Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Bogdi12001

Amplificator FET 800

Recommended Posts

Cam asa arata amplificatorul meu facut cu 2 kituri FET 800, traf 2500va, 2punti de 25a, condensatorii de filtraj trebuie sa ajunga si ei pe saptamana viitoare 6x4700 uf 100v.

Carcaa este facuta de dj_fratisu, traful este de la petra si sunt foarte dezamagit de el deoarece introduce brum, nu este strans foarte bine, dar oricum se aude doar daca stai foarte aproape cu urechea de boxa.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Nu prea ai postat bine, uite reguluile acestei sectiuni:"Reguli forumVa rugam postati aici proiectele voastreSe accepta numai proiecte complete cu poze, scheme si indicatii de construireNU se accepta proiecte facute cu KIT-uri cumparateDaca vor fi fonduri cele mai interesante proiecte se vor premia in limita posibilitatilor "Tu acolo nu ai facut mare branza, ai cumparat nist kituri de la nustiu ce firma si le-ai bagat intr-o cutie cumparata pe toate, chiar si sursa de alimentare este un kit cumpararat, scuze dar acest lucru il pot face majoritatea incepatorilor de pe forum :sparge: Ar mai trebui sa aranjezi firele alea pe acolo, ca sunt puse de parca a fi aruncate, Foloseste fire cat mai scurte, cele de alimentare sa fie egale ca lungime si torsadate intre ele cat mai bine, acelasi lucru il poti face si pentru firele care pleaca spre boxe.

Totul e foarte inghesuit in cutia aia ! E normal sa ai ceva brum cu transformatorul ala mare aproape de toate placile . Macar daca ai monta un ecran din tabla de fier (de minim 1mm grosime) in forma de L pe cele doua laturi care sint apropiate de module.

Condensatorii sînt de 63V înseria?i ca s? reziste la 90-100V, dar nu v?d rezisten?ele de echilibrare, în lipsa lor pe primul cond va c?dea cam 2/3 din tensiune ?i restul pe al doilea, depinde ?i de pierderile fiec?ruia. :nebunrau:

vad ca acest kit are ceva schimbat.....ce face integratul ala?ce tip e?pe site la psc am gasit schema acestui kit,dar nu apare in schema nici un integrat...ori n-am vazut eu bine.. :jytuiyu oare se aude mai bine dacat cel facut de epsicom(care este facut dupa schema clasica...av800)?

Integratul acela este indicatorul de clip la -3dB si la 0dB.Nu stiu cum se aude fata de cel de la episcom dar eu zic ca este mai bun, are si o pereche de finali in plus, indicatorul de clip, protectie la scurt, radiatoare Aavid de calitate, simetrie complementara, deci are niste chestii in plus fata de cel de la episcom care conteaza.