Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SUBWOOFER cu SENON DYF 1580-35


m4xx

Postări Recomandate

vasile nu contest nimic...doar te intreb :De ce unii zic ca acest dif de la KOn e foarte slab :cry: :cry: practic din testele tale pana la cat a coborat frecventa :?: :shock: :shock: 25Hz :shock: :shock: ah ???

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator Vasile

nu stiu cati l-au testat din cei care au zis, cu el ai un bas de ta saturi. Vezi pe graficul din proiect cat coboara frecventa.

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

1 Coboara suficient de jos2 Nici un subwoofer de casa (nu profesional) nu are sensibilitate mai mare.3 Pentru cat costa este cu 1 clasa mai sus fata de altele la aceeasi pret atat la calitate cat si la sunet.

Link spre comentariu

factorul de forta e mic (11.9N/A) (banuiesc ca masuratorile tale sunt exacte)daca e sa fac proiectul tau o sa imi dea un Cmms de 0.05mm/N la volumul de 65L din cauza compresiei mari, iar rezonanta va urca la 65Hzatunci ai nevoie de o forta cu amplitudine de 100N, deci de un curent de vf ~8A => putere medie de ~250W :shock:.ceea ce mi se pare exagerat de mult doar ca sa misc un con 10 mm varf la varf(adica sa ajungem la maximul acustic)F3 fiind la 50Hz iar panta de 12dB/oct e clar ca nu prea coboara...Qtc este cam mare, iar o eventuala corectie cu ajhutorul unui circuit va depasi puterea maxima.Daca vrei un sub care sa nu coboare prea mult dar sa bubuie cat poate de tare(asta daca ai amplif fortos) diful asta e alegerea potrivita..daca vrei sa cobori in frecventa mai bine alegi altceva, dar nu o sa poti face asa mare galagie...(am scris un raspuns mult mai elaborat...dar cand am dat send am primit "invalid sesion" si nu am mai avut rabdare sa mai scriu inca odata)

Link spre comentariu

P=I^2*RF= BL*IF=m*a F=m*(2pi*f)^2 (la masa iei Mms - masa conului+bobina+ masa aerului)Cmms=X/F (x- alungirea)Vas'=Vb*Vas/(Vb+Vas)Fs(dif in cutie)=fs(in aer)*radical(Vas/Vas')alfa=compresia=Vas/VbQtc=Qts*sqrt(alfa+1)Joaca-te cu formulele ...dar din ce param are diful nu prea iese ceva interesant numai in cutii cu compresie mica sau panou infinit(Vb>Vas) :(Asta e...cu bani putini nu te poti astepta la prea multe

Link spre comentariu
Vizitator ronix4000

va rog mult daca stie cineva de unde pot cumpara un amplif pt. subwoofer ( pt casa) sa-mi zica si mie....ca statia pe care o am eu se pare ca nu scoate destul pt un subwoofer...

Link spre comentariu
Vizitator ronix4000

as vrea o statie mono pt. subwoofer de o putere de aprox. 150 w sau ceva pe acolo...daca cineva poate sa-mi faca o astfel de statie de calitate si sa-mi dea si un pret aproximativ pt. ea....sunt dispus sa o cumpar..

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări