiunea de comanda :nas:

ai putea incerca, fa totusi o separatie galvanica printr-un optocuplor care sa comande un triac, parerea mea e sa renunti, la proiect, vremea stroboscoapelor a cam trecut, nu sunt de mare efect, sncer mia bine desi nu sunt adeptul sa iti iei o ciuperca dinaceia care da buline colorate, iar daca vrei ceva mai profi, treci pe paruri pe leduri, sunt mult mai de efect, si le poti si dima, poti sa le pui si pe strobo, pentru inceput le iei fara controler daca nu ai bani si le poti configura din jumperi, si ma in colo daca faci ceva banuti sa treci la muvinghead-uri proiectoare si alte jucarii de efect. parerea mea mai bine faci pe pasi marunti ceva profi decat sa investesti bani aiurea in chestii temporare de care nu mai poti scapa

sa nu bagi semnalul din filtru de bass direct in strobo,asa cum a spus si george poti incerca sa-l bagi dar prin optoclupor...o sa caut un link cu o schema ,daca tot vrei sa-ti faci de lucru.

cred ca ar merge asaceva, trebuie sa te inseriazi cu triacul, destul de aiurea situatia pentru ca triacul lucreaza ca o dioda cu dublu sens si s-ar putea sa iti distruga dioda de pe intrarea stroboscopului, daca stai putin si te uiti pe schema stroboscopului, e posibil sa poti modifica direct stroboscopul si sa nu mai folosesti schema asta, de exemplu sa folosesti un fotorezistor si un led de intensitate foarte mare , fotorezistorul sa fie pus in loc de potentiometruEDIT: uite aici un montaj cu care poti actiona optocuplorul cu semnal audio

stroboscopul pe care il am il folosesc in disco si e profesional. am gasit ceva documentatie... pentru un flash cica ar trebui un impuls de 20ns, aplitudinea reprezinta intensitatea, iar intrarea este cu optocuplu (0-10V). am gasit pe sound.weshost.com ceva dar sa vad daca se merita sa il fac sau sa iau un controller nou