Guest icekox Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 salutare la toata lumea Eu sunt montator de alarme si muzica pe auto. Azi sefu meu mia zis sai fac o chestie ingenioasa si anume: neoanele de sub masina sa le aprinda din telecomanda alarmei (Viper 790XV cu pornire motor) si sa le stinga tot din telecomanda atunci cind vrea. eu pe alarma am iesiri auxiliare, dar dau doar impulsuri. Imi trebuie un montaj cred ca , cu ceva tranzistori, care atunci cind dau impuls un tranzistor sa sse "deschida" (am zis bine?) si sa cupleze bobina unui releu. Iar cind dau a doua oara impuls sa decupleze releul. Nu cred ca-i greu, dar nu prea le am cu chestiile astea. Care aveti vreo idee, va rog scrieti.Imitrebuie cit mai urgent. Va multumesc!!! Link to comment
Guest STANCA COSMIN Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 Se poate rezolava cu un banal C.B.B.(circuit basculant bistabil), daca alarma da un sigur impuls la activare.Daca da mai multe impulsuri mai este nevoie si de un circuit basculant monostabil care sa furnizeze impuls pe toata durata imp. generate de alarma, dupa care se ataca C.B.B. si in continuare un tranzistor gen 2n3055 cu sarcina de colector un releu. Link to comment
Guest icekox Posted May 7, 2005 Share Posted May 7, 2005 imi poti face te rog o mica schema in Paint sau altceva, ca nu prea le am cu asteamerci oricum! Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now