Guest littlea Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Cum se regleaza curentul asta? adik stiu ca din semireglabilul ala dar... Ideea e ca tocmai am schimbat 2 tranzistori finali la un amp si acum se aude distorsionat la vol mic... un fel bass cu bazait... deci nu un bazait constant ci doar pe anumite pasaje sonore... stiu ca tre sa reglez curentul de mers in gol sa rezolv chestia asta... dar cum? adik fara semnal la intrare si fara boxa conectata? detaliile astea le vreau... si aparatul de masura(voltmetrul) il pun paralel pe rezistenta de emitor? Link to comment
Silviu Sprinceana Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 pui intrarea amp.in scurt circuit, alimentezi amp. inseriezi ampermetru si reglezi din superdioda pina la valoarea indicata de proiectant.Dar numai intrarea etajului de putere, deci nu a preamplif. Link to comment
Adi Florin Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Vrei sa zici ca intai inseriezi ampermetrul si apoi alimentezi. :wink: Link to comment
Silviu Sprinceana Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 da, pe colectorul tranzistorului pus in plusul sursei. Intre 25..50mA Link to comment
Guest littlea Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 deci ampermetrul il pun intre + sursei de alim si colectorul tranzistorului alimentat la +... deci nu pe rezistenta de emitor? aia de 0,1-0,22 ohmi de ex? Link to comment
Sharky Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Aia e o metoda ..dar e nesigura..si de gresesti iese fum...Alta metoda e sa inseriezi rezistente de putere pe ramurile de alimentare.Valoarea lor sa o alegi in asa fel incat la curentul de mers in gol caderea de tensiune pe ele sa nu depaseasca 30% din tensiunea de alimentare(deobicei 10-20ohmi >=5W is bune),iar curentul de scurtcircuit sa nu poata lua valori prea mari (daca gresesti cu reglajul, valoarea maxima a curentului sa fie I=Ualim/R)Citesti curentul de mers in gol I=(Caderea de tensiune pe rezistenta)/R.Ai grija sa masori exact valoarea rezistentei.Dupa ce reglezi curentul la 50mA (aici nu cred ca o sa mai auzi bazaitul ala) lasa amplificatorul asa si pazeste-l 10 min si vezi sa nu creasca curentul (ambalare termica). Daca starea lui nu se modifica atunci poti sa scoti rezistentele. Link to comment
Vale Posted May 8, 2005 Share Posted May 8, 2005 vezi sa nu fi fugit si tensiunea mediana(asta numai in cazul in care nu ai alimentare diferentiala)... si ai grija sa fie tranzistorii imperecheati... parearea mea! Link to comment
Guest littlea Posted May 8, 2005 Share Posted May 8, 2005 si tranzistorii cum ii verific sa fie imperecheati?! Link to comment
Sharky Posted May 8, 2005 Share Posted May 8, 2005 CAti tranzistori ai? ..un pnp si npn? daca e asa atunci nu trebuie sa imperechezi nimicimperecherea e necesara daca ai mai multi de acelasi tip Link to comment
Vale Posted May 8, 2005 Share Posted May 8, 2005 imperecherea tranzistorilor se face dupa coeficientul beta(litera greceasca) care inseamna factorul de amplificare in curent al tranzistoruluiel se masoara cu beta-metru si e foarte posibil sa ai as ceva la multimetrudaca nu ai incearca macar sa ii pui din aceeasi categorie(a,b,c/1,2,3,...)e adevarat ca ceea ce spun eu acum am citit in carti care au fost scrise acum 30 de ani dar ma indoiesc ca acum nu se mai imperecheaza tranzistorii finali. Din cate stiu eu imperecherea tranzistorilor finali bipolari(care daca avem de-a face cu clasa AB sau B sigur vor fi complementari sau cvasi-complementari) este foarte imporanta pentru realizarea unui amplificator fara distorsiuni. Sincer nu stiu cat de mari vor fi distorsiunile daca nu sunt imperecheati pentru ca de fiecare data i-am pus imperecheati.Deci: nu se imperecheaza numai tranzistorii in paralel ci si pe ramurile de amplificare... cel putin asa se facea si nu cred ca nu mai este nevoie Link to comment
Guest littlea Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 tranzistorii sunt identici.. ideea e ca am mai ars vreo 2 perechi chinuindu-ma sa dau de semiraglabil pana se auzea curat... am ajuns aproape de sunetul bun, dar la urmatoarea pornire a ampului s-au ars finalii... :( Link to comment
Guest littlea Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 si cand am spus identici m-am referit la tipul lor(2n3442) nu ca ar fi imperecheati Link to comment
Sharky Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 incearca manevra cu rezistentele..porneste-l de cateva ori si urmareste valorile curentului Link to comment
Mircea Bartic Posted May 9, 2005 Share Posted May 9, 2005 pai de ce nu-i imperechezi? foloseste un multimetru de ras din piata care are beta-metru :wink: pt mine a fost suficient poza asta este pt cei care tot timpul s-au intrebat la ce naiba foloseste chestia aia rotunda cu gauri :lol: :wink: :idea: (ca mine cand eram mai mic :P ) Link to comment
Silviu Sprinceana Posted May 10, 2005 Share Posted May 10, 2005 poti sa explici mai clar cum se pot imperechea tranzistori finali pe un betametru care diteaza max 100mA , cind in realitate (in montaj) acestia lucreaza la 3-4A? Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now