Guest icekox Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 salutare la toata lumea Eu sunt montator de alarme si muzica pe auto. Azi sefu meu mia zis sai fac o chestie ingenioasa si anume: neoanele de sub masina sa le aprinda din telecomanda alarmei (Viper 790XV cu pornire motor) si sa le stinga tot din telecomanda atunci cind vrea. eu pe alarma am iesiri auxiliare, dar dau doar impulsuri. Imi trebuie un montaj cred ca , cu ceva tranzistori, care atunci cind dau impuls un tranzistor sa sse "deschida" (am zis bine?) si sa cupleze bobina unui releu. Iar cind dau a doua oara impuls sa decupleze releul. Sch. trebuie sa mearga la 12Vcc. Nu cred ca-i greu, dar nu prea le am cu chestiile astea. Care aveti vreo idee, va rog scrieti.Imitrebuie cit mai urgent. Va multumesc!!! Link to comment
bogdanm Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Intrarea de la telecomanda vine la intrarea de clock a unui bistabil tip T (de exemplu un 7474 la care /Q se leaga cu D). Iesirea bistabilului (Q) se leaga la un tranzistor in colectorul caruia se afla releul ce actioneaza neoanele (probabil un releu auto normal). N-am o schema concreta in momentul asta si mai sunt si alte detalii in schema, dar cam asta ar trebui sa fie ideea. Daca se lucreaza numai pe 12V (de exemplu daca impulsurile de la alarma sunt pe +12V in loc de +5V in 1 logic) poti incerca cu un bistabil CMOS sau chiar sa faci schema clasica de bistabil cu doua tranzistoare. Link to comment
Guest icekox Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 deci , pe un fir (al alarmei), iese un [ ( - ) de 500mA] timp de 1 secunda, atunci cind tin apasat un buton al telecomenzii timp de 3 secunde Eu pe acel fir vreau sa-l folosesc. Nu am voie sa fac ghidusii in modulul alarmei, ca se pierde garantia. Link to comment
Guest alex Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Raspunsul lui pid din postul duplicat de pe aria Automatizari. cu tranzistori cred ca e mai greu de realizat ceea ce vrei tu...exista in schimb un circuit cmos care face treaba asta.. de fapt e un bistabil...schema o gaseti intr-un kit de la conex electronic (telecomanda cu 1 sau 2 canale) la partea de receptornu stiu exact in ce numar.... dar am sa caut..... Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now